صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
چالش هزینه کرد درآمدهای مس سونگون

چالش هزینه کرد درآمدهای مس سونگون

چگونگی هزینه کرد درآمد مجتمع معدنی مس سونگون به عنوان دومین معدن بزرگ مس کشور همچنان به عنوان چالشی برای متولیان این عرصه از سال‌های نخست بهره برداری از آن بوده است.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا معدن مس سونگون در ۱۳۰ کیلومتری شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان ورزقان بیش از یک میلیارد تن ذخیره معدنی دارد و دومین معدن مس کشور بعد از سرچشمه محسوب می‌شود.
مجتمع مس سونگون که اواسط دهه ۷۰ شمسی برای تولید کنسانتره آغاز به کار کرد و گفته می‌شود سود سالیانه آن به ۹ هزار میلیارد ریال می‌رسد تنها رقم ناچیزی از آن به عنوان عوارض زیست محیطی در محل هزینه می‌شود و بقیه به صورت متمرکز توسط شرکت ملی مس ایران مدیریت و هزینه می‌شود.
این وضعیت در یک دهه اخیر همواره محل مناقشه میان مدیریت ارشد و نمایندگان آذربایجان شرقی در مجلس شورای اسلامی با مدیریت شرکت ملی مس بوده است؛ در حالی که مسؤولان و مردم محلی محدوده مس سونگون بر لزوم هزینه کرد بیشتر درآمدهای ناشی از استخراج مس در محل اصلی معدن تاکید دارند، مدیریت شرکت ملی مس ایران نگاه متفاوتی دارد.
مدیریت شرکت ملی مس ایران معتقد است مجتمع معدن مس سونگون جزئی از این شرکت بوده و باید بخشی از درآمد حاصل از آن، سرمایه گذاری اولیه در رابطه با عملیات اکتشافی این مجتمع و همچنین سایر پروژه‌های در دست اجرای شرکت ملی مس ایران را توجیه کند.
نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه آذربایجان شرقی از نظر ذخایر معدنی جزو استان‌هایی است که بیشترین ذخایر معدنی را دارد، یادآور شد: گردش مالی مس در آذربایجان شرقی سالانه حدود ۳۰۰ هزار میلیارد ریال است و اگر قرار باشد این منابع مالی در استان بماند می‌تواند علاوه بر رونق کسب و کار، در پرداخت تسهیلات به مردم نیز تأثیر مستقیم و مثبت داشته باشد.
محمدحسین فرهنگی، بر لزوم تعریف حوزه مالیاتی معادن در آذربایجان شرقی تأکید کرد و گفت: اگر مالیات معادن در داخل استان پرداخت شود حتی در افزایش امکانات خدمات‌رسانی شهرداری‌ها و دهیاری‌ها از محل اعتبارات مالیات بر ارزش افزوده نقش بسزایی خواهد داشت و به طور کلی زمینه توسعه بیش از پیش استان در ابعاد مختلف فراهم می‌شود.
وی با اشاره به اینکه واحدهای معدنی و صنعتی آلاینده موظف هستند تا یک درصد از درآمدهای خود را به جهت جبران آلایندگی‌ها، در اختیار دولت قرار دهند، اظهار کرد: این منابع را می‌توان از سهم درآمدی حوزه عمران و آبادانی نیز هزینه کرد.
فرهنگی از اختصاص ۴۰ درصد منابع مالی کشور طبق ماده ۴۶ قانون برنامه بانک‌ها به حوزه صنعت و معدن خبر داد و افزود: اگر این اعتبارات به طور کامل تخصیص یابد، می‌تواند بخش عمده‌ای از مشکلات واحدهای معدنی و صنعتی را برطرف کند.
نکته مهم در خصوص درآمدزایی معدن مس سونگون برای آذربایجان شرقی این است که چون فرآوری آن در کرمان انجام می‌شود، درآمد مالیاتی برای محل ندارد.
مدیرکل امور مالیاتی آذربایجان‌شرقی در این باره گفت: عمده فعالیت شرکت مس سونگون در استان کرمان صورت می‌گیرد و تمام فعالیت‌های این مجتمع در آذربایجان شرقی هم مرتبط با صادرات است که معاف از مالیات بوده و مالیات پرداخت نمی‌شود.
غلامرضا شریفی افزود: تنها درآمد حاصل از مس سونگون بابت عوارض پرداختی زیست محیطی است که رقم مصوب آن را هم از استان کرمان به آذربایجان شرقی پرداخت می‌کنند.
در همین حال نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: حتی یک درصد فروش کنسانتره مس در آذربایجان هزینه نمی‌شود.
وی اظهار کرد: مسائل و مشکلات کشور را همه ما مطرح و مطالبه می‌کنیم اما چه کسی باید به آن جواب دهد. تنها طیفی در کشور که کارش را درست انجام می‌دهد مردم هستند.
وی افزود: طرح‌های توسعه مس سونگون در مجلس هشتم با اعتبار یک میلیارد دلار آغاز شد و سایت ۸۰ هکتاری در اختیار پیمانکار قرار گرفت اما مدیریت بعدی شرکت ملی مس ایران این طرح را تعطیل کرد.
علیزاده وضعیت مس سونگون را نامناسب دانست و گفت: در ایام دهه فجر امسال طرح‌های سال ۸۹ استان کرمان افتتاح شد اما طرح مس سونگون که همزمان با کرمان آغاز شده بود تعطیل مانده و امروز اگر از سایت مس سونگون بازدید کنید مانند یک مکان غارت‌زده است.
وی اضافه کرد: با پیگیری و همدلی مسئولین استان امیدواریم از اردیبهشت ماه سال آینده این پروژه آغاز شود؛ شرکت مس آذربایجان را بدون در اختیار گذاشتن درآمد کنسانتره مس سونگون و هیچ سرمایه‌ای تأسیس کرده‌اند و یک درصد از درآمد فروش کنسانتره نیز در سونگون و آذربایجان هزینه نمی‌شود.

همچنین مطالعه کنید:

بازار گیاهان دارویی

عقب‌ماندگی استان مرکزی از بازار گیاهان دارویی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا, مجتبی جلالوند اظهار کرد: در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *