صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
مراقب مخاطرات تنفسیِ استفاده از شوینده ها باشید

مراقب مخاطرات تنفسیِ استفاده از شوینده ها باشید

ترکیب مواد شوینده یا پاک کننده ها با مواد سفیدکننده در فضای کوچکی مانند حمام یا دستشویی خطرناک است، زیرا از فعل و انفعالات شیمیایی ترکیب این مواد گازکلر آزاد می شود که با رطوبت مخاط دهان اسید کلریدریک ایجاد می کند که بسیار قوی و سوزاننده است و استنشاق آن در فضاهای کوچک علایم شدید تنفسی ایجاد می کند.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از وبدا، در آستانه سال نو و همزمان با سنت خانه تکانی در کشورمان توجه به اصول ایمنی در مصرف مواد شوینده برای حفظ سلامت امری ضروری است .
بر اساس این گزارش، بدترین شکل استفاده از مواد پاک کننده و شوینده آن است که آنها را با آب گرم مخلوط کنند و یا از آنها در محیط های بسته ای که بخار آب وجود دارد، استفاده کنند. پیشنهاد می شود از مواد شوینده و پاک کنندهای استفاده شود که آسیب کمتری می رساند، مثلاً استفاده از پودرهای شوینده که آنزیم هم دارند، بسیار ایمن تر از استفاده ازمواد سفیدکننده ای است که بخار دارد.
ضرورت دارد هنگام خانه تکانی از پاک کننده استاندارد استفاده کنید. ازمصرف مواد شوینده و پاک کننده ها درفضاهای بسته خودداری کنید. بخار متصاعد شده ازترکیب جوهرنمک و وایتکس بسیار برای چشم، پوست و ریه خطرناک است و خانم ها باید از ترکیب این دو ماده جداً بپرهیزند. هنگام شستشوى حمام و دستشویى از ماسک هاى محافظ استفاده کنید، پنجره ها را باز و تهویه را روشن کنید تا جریان هوا برقرار شود.
عبور مواد شوینده از ماسک ها
توجه کنید بسیارى از مواد ضد عفونى کننده به راحتى از ماسکهاى کاغذى عبور مى کنند و می توانند موجب آسیب به ریه شوند. بنابراین تهویه مناسب محل، روشن کردن هواکش و بازکردن پنجره ها، استفاده نکردن از محلول هاى غلیظ و بستن دستمال ضخیم مرطوب بر روی دهان و بینی می تواند تا حد زیادی از بروز آلرژی ها و پیشگیرى ازاین مشکلات کمک کند. پوشیدن دستکش و ماسک هنگام استفاده ازمحصولات سوزاننده ضروری است.
بر پایه این گزارش، استفاده ازمواد شوینده شیمیایی ممکن است باعث تشدید بیماریهای قلب، عروقی و ریوی شود. موادشوینده شیمیایی روی زنان باردار، افراد مسن و کودکان بیشترآسیب رسان است. به این نکات به صورت ویژه توجه کنید: مطمئن شوید که استفاده، نگهداری و دفع موادشیمیایی، مطابق با دستورالعمل سازنده است. موادخطرناک باید درمکانی دور ازدسترس بچه ها نگهداری شوند. درب محصولات شیمیایی و پاک کننده ها را محکم ببندید. در صورت جابجا کردن مواد، بقیه ماده را در ظرف اصلی بازگردانید. فرآوردههای حاوی موادشیمیایی پرخطر را در ظروف ویژه نگهداری کنید. هرگز برچسب روی ظروف موادشیمیایی را برندارید، اگر برچسب روی ظروف دچارپوسیدگی شده مجدداً روی آن برچسب بزنید.
اقدام ضروری در مسمومیت های ریوی
اولین و بهترین اقدام برای مسمومان ریوی، خروج سریع فرد از محل سربسته و استفاده از هوای آزاد و قرار گرفتن در معرض جریان هواست، چرا که استنشاق هوای تازه، تنفس را تسهیل می کند و باعث ایجاد آرامش می شود. استفاده از بخور، به خصوص بخور سرد بسیار کارآمد است• خودداری از صحبت کردن، مفید است. ارجاع هرچه سریع تربه پزشک یا تماس با اورژانس ضروری است .
آسیب ناشى از مواد شوینده بر چشم
این گزارش حاکیست، انواع مواد شیمیایى می توانند به چشم آسیب برسانند، مواد شوینده و رنگبر ازجمله خطرناکترین مواد براى چشم به شمار می روند و در صورت تماس با چشم به سرعت قرنیه را زخم کرده و حتى درموارد شدیدتر می توانند به سوراخ شدن کره چشم منجر شوند.
مواد شوینده همچنین می توانند موجب ایجاد زخمهاى شدید در پلک شده و چسبندگی هاى کره چشم و پلک را به همراه داشته باشند. آسیب ناشى از این مواد ممکن است آن قدر جدى باشد که بینایى به طور کامل از بین برود.استفاده ازعینک حفاظتی جهت کاهش آسیب چشمها توصیه می شود .
خطرمسمومیت کودکان با مواد شوینده
کودکان به علت کنجکاوى ممکن است درتماس با این مواد قرارگیرند، بى دقتى و سهل انگارى در استفاده، نگهداری یا جابجا کردن مواد پاک کننده و سفیدکننده کودکان را درمعرض خطر قرارمى دهد. مصرف اتفاقی این مواد منجر به التهاب و سوختگى دستگاه گوارش مى شود و عمل بلع را با مشکل مواجه مى کند.
محصولات شیمیایی و شوینده را همیشه درظرف اصلی آن نگهداری کنید. هیچگاه این مواد را درظروف موادخوراکی (مانند بطری نوشابه ) نگهداری نکنید. این عمل سبب خورده شدن اشتباهی این مواد توسط کودکان می شود. والدین در صورت مسمومیت خوراکى فرزندان، آنها را وادار به استفراغ نکنند، زیرا این کار موجب آسیب دیدگى و سوختگى بیشتر دستگاه گوارش می شود. بلافاصله دهان کودک را شستشو داده کودک آب نخورد چون وقتی ماده شوینده با آب ترکیب می شود، جذب آن سریعتر می شود ووضعیت بدتر می شود. بهتر است تا رساندن مصدوم به بیمارستان یا مراکز درمانى با خوراندن شیر عمل رقیق سازی انجام شود.
 

همچنین مطالعه کنید:

رئیس جمهور

راه شفافیت و مقابله با فساد توسل به فضای مجازی و دنیای دیجیتال است

به گزارش کسب و کار نیوز، ۴ پروژه‌ زیرساختی حوزه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *