صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
گازرسانی به شمال کشور در دولت یازدهم جان گرفت

گازرسانی به شمال کشور در دولت یازدهم جان گرفت

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا, جعفر احمدپور، درباره گازرسانی به شهرهای شمالی کشور گفت: از ابتدای دولت یازدهم، یک هزار و ۵۶۶ روستا در استان مازندران گازرسانی شده بودند، اما با توجه به دستور عمل دولت در سال ۹۵ مبنی بر گازرسانی به روستاهای دارای جمعیت بیش از ۲۰ خانوار، این رقم اکنون به نزدیک ۲ هزار روستا رسیده است.
وی تعداد روستاهای استان مازندران را که قابلیت گازرسانی دارند ۲ هزار و ۸۹۳ روستا اعلام کرد و گفت: طرح گازرسانی به ۵۰۳ روستا در حال اجراست و گازرسانی به دیگر روستاهای این استان نیز در مرحله مطالعه و طراحی هستند. زمانی که همه این روستاها گازرسانی شوند بالغ بر ۹۶ درصد جمعیت روستایی از نعمت گاز بهره‌مند خواهند شد.
استفاده از گاز ال‌ان‌جی سبب پایداری گاز در مناطق سخت‌گذر می‌شود
مدیرعامل شرکت گاز استان مازندران، با بیان این‌که ۹۹ و نیم درصد از جمعیت شهری استان مازندران از گاز طبیعی استفاده می‌کنند، ادامه داد: پس از تجربه تلخ زمستان سال ۸۶، تصمیم گرفته شد شهرهای شمالی کشور با یک خط انتقال گاز ۴۲ اینچ گازرسانی شوند، اما تا سال ۹۵ اقدام خاصی در این زمینه انجام نشد، به گونه‌ای که خط دامغان – کیاسر – ساری – نکا که باید به طول ۱۷۰ کیلومتر اجرا می‌شد، در مدت ۹ سال تنها ۷۰ کیلومتر از آن اجرا شده بود.
احمدپور با اشاره به این‌که در سال ۹۵، طرح گازرسانی از خط انتقال دامغان نکا با جدیت آغاز شد و در سال ۹۶ به بهره‌برداری رسید، اظهار کرد: این خط از مناطق سخت‌گذر و در ارتفاع ۲۲۰۰ متری تا منفی ۲۰ متر اجرا شد و سرانجام مردادماه امسال با رسیدن به استان مازندران، مردم این منطقه را به آرامش خاطر برای تامین گرمایش فصل سرما رساند.
وی تصریح کرد: از سال ۹۴، بودجه‌ای برای گازرسانی به استان‌ها تعلق گرفت که بر اساس آن، متراژ شبکه‌گذاری مازندران نیز افزایش بسیار خوبی داشت. افزون بر این، در برخی روستاهای سخت‌گذر تصور گازرسانی را هم نداشتیم و مردم روستا هم توقع نداشتند که با وجود شرایط سخت، از گاز بهره‌مند شوند، اما استفاده از روش‌هایی مانند گازرسانی با سی‌ان‎‌جی سبب شد مردم این روستاها نیز به جای سوخت‌های قدیم از گاز استفاده کنند.
احمدپور با بیان این‌که از این روش برای نخستین بار در کشور استفاده شد، گفت: در استان مازندران ۲۳ خوشه را برای گازرسانی در نظر گرفتیم. روش سی‌ان‌جی می‌تواند گاز را برای یک روز استفاده در یک شهر یا خوشه ذخیره نگه دارد، اما در روش ال‌ان‌جی می‌توانیم ۱۰۰ مترمکعب گاز طبیعی را به یک مترمکعب گاز مایع بی‌خطر تبدیل کنیم که سبب پایداری گاز به مدت پنج روز برای یک خوشه می‌رسد. یکی از مزیت‌های استفاده از گاز ال‌ان‌جی این است که در صورت وقوع حوادثی مثل برف و توفان یا مسدود شدن جاده‌ها، مردم حداقل برای پنج روز از گاز ذخیره شده استفاده می‌کنند.
گازرسانی به نیروگاه‌های مازندران بی وقفه ادامه دارد
مدیرعامل شرکت گاز استان مازندران، درباره گازرسانی به نیروگاه‌های این استان توضیح داد: نیروگاه‌های نکا، شهید سلیمی و نوشهر در کنار حدود ۱۱ نیروگاه مقیاس کوچک، از جمله نیروگاه‌های استان مازندران هستند که گازرسانی به آنها پابرجا است. در این میان، نیروگاه نکا بیش از ۵۶ درصد از گاز استان مازندران را استفاده می‌کند، البته زمان اوج مصرف نیروگاه در تابستان است، زیرا مصرف برق استان در فصل گرما افزایش می‌یابد، اما در فصل سرما، گازرسانی به نیروگاه در حدی است که فشار گاز در خطوط از ۵۰۰ PSI کمتر نشود، زیرا گاز همواره باید در خطوط جریان داشته باشد.
نصب کنتورهای ارتقا یافته برای مشترکان جدید گاز مازندران
احمدپور، درباره نصب کنتورهای ارتقا یافته در استان مازندران اظهار کرد: مطابق دستور عمل شرکت ملی گاز از سال گذشته تا کنون، برای مشترکان جدید گاز از کنتورهای ارتقا یافته استفاده می‌شود، البته با توجه به تولید محدودی که این کنتورها دارند، استفاده از آنها سهمیه‌بندی شده است.
وی افزود: استفاده از کنتورهای هوشمند نیز پس از پشت سرگذاشتن مراحل آزمایشی و تایید شرکت ملی گاز، در سطح کشور اجرایی می‌شود.

 

همچنین مطالعه کنید:

حذف روزمزدها از لیست حمایتی دولت

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، در این بین دولت اعلام کرده که …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *