صفحه اصلی / استان ها / اصفهان / ورشکستگی آب در کشور

ورشکستگی آب در کشور

فرماندار کاشان گفت: بنابر آمار و گزارش ها، وضعیت بحرانی منابع آب در 70 سال گذشته بی سابقه بوده که مدیریت و پشت سر گذاشتن سال جاری با کمترین میزان خسارت نیازمند آگاهی و عزم همگانی است.

بحران آب

به گزارش کسب و کار نیوز، حمیدرضا مومنیان در شورای حفاظت از منابع آب شهرستان، اظهار کرد: با توجه به وضعیت بحرانی و به عبارتی ورشکستگی آب در کشور، مدیریت آب در بخش کشاورزی به عنوان مصرف کننده کلان منابع زیرزمینی یک ضرورت است .

وی تصریح کرد:  متاسفانه برخی افراد برای حفظ مالکیت خود بر اراضی کشاورزی به ویژه در اطراف شهرها بدون هیچ گونه برداشت مفید و مثمرثمری اقدام به آبیاری زمین می کنند، بنابراین شناخت راهکارهای حقوقی حفظ مالکیت اراضی و جلوگیری از هدر رفت آب در این بخش یکی از اولویت های اساسی شورای حفاظت از منابع آب شهرستان است.

فرماندار کاشان با تاکید بر تسریع در عملیات نصب کنتورهای هوشمند برای همه چاه های کشاورزی، این اقدام را یکی از ابزارهای کارآمد در کنترل برداشت آب های زیرزمینی و در نتیجه مدیریت منابع آب برشمرد.

وی هم چنین با توجه به توافق های اولیه بین شهرداری و شرکت آب و فاضلاب کاشان در خصوص تهاتر سهمیه آب زیرزمینی شهرداری کاشان با پساب تصفیه خانه فاضلاب شرکت آبفا، تعیین تکلیف قطعی و نهایی این تفاهم نامه را خواستار شد.

مومنیان با اشاره به احتمال بروز شرایط اضطراری در تابستان، گفت: در شرایط اضطرار منابع آبی شهرستان اعم از چاه های در اختیار دانشگاه ها، شهرداری ها، پادگان ها و.. در اختیار ستاد بحران شهرستان قرار گرفته و در این خصوص تمام دستگاه مکلف به همکاری هستند.

وی گفت: تغییر الگوی کشت و اجرای طرح های آبیاری نوین و تحت فشار، ثمره سیاست های اصولی دولت در مدیریت منابع آب کشور است که در سطح ۵۵۰۰ هکتار از اراضی کشاورزی شهرستان اجرا شده که بیش از ۳۱۰۰ هکتار آن در دولت تدبیر و امید محقق شده است.

رئیس شورای حفاظت از منابع آب شهرستان کاشان افزود: اجرای کشاورزی مدرن  در ۴۷۰۰ هکتار از سایر اراضی توسط دولت در دست مطالعه است و امیدواریم با اصلاح و تغییر الگوی مصرف و همکاری عموم مردم، شاهد کمترین اعمال محدودیت ها در بهره برداری از منابع باشیم.

انتهای پیام

همچنین مطالعه کنید:

نجات یک هکتار باغ از خطر خشکی ۶ میلیون هزینه می‌خواهد

به گزارش کسب و کار نیوز و به نقل از اتاق بازرگانی اصفهان، اصغر محسن‌ …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *