صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
گمرک پارسال ۱۰۰ تن انواع مواد مخدر و پیش ساز کشف کرد

گمرک پارسال ۱۰۰ تن انواع مواد مخدر و پیش ساز کشف کرد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، گمرک ایران سال ۹۶ با کشف بیش از ۱۰۰ تن انواع مواد مخدر و پیش ساز در طول یکسال گذشته، رشد نزدیک به ۴۰۰ درصدی را در حوزه کشفیات مخدرها به نام خود ثبت کرد.
این سازمان در طول ۲ سال اخیر نه تنها با الکترونیکی شدن و تجهیز گمرکات به سامانه‌های هوشمند بلکه با تجهیز گمرکات به دستگاه‌های کنترلی ایکس ری، سازماندهی حرفه‌ای تیم سگ‌های موادیاب (سمگا) در کنار آموزش تخصصی نیروی انسانی، اصلاح مقررات و قوانین در مسیر جدیدی از مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کالا قرار گرفته است.
یکی از مهم‌ترین مأموریت‌های این سازمان به عنوان دروازه تجارت خارجی، مقابله با هر گونه قاچاق از جمله قاچاق مواد مخدر است. گمرک ایران به لحاظ مصمم بودن در مبارزه با قاچاق مواد مخدر و کشفیات آن تا آنجا پیش رفت که توانست در سال ۲۰۱۷ میلادی از سوی سازمان جهانی گمرک رتبه اول را در کشفیات مواد مخدر از آن خود کند.
کشفیات متعدد از سوی مأموران حرفه‌ای گمرکات کشور در طول یک سال اخیر نشان می‌دهد، قاچاقچیان برای خنثی کردن رصد مأموران گمرک از راههای مختلفی برای انتقال مواد استفاده می‌کنند و به طور دائم در حال تغییر این روش‌ها هستند. از جاسازی در بخش‌های غیرقابل دسترسی در کامیون گرفته، تا لباس و تشک همراه نوزاد، بسته‌های بستی، صنایع دستی، آجیل و خشکبار که هیچکدام از تیررس مأموران گمرک و تجهیزات کنترلی این سازمان در امان نماندند.
اگر چه رقم بزرگ ۱۰۰ به تنهایی می‌تواند نشان دهنده هدف جدی این سازمان در کشفیات مواد مخدر باشد، اما نگاهی به جزئیات کشف مواد نشان می‌دهد، تلاش گمرک ایران وضعیت بازار این مواد را نیز دگرگون کرده است.
بذرشاهدانه یکی از مهم‌ترین و شاید کشف آن یکی از دشوارترین عملیات کشف برای مأموران گمرک باشد؛ در طول سال ۹۶ کشفیات این بذر ۲۳ کیلو و ۸۸۱ کیلو گرم بوده که نسبت به سال قبل ۱۸ درصد رشد داشته است.
این بذر در بسته‌های ۵ تا ۱۰ دانه‌ای از کشورهای مختلف به ایران می‌آید و قاچاقچیان بیشتر از روش پستی برای انتقال این بذر استفاده می‌کنند؛ کشف این بذر از مهمترین کشفیات گمرک ایران است و بیش از ۲۵۰ پرونده به قاچاق این نوع مواد مخدر مربوط می‌شود.
از دیگر کشفیات قابل توجه و تاثیر گذار در منطقه، کشف ۴۵ تن و ۴۶۹ کیلوگرم «اسیدانیدریک استیک» نوعی پیش ساز مواد مخدر صنعتی است که نسبت به سال گذشته نزدیک به ۴۰۰ درصد رشد را نشان می‌دهد. این اسید ماده اصلی تولید هروئین است و ۳ لیتر از آن برای تولید یک کیلو گرم هروئین کفایت می‌کند.
یک حساب ساده نشان می‌دهد کشفیات صورت گرفته از سوی گمرک ایران در طول یک سال اخیر، مانع از تولید چه مقادیر قابل توجهی هروئین شده است، اقدامی که قیمت این اسید را در ایران و افغانستان به ۳۰۰ تا ۱۵۰۰ دلار رساند، در حالی که ارزش قانونی آن تنها ۱۰ دلار است. البته باید گفت توزیع غیرقانونی قاچاق کلیات مشخصی ندارد و برآوردی است.
به نظر می‌رسد اقدامات گمرک بر تولید و شاید جابه جایی هروئین از طریق ایران نیز تاثیر گذاشته باشد، زیرا گزارش‌های گمرک نشان می‌دهد، در طول سال ۹۶ گذشته ۱۷۰ کیلو و ۹۰۴ گرم هروئین کشف شده است.
روانگردان های جدید که به ان پی اس (NPS) مشهور بوده، از شگردهای اخیر سوداگران مواد مخدر است و اغلب به صورت پستی به ایران وارد می‌شود. گمرک ایران توانست در طول یک سال گذشته ۱۳۷۰ گرم از این روانگردان های کشف کند. این نوع مخدرها بسیار خطرناک‌تر از دیگر موادمخدر هستند. کشف این روانگردان‌ها نیز از مهم‌ترین کشفیات مواد مخدر از سوی گمرک در سال گذشته بود.
همچنین در یک سال گذشته ۳۰ تن اسیدهیدروکلریک و اسیدسولفوریک که هر دو پیش ساز مخدرهای صنعتی هستند کشف شد، که نسبت به سال گذشته ۵۰۰ درصد رشد را نشان می‌دهد.
بر اساس گزارش‌های مرکز مبارزه با جرایم سازمان یافته گمرک ایران در طول یک سال گذشته آمارهای کشف انواع مواد مخدر رشد قابل توجهی داشته است.
در طی سال گذشته ۶۴۱ کیلو و ۴۵۳ گرم تریاک کشف شد که ۵۰۰ درصد رشد را نسبت به سال ۹۵ نشان می‌دهد. در این مدت ۵۰ کیلو و ۶۳۱ گرم شیره تریاک کشف شد که نسبت به سال قبل از آن (۹۵) برابر ۵۱۱ درصد رشد داشته است.
همچنین در این مدت از سوی مأموران گمرک ۷۵ کیلو و ۱۴۹ گرم شیشه آمفتامین کشف شد که در مقایسه با سال قبل ۱۳۴ درصد رشد را نشان می‌دهد.
در طول سال یکسال گذشته، ۲ کیلو و ۶۰۳ گرم قرص اکستازی کشف شد در حالی که در سال قبل هیچ کشفی در این مورد ثبت نشده است.
مورد دیگری که پیش از این کشفی نداشته، قرص اگزازپام است که بر اساس آمارهای گمرک در یکسال گذشته ۸۴ کیلو و ۵۰۰ گرم کشف شد.
در این مدت کشفیات قرص‌های مخدر و روان گردان مانند ترامادول، ۷.۵ تن بوده است؛ براساس این گزارش کشفیات در گروه سایرقرص های مخدر که تاثیرات متعدد و مختلفی بر مصرف کنندگان دارند، ۱۲ تن و ۵۳۴ کیلو گرم بوده که رشدی ۳۰۰ درصدی را نشان می‌دهد.

همچنین مطالعه کنید:

ضایعات تولید گل بیش از ۹۰ درصد است

به گزارش کسب و کار نیوز، جلال عجایبی رئیس اتحادیه گل و گیاه تهران با …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *