صفحه اصلی / کارآفرینی در بستر ICT در ۵٠ نقطه از کشور

کارآفرینی در بستر ICT در ۵٠ نقطه از کشور

مشاور امور زنان و خانواده وزیر ارتباطات از افزایش انتصاب زنان در سطح مدیران میانی به بالا در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خبر داد.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، همایش نقش ارتباطات و فناوری اطلاعات در توان‌افزایی زنان امروز در وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد، سودابه رادفر در این همایش با بیان اینکه این وزارت‌خانه با همکاری ادارات کل خود طرح ملی کارآفرینی در بستر ICT را در ۵٠ نقطه از کشور در سال ٩۶ اجرایی کرده است، گفت: این طرح در سال ٩٧ نیز در ٢٧٠ نقطه از مراکز استان‌ها، شهرستان‌ها و روستاها اجرا خواهد شد.
وی در ادامه با اشاره به اجرای این طرح به شکل پایلوت در روستای ابرکوه، اظهار کرد: بعد از اینکه سند راهبردی امور زنان و خانواده زنان وزارت ارتباطات در بیش از ١۵ جلسه تدوین شد، یکی از بندهای آن به توان افزایی تعلق گرفت.
مشاور امور زنان و خانواده وزیر ارتباطات در ادامه تصریح کرد: این برنامه‌ها در برنامه ششم توسعه نیز لحاظ شده و به دنبال توسعه متوازن و پایدار هستند. توجه به اصل توازن باعث شده است تا نقاط شهری و روستایی به یک اندازه مورد توجه باشند.
رادفر با تاکید بر توانمندی زنان ادامه داد: زنان کشور به دنبال گدایی جایگاه شایسته خود نیستند بلکه برای اثبات توانمندی‌هایشان زحمت کشیده‌اند.
او افزود: در جریان انتصابات وزارت فاوا در دولت دوازدهم، زنان در یک هفته سه پست مهم گرفتند. زمانی که قرار بود نفر دیگری پست بگیرد، به آقای جهرمی گفتم این یکی را بگذاریم هفته دیگر تا مبادا مقاومت و ناراحتی از سوی رقبای مرد شکل بگیرد. ایشان گفت با اقتدار همین امروز این کار را انجام دهید و من و تمام آقایان مجموعه در کنار شما هستیم.
وی در ادامه از افزایش انتصابات مدیران میانی به بالا در وزارت ارتباطات خبر داد و آن را رشد سه برابری نسبت به رشد کل دولت دانست و افزود: وزیر ارتباطات مجدانه به حقوق زنان معتقد است. به همین دلیل اولین انتصای بار سه مدیر ارشد زن در این وزارتخانه انجام شده و مدیران کل نیز از یک نفر به سه نفر افزایش یافته‌اند.
در ادامه همایش، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری، نقش آفرینی در مدیریت بیش از ۳۵۰ شرکت دانش بنیان و فناور، نشان دهنده قابلیت‌های آنان در تحقق اقتصاد مبتنی بر نوآوری و دانش دانست.
به گفته ستاری در فضای مجازی خلاقیت نسبت به قدرت بدنی و نوع جنسیت برتری دارد.
تاکنون پرونده اختلاسی از زنان ندیده‌ام
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات هم با بیان اینکه امروز تلاش‌های زیادی وجود دارد تا زنان را در مقابل جمهوری اسلامی قرار دهند، بر استفاده از ظرفیت زنان در عرصه‌های مختلف تاکید کرد.
محمد جواد آذری جهرمی، با تاکید بر اینکه نقش زنان در عرصه‌های اقتصادی باید واقعی و اثرگذار باشد گفت: در طول مدت فعالیتم تاکنون پرونده‌ای از زنانی که اختلاس کرده و درگیر فساد و تبانی شده باشند، مشاهده نکرده‌ام بنابراین باید به ویژه در حوزه‌های اداری و مالی از ظرفیت زنان استفاده کرد.
وی در ادامه با اشاره به نزدیکی به ایام ولادت حضرت زهرا (س) اشاره کرد: درحال حاضر در عصر انقلاب صنعتی چهارم قرار داریم که ثمره آن اقتصاد دیجیتال است. مهمترین اصل در حوزه اقتصاد دیجیتال به نوآوری و خلاقیت برمیگردد.
آذری جهرمی بابیان اینکه اکوسیستم فعالیت کسب و کار نوپا بر این اساس هست که اولین گام باید بهتر کردن یک محصول باشد تصریح کرد: در عرصه خلاقیت و نوآوری با پدیده جنسیت مواجه نیستیم و تفاوتی بین زنان و مردان در این حوزه وجود ندارد، اگر به اقتضات توسعه دنیا نگاه کنیم، موضوع جنسیت در آنجا مطرح نیست.
وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات تاکید کرد که نادیده‌گرفتن زنان در اقتصاد به این معناست که ظرفیت ۵۰ درصد از توسعه اقتصادی کشور را غیرفعال می‌کنیم، بنابراین حضور زنان یک الزام است که باید آن را به کار ببندیم.
وی با اشاره به اینکه در جمهوری اسلامی و با نگاه امروزی زنان در موقعیتی قرار دارند که در گذشته وجود نداشت ادامه داد: در حوزه آی تی سی زنان بسیاری مدیران عامل شرکت‌های موفق هستند. این حضور در اثر زمینه‌سازی دولت و سیر حرکت جهانی ایجاد شده است.
آذری جهرمی باتاکید بر اینکه موقعیت زنان فعالیت‌های اقتصادی اغلب در تضاد با نقش آنان در خانواده قرار می‌گیرد افزود: این در حالی است که فناوری اطلاعات می‌تواند شرایطی را فراهم کند تا زنان به توسعه اقتصادی بپردازند و در کنار آن وظایف مادرانه خود را نیز انجام دهند.
وی با تاکید بر اهمیت افزایش اعتماد به نفس بانوان کشور گفت: تلاش می‌کنیم تا نگاه دین، مکتب و مذهبمان را وارد عرصه‌های اقتصادی کنیم و از ظرفیت زنان در این حوزه بهره بگیریم.
«ارمغان ۲»؛ پویشی برای آزادسازی زنان زندانی تا عید نوروز
به گزارش ایسنا، معصومه ابتکار هم با بیان اینکه جریان سازی اجتماعی با استفاده از ظرفیت فناوری ارتباطات در جامعه امکان پذیر است به ایجاد پویش «ارمغان ۲» برای دومین سال متوالی در کشور اشاره کرد و گفت: در این پویش اجتماعی که با استفاده از ظرفیت فضای مجازی ایجاد شده است تلاش می‌کنیم تا با همیاری خیران و همه احاد جامعه و با همکاری سازمان زندان‌ها زمینه آزادی ۲۵۰ زن زندانی جرایم غیر عمد را تا شب عید فراهم کنیم چرا که زندان جای مادران نیست.
وی با بیان اینکه استفاده از ظرفیت دیجیتال جنسیت نمی‌شناسد اظهار کرد: دراین فضا تبعیضی وجود ندارد و با توجه به اینکه در کشور ما دسترسی به فناوری اطلاعات در شهرها و روستا وجود دارد می‌توان از این بستر برای حضور زنان در عرصه‌های اقتصادی استفاده کرد.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه در قانون اساسی، برنامه ششم توسعه و سیاست‌های ابلاغی رییس جمهور بر اصل عدالت تاکید فراوان شده است اظهار کرد: یکی از مصادیق ایجاد عدالت مربوط به برابری‌های جنسیتی است و این به آن معنا است که باید فرصت‌های برابری در اختیار زنان و مردان قرار گیرد. باتوجه به نقش بی‌بدیل زنان در خانواده بایدتلاش کنیم تا شرایط برای حضور آنها فراهم شود.
ابتکار با بیان اینکه نقش زنان در حوزه سیاست و فرهنگی غیر قابل اغماض است ادامه داد: در دولت یازدهم و دوازدهم توجه جدی به زنان شده است و همچنین ماده ۱۰۱ تمام دستگاه‌های دولتی را مکلف کرده است تا در نگاهشان به فرصت‌ها، تعادل جنسیتی را در نظر بگیرند. در حال حاضر نیز این نگاه در دستگاه‌های دولتی وجود دارد.
معاون رییس جمهور در امور زنان و خانواده با بیان اینکه مسؤلیت توجه به زنان تنها به یک دستگاه مربوط نیست توضیح داد: به دنبال تدوین شاخص‌هایی نظیر دسترسی به فناوری اطلاعات و استفاده از آن در مهارت‌های زندگی هستیم.
وی در ادامه بر ایجاد نقشه راه مشترک و مشخص بین همه دستگاه‌ها برای ایجاد هم افزایی در حوزه زنان تاکید کرد و گفت: بعد از این مسئله باید تلاش کنیم تا وارد همکاری‌های بین المللی در این حوزه شویم چرا که با توجه به کار زنان روستایی و تولید زنان شهری یکی از چالش‌های آنها بازاریابی برای محصولاتشان است. این نقشه راه تنها به بخش دولتی مربوط نیست بلکه باید مراکز خصوصی و دستگاه‌های علمی و دانشگاهی را مورد توجه قرار دهند.

همچنین مطالعه کنید:

pele

آیا بالا و پایین رفتن از پله‌ها یک فعالیت بدنی مفید است؟

به گزارش کسب و کار نیوز، برای استفاده از پله‌ها دو راه وجود دارد: بالا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *