صفحه اصلی / تاثیر ترکیب موجود در زهر عقرب در کاهش شدت آرتروز

تاثیر ترکیب موجود در زهر عقرب در کاهش شدت آرتروز

 

نتایج تحقیقات جدید نشان می دهد ترکیب موجود در زهر عقرب می تواند از شدت آرتروز روماتوئید بکاهد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، 
به گفته محققان، به زودی درمانی که بتواند روند زندگی حدود ۱.۳ میلیون فرد مبتلا به آرتروز روماتوئید را بهبود بخشد از زهر عقرب به دست خواهد آمد.
آرتروز نشانه مشخصی از سلامت ضعیف استخوان هاست که معمولا با افزایش سن متظاهر می شود. این بیماری عمدتاً بر مفاصل تاثیر گذاشته و افراد مبتلا به این بیماری از درد و خشکی مفاصل گله می کنند.
سایر علائم این بیماری شامل قرمزی، گرما، تورم و کاهش میزان حرکت مفاصل درگیر بیماری است.
درحالیکه درمان های متعددی برای تسکین علائم این بیماری نظیر مدیتیشن، فیزیوتراپی یا گاهی اوقات جراحی وجود دارد، اما هنوز هیچ درمان قطعی وجود ندارد.
گروهی از محققان در یک دوره مطالعه دریافتند یکی از صدها ترکیب موجود در زهر عقرب می تواند شدت بیماری را در مدل های حیوانی کاهش دهد، بدون آنکه عوارض جانبی نظیر درمان های مشابه داشته باشد.
«کریستین بیتون»، سرپرست تیم تحقیق، در این باره می گوید: «آرتروز روماتوئید یک بیماری خودایمنی است که در آن، سیستم ایمنی به خود بدن حمله می کند. این بیماری بر مفاصل تاثیر می گذارد.»
وی در ادامه می افزاید: «سلول های موسوم به "سینوویوسیت های شبه فیبروبلاست" (FLS) در این بیماری نقش دارند. با رشد این سلول ها و جابجایی بین مفاصل، محصولی را ترشح می کنند که به مفاصل آسیب رسانده و سلول های ایمنی که موجب درد و التهاب می شوند را به سمت خود جلب می کنند. با روند پیشرفت این آسیب، مفاصل بزرگ شده و قادر به حرکت نیستند.»
در درمان های فعلی، سلول های ایمنی درگیر بیماری هدف قرار گرفته و هیچ یک FLS را هدف قرار نمی دهند.
به گفته بیتون، «ما در مطالعات قبلی دریافتیم که کانال پتاسیم در FLS بیماران مبتلا به آرتروز روماتوئید وجود دارد و این کانال بسیار در پیشرفت بیماری مهم است.»
حال محققان دریافتند یکی از ترکیبات زهر عقرب موسوم به Buthus tumulus موجب توقف کانال پتاسیم FLS می شود و بدین ترتیب شدت بیماری آرتروز روماتوئید در مدل موش های آزمایشگاهی مبتلا به این بیماری کاهش یافت.

همچنین مطالعه کنید:

rahbari

اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *