صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
گام سوم همکاری صنعت نفت و دانشگاه‌ها برداشته شد

گام سوم همکاری صنعت نفت و دانشگاه‌ها برداشته شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا، بیژن زنگنه امروز (دوشنبه، ۲۱ اسفندماه) در مراسم امضای قراردادهای پژوهشی در حوزه اکتشاف میان شرکت ملی نفت ایران و پنج دانشگاه معتبر کشور، ضمن تشکر از وزرای پیشین علوم، تحقیقات و فناوری یادآور شد: با امضای قراردادهای پژوهشی امروز، سومین بار است که قراردادهای پژوهشی میان شرکت‎های اصلی وزارت نفت با دانشگاه‌های معتبر امضا می‌شود.
وی با اشاره به این‎که نخستین قراردادهای پژوهشی مربوط به افزایش برداشت از میدان‌های نفتی بود که خوشبختانه با همکاری وزارت علوم و پیگیری دانشگاه‌ها این قراردادها اجرایی شده و در قالب آنها انستیتوهای نفت نیز فعال می‌شوند، ادامه داد: انجام پروژه‌های مربوط به مطالعه یک میدان یا مخزن، کاری گروهی است و اینگونه نیست که یک استاد و یک دانشجو بتوانند آن را انجام دهند.
زنگنه ادامه داد: از این رو طیف وسیعی از متخصصان رشته‌های علوم پایه و مهندسی با یکدیگر در زمینه یک مخزن مطالعه می‌کنند و بعد از آن وارد کارهای پژوهشی می‌شوند تا نفت بیشتری از مخازن برداشت شود.
گام دوم؛ پژوهش در بخش پایین‌دستی
وزیر نفت، هدف از امضای قراردادهای پژوهشی در بخش پایین‌دستی را خلق و بهبود فرآیندهای تولید در بخش پرمصرف مثل تولید متانول، اوره، آمونیاک، شیرین‌سازی گاز و بخشی از تصفیه نفت عنوان کرد و ادامه داد: در این بخش، دانشگاه‌ها برخلاف بخش بالادستی، بیش از ۶۰ سال سابقه فعالیت و مطالعه دارند.
به گفته وی، سابقه دانشگاهی در بخش بالادستی در ایران به بیش از ۲۰ سال نمی‌رسد و اساتید فعال در این حوزه اغلب جوان هستند.
زنگنه از امضای قراردادهای پژوهشی در بخش اکتشاف با پنج دانشگاه معتبر به عنوان سومین گام همکاری وزارت نفت با دانشگاه‌ها نام برد و افزود: به این ترتیب پنج دانشگاه دیگر به مجموع دانشگاه‌های همکار علمی وزارت نفت اضافه شده است و امیدواریم با علاقه‌مندی دانشگاه‌ها، این پروژه‌ها به سرعت اجرایی شود.
سرمایه‌گذاری در پژوهش بهترین است؛ اگر…
وی گفت: سرمایه‌گذاری در بخش پژوهش و تحقیقات جزو بهترین سرمایه‌گذاری‎ها در کشور است؛ هرچند موافق نیستم پول به پژوهشگاه‌های دولتی تابع وزارتخانه‌ها داده شود.
زنگنه یادآور شد: این طور نیست که پول بیشتر، خروجی بیشتری داشته باشد.
به گفته وزیر نفت، زمانی خروجی پروژه‌ها افزایش می‌یابد که متقاضی پروژه نیز وجود داشته باشد تا بتواند از یافته‌های علمی در بخش‌های مختلف استفاده کند.
وی در ادامه با بیان اینکه بخش اکتشاف در این سال‌ها به دلیل کمبود منابع مالی و معضلاتی که صنعت نفت داشته است نتوانسته بسیاری از برنامه‌های خود را پیش ببرد، تصریح کرد: امیدوارم اجرای این قراردادهای پژوهشی، دستاورد زیادی برای صنعت نفت و دانشگاه‌ها داشته باشد.
زنگنه ادامه داد: امضای پنج قرارداد جدید تحقیقاتی و پژوهشی در حوزه اکتشاف، الگویی مناسب برای ارتباط صنعت و دانشگاه است.
وزیر نفت درباره اعتبار در نظر گرفته شده برای این قراردادها هم توضیح داد: ارزش ریالی و ارزی پنج قرارداد پژوهشی که امروز با دانشگاه‎های کشور امضا شد، در مجموع بالغ بر ۱,۵ میلیون یورو و حدود سه میلیارد تومان در فاز نخست است که در مراحل بعدی افزایش می‏‎یابد.
به گزارش شانا، قراردادهای پژوهشی حوزه اکتشاف شرکت ملی نفت ایران، صبح امروز (دوشنبه، ۲۱ اسفندماه)، با حضور وزرای نفت و علوم، میان علی کاردر، مدیرعامل شرکت ملی نفت و روسای دانشگاه‎های شهید بهشتی، فردوسی مشهد، خوارزمی، صنعتی شاهرود و شهید چمران اهواز امضا شد.

همچنین مطالعه کنید:

بیکاران کرونا در انتظار مقرری ۸۲۵ هزار تومانی

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، در چهار ماهی که از بحران کرونا …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *