صفحه اصلی / فرهنگی / تجسمی / “سودای قطاعی” با بازخوانی هنری هفتصدساله به صبا می‌آید

نمایشگاه آثار "قطاعی" سیدرضا خضرایی

“سودای قطاعی” با بازخوانی هنری هفتصدساله به صبا می‌آید

نمایشگاه آثار "قطاعی" سیدرضا خضرایی ، نگاهی نو به زیبایی‌های یک هنر فراموش شده و از یادرفته ایرانی به روایت یکی از هنرمندان فعال در این عرصه خواهد انداخت.

نمایشگاه آثار “قطاعی” سیدرضا خضرایی ، نگاهی نو به زیبایی‌های یک هنر فراموش شده و از یادرفته ایرانی به روایت یکی از هنرمندان فعال در این عرصه خواهد انداخت.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از هنر آنلاین ، “سودای قطاعی” با بازخوانی نوینی از یک سنت هنری اصیل، زیبا و از یادرفته در ایران، با نمایش مجموعه ای از آثار سیدرضا خضرایی، هنرمند خوشنویس که از انگشت شمار هنرمندان فعال در عرصه قطاعی است، دوشنبه ۱۰ اردیبهشت ساعت ۱۶ در نگارخانه “فرشچیان” گشایش خواهد یافت.
مجموعه ارائه شده، شامل ۳۵ اثر قطاعی است که حاصل ۴ سال فعالیت اخیر هنرمند به شمار می‌رود.
هنر قطاعی، حدود ۷۰۰ سال پیش در مسیر جاده ابریشم از چین به ایران آمد و در طول تاریخ، کاربرد وسیعی در هنرهایی چون: صحافی، وراقی، تجلید، کتاب آرایی و خوشنویسی یافت و از ۱۵۰ سال پیش نیز بتدریج رو به افول و فراموشی نهاد.
ویژگی آثار این نمایشگاه، به گفته هنرمند، استفاده از دانگ های ریز خط نگاری- و بویژه خط شکسته- در قطاعی و نیز چشمگیر بودن جلوه هنر تذهیب با استفاده از رنگهای متفاوت و منحصر بفرد، و البته با حفظ اصالتهای کهن این هنر است که تاکنون سابقه و تجربه ای از آن در قطاعی نبوده است.
نمایشگاه “سودای قطاعی” تا ۱۸ اردیبهشت- از ۱۰ صبح تا ۱۸ عصر، همه روزه بجز روزهای تعطیل- در نگارخانه “استاد فرشچیان” موسسه صبا، به نشانی: تهران، تقاطع طالقانی و ولیعصر خیابان برادران شهید مظفر پلاک ۱۲۵ پذیرای علاقمندان خواهد بود.

همچنین مطالعه کنید:

نمایش آنلاین آثار بهزاد شیشه گران در اینستاگرام گالری ویستا

بهزاد شیشه گران متولد ۱۳۳۱ که برنده اولین بینال نقاشان ایران در سال ۱۳۷۰ است، …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *