صفحه اصلی / استان ها / خراسان رضوی / بنای فعلی آرامگاه فردوسی مربوط به چه سالی است؟

بنای فعلی آرامگاه فردوسی مربوط به چه سالی است؟

مدیر پایگاه میراث فرهنگی و تاریخی توس گفت: از سال 1310 تا 1345 بنای آرامگاه حکیم فردوسی تغییرات زیادی کرد و در دهه 40 بنای فعلی ایجاد شد.

آرامگاه فردوسی

احسان زهره‌وندی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا، اظهار کرد: ساخت بنای مقبره فردوسی سال ۱۳۱۰ آغاز شد، طرح اولیه به دلیل آن که با فرهنگ و نمادهای ایرانی هماهنگ نبود مورد توافق قرار نگرفت، در ادامه بنای آرامگاه نشست کرد و انجمن آثار ملی ایران فضایی که در حال حاضر وجود دارد را ساخت. 

وی بیان کرد: از سال ۱۳۱۰ تا ۱۳۴۵ به طور دائم مقبره حکیم فردوسی تغییر کرد و این تغییرات در سه مرحله انجام شد، اما در سال ۱۳۴۳ تا ۱۳۴۵ انجمن آثار ملی ایران به این تغییرات خاتمه داد و بنای فعلی را ایجاد کرد، همچنین نصب نقش‌برجسته‌های دیوار بنا نیز مربوط به همان سال‌‎هاست.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی و تاریخی توس با اشاره به اینکه چندی پیش پیشخوان آرامگاه فردوسی به شهرداری مشهد واگذار شده است، افزود: این منطقه تاریخی دارای طرح مصوب سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور است. 

وی با بیان اینکه طبق تفاهم‌نامه‌ای که میان اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان و شهرداری مشهد امضاء شد، بازپیرایی پیشخوان آرامگاه انجام می‌گیرد، ادامه داد: این طرح درحد فاز صفر و طرح اولیه است که هم اکنون در مرحله انتخاب مشاور طرح قرار داریم. 

زهره‌وندی تاکید کرد: در حال حاضر به دنبال انتخاب مشاور درخور شان این آرامگاه هستیم که در این زمینه سابقه و تجربه لازم را دارا باشد و هیچ اختلاف نظری با شهرداری مشهد در این زمینه نداریم.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

قرنطینه مشهد

درخواست برخی اعضای شورا برای قرنطینه مشهد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, محمدرضا حیدری رئیس شورای اسلامی …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *