صفحه اصلی / سازوکار قراردادی انتقال گاز ایران به عمان در حال بررسی است

سازوکار قراردادی انتقال گاز ایران به عمان در حال بررسی است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا، مهران امیرمعینی دیروز (دوشنبه هفتم اسفند ماه) در دومین همایش بین‌المللی معرفی فرصت‌های سرمایه‌گذاری و توسعه پایدار در سواحل مکران، در نشستی که به مقوله نفت و گاز مرتبط می‌شد، درباره طرح صادرات گاز ایران به عمان توضیحاتی ارائه داد.
وی با بیان این‌که سازوکار اجرای پروژه صادرات گاز ایران به عمان در قالب قراردادهای EPCF (مهندسی، تدارکات، ساخت، تامین مالی) یا BOT (ساخت، بهره‌برداری، انتقال) درحال بررسی و تصمیم‎گیری نهایی است، افزود: در هر ۲ روش، تأمین مالی پروژه برعهده برنده مناقصه خواهد بود، با این تفاوت که در روش اول ریسک پروژه به کارفرما و در روش دوم ریسک به پیمانکار منتقل می‌شود.
امیرمعینی به پیشینه توافق ایران با عمان اشاره کرد و گفت: هدف این طرح، عرضه روزانه ۴۳ میلیون متر مکعب گاز ایران به عمان از طریق خط لوله برای مدت حداقل ۱۵ سال است که از این طریق، امکان دسترسی ایران به بازار LNG و همچنین بازار منطقه‌ای گاز و حتی بازار هند فراهم می‌شود.
به گفته وی، این پروژه در سه بخش خشکی، دریایی و ایستگاه‌های تقویت فشار و اندازه‌گیری در ایران و همچنین تسهیلات و تجهیزات دریافت کننده گاز در عمان تعریف شده است که در بخش خشکی، خط لوله‌ای به طول حدود ۲۰۰ کیلومتر و به قطر ۵۶ اینچ از کیلومتر ۴۷۵ خط لوله هفتم سراسری گاز طبیعی منشعب شده و به منطقه عمومی کوه مبارک امتداد می‌‎یابد.
وی با اشاره به واقع شدن ایستگاه‌های تقویت فشار و اندازه‎گیری گاز در منطقه ساحلی کوه مبارک در ایران و تأسیسات دریافت گاز در بندر صحار عمان، ادامه داد: بخش دریایی که خط لوله ۳۶ اینچی به طول تقریبی ۱۹۲ کیلومتر است، از ساحل کوه مبارک در ایران آغاز شده و تا ساحل بندر صحار در کشور عمان امتداد خواهد داشت. این خط لوله از آب‌های عمیق دریای عمان عبور می‌کند که حداکثر عمق آب، هزار و ۳۴۰ متر خواهد بود.
امیرمعینی با بیان این‌که بخشی از ظرفیت خط لوله گاز به تولید LNG با استفاده از تأسیسات مایع سازی عمان اختصاص می‌یابد، افزود: باقیمانده ظرفیت را می‌توان در بازار داخلی عمان یا کشورهای همسایه و حتی بازار در حال رشد هند بازاریابی کرد.
وی عنوان کرد: بر این اساس پروژه در ۲ فاز اجرا می‌شود که در فاز نخست گاز به عمان تحویل می‌شود و آن کشور در قبال دریافت حق‎الزحمه، معادل حجم گاز دریافتی را به صورت LNG و تحت قرارداد Tollingبه ایران تحویل خواهد داد. LNG تولیدی در مالکیت ایران است و به متقاضیان بالقوه در جهان فروخته خواهد شد که چارچوب مبنایی (Term Sheet) مربوط به این قرارداد، بین وزارت نفت و گاز عمان و شرکت ملی نفت ایران امضا شده است؛ در فاز دوم نیز باقیمانده ظرفیت خط لوله برای صادرات گاز به عمان یا کشورهای منطقه استفاده خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید:

بسیج فروشگاههای زنجیره‌ای برای عرضه کالاها

به گزارش کسب و کار نیوز، امیرخسرو فخریان گفت: با توجه به اینکه تمامی تدابیر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *