صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
احداث نخستین شهر سلولی در کشور کرج آغاز شد

احداث نخستین شهر سلولی در کشور کرج آغاز شد

 کار ساخت نخستین شهر سلولی کشور توسط دانشگاه خوارزمی کشور واقع در کرج روز شنبه با حضور مسئولین کشوری و استانی کلید خورد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، کار احداث نخستین شهر سلولی کشور که مرکزی برای فعالیت ۵۰ شرکت دانش بنیان و کارآفرینی است، در زمینی به مساحت ۶۰ هکتار در پردیس دانشگاهی خوارزمی با همکاری وزارت علوم و وزارت بهداشت و درمان آغاز شد.
رییس شهر سلول کشور روز شنبه در حاشیه مراسم آغاز عملیات عمرانی ساخت اولین شهر سلول کشور که در دانشگاه خوارزمی کرج برگزار شد به خبرنگار ایرنا، گفت: شهر سلولی با هدف پژوهش و خدمات در زمینه سلول های بنیادی و پزشکی زیرساختی ایجاد می شود.
محمدعلی زاهد در ادامه با بیان اینکه پروژه ساخت اولین شهر سلول کشور با حمایت وزارت علوم و با استفاده از بهترین پزشکان و محققان کشور انجام می شود، افزود: پزشکی بازساختی شاخه ای از علم پزشکی است که هدف آن ترمیم یا احیای بافت و اندام آسیب دیده است که شاخه های مختلفی دارد که می توا در این بخش ازسلول های شخص بیمار، مهندسی بافت، استفاده از بافت های نوترکیب، سلول های غیر خودی، ژن درمانی و… استفاده کرد.
عضو هیات علمی دانشکده علوم زیستی دانشگاه خوارزمی با بیان اینکه سلول درمانی عمل پیوند سلول ها با یکدیگر است که بر روی سلول های بنیادی متمرکز است، تاکید کرد: درمان بیماری های سرطان، ناهنجاری های ارثی مانند گلبول قرمز، سیستم های ایمنی مادرزادی، آلزایمر، دیابت و پارکینسون، صدمات نخاعی و غیره از طریق سلول درمانی امکان پذیر است.
زاهد با اعلام اینکه عملیات اجرایی فاز اول پروژه شهر سلول با حمایت بخش دولتی و خصوصی با اعتباری بالغ بر۱۰ میلیارد تومان پیش بینی شده است، بیان کرد: استقرار ۵۰شرکت مرتبط با سلول درمانی و پژوهش های کاربردی سلول درمانی و پزشکی بازشناختی در فاز اول این پروژه در دستور کار قرار دارد.
وی با بیان اینکه طبق برنامه ریزی های صورت گرفته، عملیات اجرایی فاز اول پروژه شهر سلول کشور در شش ماهه ابتدای سال ۹۷ پایان می یابد، گفت: شرکت های دانش بنیان اعلام آمادگی کرده اند که طی سال آینده محصول شرکت خود را از شهر سلول خوارزمی عرضه کنند.
رییس اولین شهر سلول کشور با بیان اینکه ایران رتبه دو منطقه در زمینه سلول های بنیادی را به خود اختصاص داده و جزء ۲۰ کشور برتر دست پیدا کرده به دانش سلول های بنیادی جهان است، خاطرنشان کرد: تلاش می کنیم مجموعه ای از مدیریت سرمایه را برای ساخت فاز دوم شهر سلول ایجاد کنیم و کمک کمتری از دولت داشته باشیم.
وی با بیان اینکه دانشگاه خوارزمی کرج اولین دانشگاه صد ساله کشور است که در حوزه کارآفرینی اقدام می کند، گفت: به همین منظور می خواهیم در شهر سلول نیز برای کارآفرینی شرکت های سلول بنیان اقدام کنیم.
به گفته زاهد، مساحت شهر سلول خوارزمی ۶۰ هکتار است و در صورت استقبال بخش خصوصی مساحت افزایش خواهد یافت.
در اسفند ماه سال گذشته ۲ تفاهم نامه به منظور ایجاد و راه اندازی شهر سلولی در پردیس دانشگاه خوارزمی البرز منعقد شد.
تفاهم نامه اول بین معاون علم و فناوری ریاست جمهوری و وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و تفاهم نامه دوم بین رییس دانشگاه خوارزمی و رییس انجمن تولیدکنندگان و صادرکنندگان محصولات بیوتکنولوژی ایران امضاء شد.
به منظور ایجاد این شهر سلولی ۳ فاز در نظر گرفته شده که آغاز ساخت فاز اول آن که قسمت شتاب دهنده مهندسی بافت است، در اردیبهشت ماه سال جاری انجام می شود.
قسمت شتاب دهنده مهندسی بافت مجموعه ای است که واحدهای فناور را مورد حمایت قرار می دهد، تا این واحدها بتوانند به شرکت های دانش بنیان تبدیل شده و در پارک علم و فناوری مستقر شوند.
این بخش که بخش حمایتی و نظارتی برای استقرار شرکت های دانش بنیان است، در فضایی به مساحت ۱۰ هکتار ساخته می شود.
ایجاد فاز دوم این شهر که ایجاد پارک علم و فناوری تخصصی سلول های بنیادین و پزشکی بازساختی است نیز از سال ۹۷ آغاز می شود. یک دهم بودجه مورد نیاز آن توسط معاونت علم و فناوری ریاست جمهوری و مابقی توسط بخش خصوصی تامین می شود.

همچنین مطالعه کنید:

نارضایتی از چرخش گردونه شانس خودرو

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، شماری از کارشناسان نیز بر این باورند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *