صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
صادرات ۶۰ میلیون دلاری فرش ایرانی به آمریکا

صادرات ۶۰ میلیون دلاری فرش ایرانی به آمریکا

رئیس اتحادیه فرش دستباف ضمن اشاره به ۸۰ میلیون نفر میلیاردر چینی به عنوان پتانسیلی جدید برای بازار فرش دستباف ایرانی از صادرات ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلاری این محصول در سال جاری به ایالات متحده آمریکا خبر داد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، سید مجتبی عراقچی امروز در نشستی درباره وضعیت تولید و بازار فرش دستباف ایرانی اظهار کرد: پس از برجام و برداشته شدن تحریم‌ها صادرات فرش دستباف رونق گرفت و یکی از علل آن حذف تحریم‌های پیش روی این کالا از سوی اوباما رئیس جمهور وقت این کشور بود. بر این اساس یکی از دلایلی که رئیس جمهور این کشور را مجبور به لغو تحریم‌های فرش دستباف کرد، فشاری بود که مصرف کنندگان و خریداران آمریکایی برای خرید این هنر صنعت اصیل ایرانی داشتند که بر این اساس علیرغم اینکه تحریم فرش جزو تحریم‌های اولیه بود و ارتباطی به پرونده هسته‌ای نداشت، محدودیت‌ها برداشته شد.
صادرات ۶۰ میلیون دلاری به آمریکا
وی افزود: هم اکنون به دلیل تورم و بالا بودن قیمت تمام شده نسبت به رقبا، فرش دستباف ایرانی گران تمام می‌شود و قابل قیاس با رقبای هندی، پاکستانی و افغانی نیست. البته امسال حدود ۳۵۰ میلیون دلار فرش دستباف صادر شده است که از این رقم ۵۰ تا ۶۰ میلیون دلار آن به آمریکا بوده است.
میلیاردرهای چینی، بازار بالقوه فرش ایرانی
رئیس اتحادیه فرش دستباف در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه فرش دستباف ایرانی چقدر در چین رونق دارد، ادامه داد: چین به دلیل پیشرفت‌های اقتصادی اخیر خود طبقه جدیدی از میلیاردرها را در خود جای داده که براین اساس ۸۰ میلیون نفر می‌توانند به عنوان میلیاردر چینی پتانسیل خرید فرش دستباف ایرانی را داشته باشد، بنابراین چین می‌تواند به یکی از خریداران عمده فرش دستباف ایران تبدیل شود. این در شرایطی است که در مورد فرش‌های تجاری اکنون رقبای ایران نیز در بازار چین حضور دارند اما در مورد فرش‌های هنری همچنان ایران عمده ترین عرضه کننده در بازارهای دنیا است که کشورها نمی‌توانند با آن رقابت کنند. بازار چین آهسته آهسته در حال رونق گرفتن است و می‌تواند بازار هدف صادراتی ایران باشد.
عراقچی گفت: در حال حاضر به خاطر تورم، فرش در رکود به سر می‌برد و یکی از عللی هم که خریداران رغبتی ندارند، عدم اطلاع از قیمت‌ها است، این در حالی است که دارندگان فرش دستباف می‌توانند فرش‌های کهنه خود را تحویل داده و تبدیل به نو کنند.
وی اعلام کرد: ۳۵ شغل مستقیم با فرش دستباف در ارتباط هستند و اکنون ۲ میلیون بافنده داریم که باید با رونق بازار اشتغال آنها را حفظ کنیم. دستمزد آنها هم روزانه ۱۵ تا ۲۰ هزار تومان است اما همچنان فرش دستباف نسبت به رقبا گران تولید می‌شود.

 

همچنین مطالعه کنید:

خروج تدریجی تازه واردها از بورس

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، رکوردهای صعودی پی‌درپی شاخص بورس، حمایت تمام …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *