صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
دانشجویان نمونه کارآفرینی کنند

دانشجویان نمونه کارآفرینی کنند

معاون اول رئیس جمهور تأکید کرد: انتظار داریم دانشجویان نمونه به یک کانون توسعه بدل شوند و بتوانید چند نفر دیگر را دور خود جمع و کارآفرینی کنند.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از صدا و سیما، اسحاق جهانگیری در بیست و ششمین جشنواره دانشجوی نمونه کشوری که با حضور وزرای علوم و بهداشت در دانشگاه علوم پزشکی تهران برگزار شد، افزود­: ما کشور در حال توسعه‌ای هستیم و نیاز امروز و فردای ایران به پیشرفت و توسعه است و هیچ کس نیست که علاقه‌مند به ایران باشد و به توسعه فکر نکند.
معاون اول رئیس جمهور گفت: عوامل توسعه کشور پیش نیاز‌هایی دارند که از مهمترین آن‌ها توسعه­ علم و فناوری است، گفته می‌شود اتکای ما به توسعه منابع طبیعی است، باید توجه کنیم این منابع دیر یا زود تمام می‌شود و اگر در استفاده از منابع طبیعی آینده نگری نشود، با مشکل مواجه می‌شویم.
جهانگیری افزود: همین امروز در استفاده از برخی منابع طبیعی با مشکل مواجهیم. منابع آب را بی حساب و کتاب مصرف کرده ایم، چاه‌ها آنقدر حفر شده اند و عمق چاه‌ها آنقدر زیاد است که در بسیاری از مناطق آب شور شده و زمین نشست می‌کند و تبعات سیاسی و اجتماعی نیز به همراه دارد.
وی با اشاره به این نکته که آینده نگری در امور کشور باید سرلوحه همه کار‌ها قرار گیرد، گفت: بسیاری می‌گویند مدیران آن موقع چه کسانی بودند؛ این مسئله مهم نیست بلکه باید در هر مقطعی آسیب شناسی کنیم شاید در آن زمان تصمیمی که گرفته شده، درست نبوده است.
معاون اول رئیس جمهور افزود: یکی از مسائلی که نیازمند آینده نگری است، جمعیت است، من به این موضوع که رشد جمعیت بالا خوب است یا خیر ورود نمی‌کنم، اما باید در این زمینه ­توجه کنیم که این جمعیت در آینده خود چه میزان مدرسه، دانشگاه، کار می‌خواهد و در موقع سالمندی خود با چه چیزی مواجه است.
جهانگیری گفت: آینده نگری جمعیت در این است که برای آینده آن زمانی که آن جمعیت وارد مدرسه یا دانشگاه می‌شود، یا وارد بازار کار شده و قادر نیست نیاز‌های خود را رفع کند، فکری داشته باشیم.
وی افزود: بار اصلی توسعه علمی بر دوش دانشگاه‌ها است و همانطور که مقام معظم رهبری توسعه علمی را مورد تأکید قرار دادند و پرچم آن را به دستشان گرفتند تا دیگران هم در این مسیر بیایند نشان از اهمیت توسعه علمی است.
معاون اول رئیس جمهور گفت: ما سال گذشته در جلسه اقتصاد مقاومتی مصوب کردیم که تا سال ۱۴۰۴ باید ۵ دانشگاه ایرانی جزء ۲۰۰ دانشگاه برتر دنیا باشد.
جهانگیری افزود: متأسفانه در دوره‌ای که منابع خوبی از نظر مالی وجود داشت، دوره فقر دانشگاه‌ها بود و آن‌ها که بدهکارند، امروز ادعای طلبکاری می‌کنند.
وی تأکید کرد: دسترسی به بسیاری از مجلات دانشگاهی، حذف شده بود تا حدی که در جلسات متعددی که من با دانشگاهیان داشتم از من تقاضا کردند که امکان برقراری این دسترسی دوباره فراهم شود و تجهیزات دانشگاهی خریداری شود.
معاون اول رئیس جمهور گفت: دانشجویانی که نمونه شده اند به سرمایه ملی بدل شده اند و می‌توانند خلاق باشند و کشور را به حرکت دربیاورند. ما باید کاری کنیم که این استعداد‌ها شکوفا شوند. باید با توسعه علمی کشور به سمت اقتصاد دانش بنیان و توسعه شرکت‌های دانش بنیان حرکت کنیم.
جهانگیری با اشاره به وجود مراکز رشد در کنار دانشگاه‌های بزرگ کشور افزود: در همین مراکز رشد جوانان خلاقی را مشاهده می‌کنیم که ره صد ساله را یک شبه طی کرده اند و با یک شرکت دانش بنیان­ظرف چند سال به سودآوری رسیده اند که یک شرکت با سابقه چند ده ساله هنوز به آن میزان سودآوری نرسیده است، اما آن جوان خلاق توانسته با کارآفرینی به این مرتبه برسد.
وی گفت: کارآفرینی لازمه اش ریسک پذیری و نترسیدن است، از اینکه به کار بزرگ دست بزنید نترسید، ما قدر نخبگان خود به خصوص نخبگان جوان کشور را می‌دانیم. ­
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به دغدغه اشتغال برخی دانشجویان نمونه که در این جلسه مطرح شد، افزود: دانشجوی نمونه دغدغه اشتغال در یک کار اداری را نداشته باشند ما امسال ۸۰۰ هزار شغل ایجاد کردیم، اما انتظار داریم هر کدام از شما دانشجویان نمونه به یک کانون توسعه بدل شوید و بتوانید چند نفر دیگر را دور خود جمع کرده و کارآفرینی کنید.
در این مراسم همچنین منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی سخنرانی کردند و­دانشجویان نمونه در حوزه‌های علوم و پزشکی معرفی شدند.

همچنین مطالعه کنید:

مهدی معصومی اصفهانی

کرونا و فرصت طلایی توسعه تجارت الکترونیک

به گزارش کسب و کار نیوز، مهدی معصومی اصفهانی ادامه داد: «معمولا در صنایع کشاورزی ما …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *