صفحه اصلی / سیاسی / مجلس / عارف: تشکیل شوراها افتخاری برای دولت اصلاحات است

عارف: تشکیل شوراها افتخاری برای دولت اصلاحات است

رئیس مجمع نمایندگان تهران گفت: اگر احزاب سیاسی درشوراها به دنبال مطامع خود باشند، شورا را به بن بست می کشانند و به رویه اصلی شورا ضربه وارد می کنند.

محمدرضا عارف

به گزارش کسب و کار نیوز محمدرضا عارف در سمینار نقش شوراها در توسعه شهرستان ری با تبریک نیمه شعبان و گرامی داشت یاد و خاطره آیت الله سید محمود طالقانی  یادآور شد: دغدغه اصلی آیت الله طالقانی این بود که شوراها سیاسی نشوند و شوراها باید از این موضوع بپرهیزند.

وی با اشاره به نقش شوراها در توسعه کشور تصریح کرد: وظیفه شوراها ارایه خدمات به مردم است و پرداختن به مسایل سیاسی وظیفه هیچ شورایی نیست. 

عارف افزود: هر چند که تقویت احزاب مد نظر دولت است ولی این کار باید در نهادهای دیگر انجام شود و شوراها به عنوان نمایندگان مردم در امور اجرایی فعال باشند.

وی انسجام و وحدت تصمیم ‌گیری را رمز موفقیت شورا ها بیان کرد و ادامه داد: اگر شوراها به وظایف قانونی خود عمل کنند بسیاری از مشکلات حل می شود.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه باید جایگاه شوراها در نظام اسلامی مرور شود، گفت: اگر نگاه امام خمینی (ره) از شروع نهضت اسلامی را مرور کنیم، نقش والای مردم در آن مشهود است.

رئیس فراکسیون امید ادامه داد: از اهمیت نقش شوراها می توان به تشکیل شورای عالی استان ها اشاره کرد که به آن اجازه داده شده تا طرح های هم رده لایحه به مجلس ارایه کند و دولت هم وظیفه دارد تا بار مالی آن را تامین کند.

عارف شورا را امانتی در دست اعضای آن بیان کرد و یادآور شد: تشکیل شوراها افتخاری برای دولت اصلاحات است.

وی با بیان اینکه با ابلاغ سیاست‌های اصل ۴۴ قانون اساسی، باید در تمامی امور مشارکت مردم پذیرفته شود، افزود: امروز انتظار این است که در راستای جهت گیری ملی نظام، تمرکز زدایی و کاهش تصدی گری دولت انجام گیرد و واگذاری امور به شوراها باید در نظام مورد توجه قرار گیرد.

عارف با بیان اینکه شوراها ۱۰۰ نقش نظارتی دارند، گفت: شوراها دارای اختیار اداره امور شهر هستند و در صورت تخلف و تخطی، مشکلات زیادی ایجاد می شود.

وی تاکید کرد: بر این باوریم که دولت باید به سمت وظایف حاکمیتی و سیاستگذاری برود و در شهرها وظایف را به شوراها محول کند و اعضای شوراها نیز با عملکرد خود تایید کنند که ظرفیت سپردن اختیار را دارند.

نماینده مردم تهران، ری، اسلامشهر و شمیرانات در مجلس شورای اسلامی در ادامه عنوان کرد: شهرستان ری در تمام زمینه ها دارای پتانسیل های زیادی است و نیاز است برای این پتانسیل ها برنامه راهبردی تدوین شود.

عارف افزود: در این برنامه ریزی باید از فرصت در کنار تهران بودن استفاده کرد و برنامه های کوتاه مدت و میان مدت را ارائه کرد.

وی عنوان کرد: جمع بندی سمینار امروز باید برای مسئولان ذیربط ، نمایندگان تهران در مجلس و شورای محله ارسال شود تا در سیاست ها اعمال شود.

رئیس مجمع نمایندگان تهران با بیان اینکه نام شورای شهر تهران، شورای اسلامی شهر تهران، ری و تجریش است، گفت: اصلاح این نام مورد نظر است که جای تقدیر است که شورای شهر تهران این اصلاح را در مکاتبات انجام داده است.

وی با تبریک روز شوراها، روز کارگر و روز معلم، از برگزارکنندگان سمینار تقدیر کرد و گفت: امیدوارم جمع بندی کارگروه‌های تخصصی این سمینار در نهاد های قانونی به نتیجه برسد.

وی افزود: در شهرستان ری در دوره انتخابات به مردم وعده و قول دادم که اگر به ۲۱ نفر لیست امید رای دهید و شورای ۵۱ نفره تشکیل شود، می توانیم مطالبات شما را پیگیری کنیم که از آنها به دلیل این انتخاب تشکر می کنم.

عارف تاکید کرد: امروز نوبت ما است که به مطالبات مردم رسیدگی کرده و آنها را پیگیری کنیم.

رئیس فراکسیون امید مجلس همچنین از نقش ماندگار آیت الله یید محمود طالقانی، مهندس بازرگان و دکتر سحابی در تشکیل تشکلهای اسلامی قدردانی کرد.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

coin

موافقت مجلس با کلیات لایحه حذف چهار صفر از پول ملی

 به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، بررسی لایحه اصلاح قانون پولی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *