صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
قرارداد ۵۵.۳ میلیارد دلار خط اعتباری خارجی امضا شده است

قرارداد ۵۵.۳ میلیارد دلار خط اعتباری خارجی امضا شده است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا،  سخنگوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران گفت: تاکنون در مجموع ۵۵ میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار خطوط اعتباری تامین مالی خارجی کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت با بانک‌های کشورهای اروپایی و سایر کشورهای بزرگ آسیایی امضا کرده ایم.
«محمدعلی کریمی» امروز (جمعه) با اشاره به کاهش ریسک اعتباری کشور از رتبه هفت در ابتدای دولت یازدهم به رتبه پنج در امسال افزود: بهبود این رتبه، چشم‌انداز مثبتی برای ورود سرمایه‌های خارجی به کشور ترسیم کرده است.
وی افزود: گسترش روابط کارگزاری با بانک‌های کشورهای اروپایی هلند، ایتالیا، بلژیک و اتریش و کشورهای آسیایی مانند چین و کره‌جنوبی و مذاکره با بانک‌های عمان و قطر با هدف توسعه روابط بانکی و تجاری، محصول تلاش مستمر نظام بانکی بود که «امید» و «اعتماد» را به شبکه بانکی روزافزون می‌کند.
این مسوول در بانک مرکزی تاکید کرد بسیاری از مشکلات کشور در زمینه نقل و انتقال منابع مالی در سال های اخیر حل شده است و ابراز امیدواری کرد با اصلاح نظام بانکی و بکارگیری استانداردهای بین المللی این روند بیش از گذشته بهبود یابد.
کریمی اضافه کرد: نگرانی‌ها نسبت به جایگاه کشور در گروه ویژه اقدام مالی (اف.اِی.تی.اف) در زمینه مبارزه با تامین مالی تروریسم و پولشویی از مواردی است که باید برای بهبود آن تلاش کرد.
وی گفت: در این زمینه دولت سه لایحه در زمینه مبارزه با پولشویی، مبارزه با تامین مالی تروریسم و اصلاح برخی مواد قانونی را به مجلس شورای اسلامی ارائه کرده است که تصویب این لوایح می‌تواند دیدگاه جهانی را نسبت به بانک‌های داخلی و روند پولی و مالی در داخل کشور تغییر دهد و چشم‌انداز روشن تری پیش روی نظام بانکی ترسیم کند. 
** عملکرد امسال شبکه بانکی 
سخنگوی بانک مرکزی در ارزیابی عملکرد امسال شبکه بانکی گفت: امسال شاهد تداوم اصلاحات در نظام بانکی بودیم که نمونه بارز آن حذف موسسه های غیرمجاز از بدنه نظام پولی کشور بود و با همکاری سه قوه، بانک مرکزی و بانک ها به خوبی برچیده شد.
وی تلاش برای اصلاح صورت های مالی بانک ها، افزایش شفافیت در نظام بانکی و انطباق با استانداردهای بانکداری بین المللی را از دیگر اقدام های بانک مرکزی در سال ۱۳۹۶ برشمرد و گفت: در کنار آن بانک ها توانستند در ۱۰ ماهه امسال ۴۶۲۰ هزار میلیارد ریال به بخش های مختلف اقتصادی وام پرداخت کنند.
کریمی درباره رویکرد نظام بانکی در حمایت از بنگاه های کوچک و متوسط افزود: این سیاست پارسال در نظام بانکی پیگیری و در مجموع ۱۷۰ هزار میلیارد ریال به بیش از ۲۴ هزار بنگاه‌ تولیدی کوچک و متوسط پرداخت شد که این رقم امسال به ۱۴۰ هزار میلیارد ریال به ۱۹ هزار و ۴۰۰ بنگاه تا پایان بهمن ماه رسید.
وی رشد اقتصادی ۴.۱ درصدی ایران در نیمه نخست امسال بدون احتساب نفت را یادآور شد و گفت: اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج، تقویت تامین مالی بخش مسکن، اجرای طرح ضربتی وام ازدواج و پرداخت ۹۸ هزار میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه ازدواج به بیش از یک میلیون نفر از دیگر رویدادهای مهم امسال در نظام بانکی بود.

 

همچنین مطالعه کنید:

خوش بینی به بورس در بودجه ۱۴۰۰

شایلی قرائی         به گزارش کسب و کار نیوز، در همین رابطه وزیر اقتصاد با اشاره …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *