صفحه اصلی / اقتصادی / بانک / ۳ راهکار بازار سرمایه برای کنترل نوسان های بازار ارز اعلام شد

۳ راهکار بازار سرمایه برای کنترل نوسان های بازار ارز اعلام شد

عضو شورای عالی بورس، فعالیت صندوق های سرمایه گذاری ارزی، انتشار اوراق مشارکت ارزی و اوراق مشتقه ارزی را سه راهکار کنترل نوسان های بازار ارز اعلام کرد.

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا،  عضو شورای عالی بورس، فعالیت صندوق های سرمایه گذاری ارزی، انتشار اوراق مشارکت ارزی و اوراق مشتقه ارزی را سه راهکار کنترل نوسان های بازار ارز اعلام کرد.
پس از نوسان های شدید نرخ ارز در هفته های گذشته، راهکارهایی متعددی توسط نهادهای مالی و پولی کشور برای کنترل این نوسانات و کاستن از تاثیرات منفی نوسانات ارایه شد.
بر این اساس، بازار سرمایه که به عنوان بازاری رو به رشد از ظرفیت های گسترده ای برای پذیرش ابزارهای مالی جدید برخوردار است به عنوان میزان اصلی طرح های مربوط به کنترل نوسانات نرخ ارز به شمار می رود.
به گزارش سازمان بورس واوراق بهادار، قاسم محسنی عضو شورای عالی بورس با تشریح سه راهکار برای کنترل ریسک های سرمایه گذاری در بازار ارز گفت: راه اندازی صندوق های سرمایه گذاری ارز در سازمان بورس به تصویب رسیده و زیرساخت های آن نیز آماده است.
قاسمی در توضیح چگونگی عملکرد صندوق های سرمایه گذاری ارزی گفت: با راه اندازی این صندوق ها، دارندگان ارز آن را به صندوق های سرمایه گذاری تحویل دهند و صندوق ها نیز ارزها را در بانک ها سپرده کرده یا آنها را به خرید اوراق ارزی اختصاص دهند که شرکت های ایرانی یا دولت منتشر می کنند.
عضو شورای عالی بورس ادامه داد: همچنین صندوق ها می توانند این ارزها را به خرید ال.سی.هایی اختصاص دهند که بانک های ایرانی برای صادرکنندگان کالای خارجی ایران افتتاح می کنند؛ به این ترتیب که ال.سی.های مدت دار را خریداری کنند.
محسنی در تشریح مزیت های صندوق سرمایه گذاری ارزی گفت: در صورت افزایش نرخ ارز، دارایی های این صندوق ها متناسب با نرخ ارز رشد می کند؛ ضمن اینکه سرمایه گذاران از محل سود صندوق نیز منتفع می شوند. به این ترتیب سرمایه گذار صندوق ارزی علاوه بر شناسایی سود از محل رشد قیمت ارز، به دلیل سرمایه گذاری در صندوق هم سود دریافت می کند.
وی افزود: این در حالی است که اگر ارز خریداری شود سودی نصیب فرد نمی شود و فقط از افزایش قیمت بهره مند می شود.
محسنی، دومین راهکار برای کنترل نوسان های نرخ ارز را انتشار اوراق ارزی دانست و گفت: شرکت ها یا پروژه هایی که درآمد ارزی دارند برای تامین مالی می توانند اوراق بهادار ارزی مانند اوراق مشارکت ارزی، اوراق صکوک اجاره ارزی وغیره را در بستر بازار سرمایه منتشر کنند.
این عضو شورای عالی بورس، انتشار اوراق مشتقه ارزی را راهکار دیگری برای کنترل نوسان های بازار ارز دانست و افزود: انتشار این اوراق اثر مفیدی برای اقتصاد دارد.
وی ادامه داد: فعالان اقتصادی از این طریق می توانند ریسک نوسان های ارز را پوشش دهند و در عین حال یک بخشی از تقاضای بازار نقدی ارز به بازارهای دیگر منتقل خواهد شد.
عضو شورای عالی بورس یادآور شد: همه این موارد قابلیت اجرا دارند اما باید با بانک مرکزی هماهنگی شود.

همچنین مطالعه کنید:

nerkhe sood

زمزمه تغییر فرمول تعیین نرخ سود

ثمانه نادری به گزارش کسب و کار نیوز، در حال حاضر نرخ سود برای سپرده‌های یکساله …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *