صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
نوروز به طالقان سفر کنید

نوروز به طالقان سفر کنید

 
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، منطقه ییلاقی طالقان در غربی‌ترین نقطه استان البرز را با نام مشاهیر تاریخ معاصرش می‌شناسند اما روستاهای کنار سد و کوه‌های مرتفعش یکی از بهترین انتخاب‌ها برای گلگشت سفرهای نوروز است.
طالقان مرکز شهرستان طالقان از استان البرز ایران، در منطقه‌ای ییلاقی در میان رشته کوه البرز و در ۱۲۰ کیلومتری شمال غربی تهران قرار گرفته است.
شهر طالقان به لحاظ قرار گرفتن در رشته کوه‌های البرز میانی دارای آب و هوای کوهستانی و ییلاقی است به همین دلیل دارای جمعیت فصلی بوده و در تابستان جمعیت آن به بیش از ۱۲ هزار نفر می‌رسد، این در حالیست که جمعیت ثابت شهر طالقان حدود پنج هزار نفر است.
طالقانی‌ها تات هستند و به زبان تاتی از زبان‌های ایرانی شمال غربی سخن می‌رانند.
**شماری از جاذبه‌های گردشگری طالقان
– منزل آیت‌الله طالقانی در گلیرد و یادمان درویش عبدالمجید طالقانی در مهران از آثار دیدنی و تاریخی و فرهنگی طالقان به شمار می‌آیند.
– از دیگر آثار و بناهای تاریخی طالقان – مصون مانده از آسیب‌های طبیعی – می‌توان به برخی قلعه‌ها، امامزاده‌ها، مقابر، حمام‌ها و آسیاب‌های آبی اشاره کرد.
– بقعهٔ شیخ حسین الهی معروف به جد بزرگوار در روستای دیزان، جنب مسجد آیت‌الله شیخ مرتضی دیزانی
– ارژنگ قلعه در میناوند، قلعه منصور و قلعه کیقباد در شمال هرنج، قلعه دختر در گته ده، قلعه پراچان و قلعه فالیس، امامزاده هارون در جوستان، شاه محمد حنیفه در کرکبود، امامزاده زکریا در میراش، امامزاده ابراهیم در در تکیه ناوه و نیز امامزاده‌های روستا‌های سیدآباد، اورازان، کش، کشرود، کلاه رود، اسفاران، خچره، بقعه میر در وشته و مقبره پیران در دیزان، مهران، گته ده و اوانک، بقایای آسیاب‌های آبی در برخی از روستاها و نیز آثار نهر بزرگ انتقال آب از طالقان به قزوین در امتداد قله‌های رشته کوه‌های جنوبی طالقان، بسیار دیدنی است.
– حمام قدیمی دیزان- قلاسی- آقای باغ- هفت قلای سی- قلا یاک- طاقی لایه (ساعت آفتابی اهالی روستا) در روستای دیزان (وجود اسامی مانند قلایاک، قلاسی، هفت قلای سی، نشان از قدمت تاریخی دیزان و وجود قلعه‌های متعدد در زمانهای گذشته این روستا است.
– قلعه ارژنک در بالای قله قلادوش واقع در میناوند قرار دارد.
– مرتفع‌ترین آبشار طالقان: در روستای بزجواقع است که نامش «شل بن» است.
– یخچال طبیعی: واقع در روستای خودکاوند یکی از روستاهای میان طالقان – یخچال مذکور در اسپی سنگ خودکاوند بالاتر از دره نرکده شفت واقع است.

آنچه به ارتفاعات و قله‌های طالقان زیبای درخور و ظرافتی دلچسب و جان افزا می‌دهد وجود مزارع سرسبز و پر گل و گلگشت‌های با طراوت و مفرح و تفرجگاه‌های دامنه‌ای است. گوناگونی و زیبایی دامنه‌های کوه‌های طالقان یکی از ویژگی‌های کم نظیر این منطقه است.
در فواصل بین کوه‌های طالقان روستاهای متعدد و مزارع نسبتاً هموار وجود دارد که طالقان را به لحاظ طبیعی از جلوه‌های چندگانه ای از زیبایی‌های توام با دشت و کوه بهره مند می‌سازد. طالقان تنها عزیمتگاه کوهنوردان نیست بلکه تفرجگاهی معتدل برای خانواده‌ها نیز هست.
این ویژگی به ویژه در سالیان اخیر توجه و علاقه بسیاری از گردشگران را به طالقان جلب کرده است، با توجه به نزدیکی این بخش به کانون‌های اصلی جمعیت شهری نظیر تهران، اجرای برنامه‌های یک روزه برای بهره مندی از گلگشت‌های طالقان امکان پذیر است.

** معروف ترین گل گشت‌های طالقان:
۱- مسیر پیاده رو روستای حسنجون به مزرعه دو روان، بارزترین ویژگی این مسیر زیبا وجود درختان گردو در حاشیه جویبار آن در تمام طول مسیراست.
۲- مسیر پیاده رو روستای گوران به روستای اورازان از پر درخت ترین دره‌های طالقان به شمار می‌رود، این مسیر در فصل زمستان دارای جلوه منحصر به فرد تنگه اورازان از زیباترین مناطق طالقان است. وجود یخشارهای مرتفع درحاشیه این تنگه خاکی و زندگی جانوری ویژه، از نوادر طبیعت طالقان محسوب می‌شود.
۳- مسیر پیاده رو روستای خچیره به هفت چشمه: روستای خچیره از با طراوت ترین و زیباترین روستاهای طالقان است که به حق، کلمه خچیر و نیکو را بر آن نهاده‌اند. این مسیر در واقع مسیر صعود به قلعه وارکش است که در فصل تابستان نیز طراوت ویژه ای دارد.
۴- گلگشت گته ده به دختر قلعه گته ده که مسیر صعود به قله کاهار بزرگ نیز هست.
۵- گلگشت دیگر کته ده به مندانین که مسیر صعود به قله میان کاهار است.
۶- گلگشت تکیه ناوه به عالی سر که بهترین دیدار از آن، فصل آن پاییز و جلوه رنگ آمیزی برگهای درختان است.
۷- مسیر پیاده رو جنگل آسفاران از رودخانه به روستای آسفاران که متأسفانه اخیراً با احداث جاده دسترسی به روستا آن را مورد تخریب قرار داده‌اند.
۸- مسیر باغ کوچه روستای کوئین به چشمه سار زیبای آن
ویژگی‌های عمده طبیعی طالقان، به راستی این منطقه سرسبز و پر جاذبه را همچون نگینی سبز بر سینه ستبر کشور ایران درخشان ساخته است.
یکی دیگر از دلایل توجه کوهنوردان به طالقان نیز وجود رشته کوه طالقان است.
طالقان از دیرباز مورد توجه کوهنوردان بوده و شاید یکی از عمده ترین دلیل آن وجود رشته کوه طالقان با یکی از بلندترین رشته کوه‌های ایران یعنی تخت سلیمان هم مرز است.
روستای پراچان یکی از روستاهای مبدا صعود به قله مرتفع تخت سلیمان و علم کوه و دیگر قلل محسوب می‌شود، این روستا از معدود اماکنی است که می‌توان از آن، بیش از ۲۶ قله با ارتفاع بیش از ۳۵۰۰ متر صعود کرد و سه مسیر پیاده رو مشهور به رود بارک، کلاردشت و دره سه هزار دارد که این ویژگی را در کمتر روستای ایران می‌توان سراغ گرفت.
سد مخزنی طالقان که چند سال پیش افتتاح شد، با ظرفیت ۴۲۰ میلیون متر مکعب که بر روی شاهرود ساخته شده، نقطه عطف مهمی در تاریخ، جغرافیا و محیط زیست منطقه محسوب می‌شود و تحولات و آثار عظیمی را از خود بر جای خواهد گذاشت.
دریاچه که در پشت سد (از کرج تا شهرک طالقان ۸۲ کیلومتر) قرار دارد دارای محیطی بسیار جذاب و دلنشین است.
کرانه‌های اطراف این دریاچه به صورت خلیج‌های کوچکی به داخل مصب رودخانه‌های دائمی و فصلی که از قدیم الایام به طالقان رود سرازیر می شده‌اند پیش‌روی کرده است و باعث به وجود آمدن مناظر بسیار بدیعی از پیش‌روی آب به خشکی شده‌اند.
آب این دریاچه سبز رنگ بوده و دارای چندین نوع ماهی از جمله کولی است.

همچنین مطالعه کنید:

لوازم خانگی

شیب تند افزایش قیمت ها در بازار لوازم خانگی

میناسادات حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، در این میان شنیده ها حاکی از …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *