صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
تولید تایرهای رادیال خودرویی در ۱۰ ماهه امسال ۲۰ درصد رشد یافت

تولید تایرهای رادیال خودرویی در ۱۰ ماهه امسال ۲۰ درصد رشد یافت

 مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزرات صنعت، معدن و تجارت گفت: تولید تایرهای رادیال خودرویی در ۱۰ ماهه امسال، از نظر تعداد ۲۰ درصد و از نظر وزنی ۱۸ درصد در همسنجی با پارسال رشد داشته است.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، تایرهای رادیال که با عنوان تایرهای بدون تیوپ شهرت دارد، نسل جدید تولید تایر است که ضمن ایمنی بیشتر، سبب افزایش بهره وری در صنعت حمل و نقل و کاهش مصرف سوخت شده است.
«پروین نباتی» روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با اشاره به اجرایی شدن طرح ساماندهی واردات تایر و لاستیک خودرو در وزارت صنعت، معدن و تجارت، خاطرنشان کرد: در سال های ۹۵ و ۹۶با تقویت الزام های کیفی، شاهد کیفی سازی تایرهای وارداتی و هدایت مصارف تایر خودروسازی ها و پروژه های راهسازی و معدنی به سمت استفاده از تایرهای با کیفیت داخلی بودیم.
نباتی اظهار داشت: در زمینه تایر، در کشور با کمبود تولید مواجه ایم و به همین دلیل بی نیاز از واردات نیستیم، اما «رقم واردات باید منطقی باشد».
وی تصریح کرد: در ۱۰ ماهه امسال در مجموع ۲۱۰ هزار تن تایر در کشور تولید شد که در همسنجی با پارسال رشد چهار درصدی داشته است.
مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزرات صنعت، معدن و تجارت یادآوری کرد: مجموع ظرفیت کارخانه های تولید تایر خودرویی کشور (۱۱ واحد تایر و تیوب سازی) ۳۷۴ هزار تن است که در مدت یاد شده حدود ۷۰ درصد ظرفیت آنها به فعلیت در آمده است و تولید بیش از ۲۵۰ هزار تن از این محصول تا پایان سال پیش بینی می شود.
** رشد واردات تایر به کشور
وی بیان داشت: تا پایان دی ماه، ۸۹ هزار تن انواع تایر وارد کشور شده که عمده آنها به ترتیب از چین، جمهوری کره، امارات، ژاپن، ترکیه، هند، تایلند و تایوان وارد شده است؛ واردات این محصولات در مدت یاد شده رشد داشته، اما رقم رشد «غیرمنطقی نیست».
نباتی اضافه کرد: رشد چهار درصدی تولید تایر در ۱۰ ماهه امسال، با تنوع در محصولات و فناوری های نوین همراه بوده، به طوری که اکنون سهم تولید تایرهای رادیال افزایش یافته است.
مدیرکل دفتر صنایع شیمیایی و سلولزی وزرات صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: تقویت الزام های کیفی و الزام واردات توسط نمایندگی رسمی واردات و ارائه خدمات پس از فروش، از جمله دستاوردهای طرح ساماندهی واردات تایر بوده است.
وی با اشاره به درخواست برخی تایرسازان برای وضع تعرفه های خاص بر واردات این محصولات از چین، خاطر نشان کرد: پیشنهادی در این زمینه ارائه شده، اما تصمیم نهایی در این خصوص به مناسبات سیاسی و اقتصادی با سایر کشورها نیز بستگی دارد.
نباتی گفت: با این حال، تعرفه واردات تایر از متوسط ۲۶ درصد در سال ۹۴، به ۳۲ درصد در سال جاری افزایش یافته است.
وی اظهار داشت: با اجرای طرح شناسه کالا و کدرهگیری برای انواع تایر و امکان ردیابی تایرهای تولیدی و وارداتی در کل زنجیره، قاچاق آن تحت کنترل بیشتری قرار خواهد گرفت.
به گفته این مسئول، وزارت صنعت، معدن و تجارت با اقداماتی همچون تغییر مبنای ارز وارداتی کالاهای دارای تولید داخل (از ارز مبادله ای به ارز آزاد)، حمایت های تعرفه های و اجرای طرح ساماندهی واردات تایر مبتنی بر تقویت الزامات کیفی و فنی، به تولید و صادرات تایر کمک کرده است.
به گزارش ایرنا، سال گذشته ۲۴۳ هزار تن تایر در کشور تولید شد که در مقایسه با سال ۹۴ از نظر تعداد حلقه هشت درصد و از نظر وزنی ۱۵ درصد رشد داشته است.
واردات تایر در سه سال گذشته با روندی کاهشی از ۱۵۱ هزار تن به ارزش ۵۷۷ میلیون دلار در سال ۹۳ به ۱۰۴هزار تن و ۳۵۱ میلیون دلار در سال ۹۴ و ۱۰۳ هزار تن و ۳۵۰ میلیون دلار در سال ۹۵ کاهش داشته است.
همچنین، ارزش صادرات این محصولات در سال گذشته ۳۰ میلیون دلار عنوان شده است.

همچنین مطالعه کنید:

نارضایتی از چرخش گردونه شانس خودرو

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، شماری از کارشناسان نیز بر این باورند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *