صفحه اصلی / همکاری امارات با اندیشکده‌های آمریکایی برای خصمانه‌تر شدن سیاست واشنگتن در قبال تهران

همکاری امارات با اندیشکده‌های آمریکایی برای خصمانه‌تر شدن سیاست واشنگتن در قبال تهران

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، پایگاه خبری اینترسپت گزارش داد: اسنادی را به دست آورده است که نشان می‌دهد امارات متحده عربی در سال‌های ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ کمک مالی ۲۰ میلیون دلاری به اندیشکده مؤسسه خاورمیانه که یک اندیشکده تأثیرگذار در سیاست‌های واشنگتن به شمار می‌آید، کرده است.
این اسناد از یک حساب ایمیل متعلق به یوسف العتیبه سفیر امارات در آمریکا به دست آمده که اگر چه محل صرف این پول در آن به طور دقیق مشخص نشده است، نشان می‌دهد العتیبه در ایمیل‌های خود به روشنی دشمنی با قطر را ابراز کرده و خواستار رویکرد سخت‌تر آمریکا در قبال ایران شده است.
به گزارش اینترسپت، امارات متحده عربی از نقش غیرمعمول خود برای سوق دادن سیاست آمریکا به سمت مسیر جنگ‌طلبانه‌تر در قبال رقبایش، یعنی ایران، قطر و حوثی‌ها در یمن استفاده کرده است. العتیبه قوی‌ترین حامی محمد بن سلمان ولیعهد عربستان در واشنگتن از اواخر سال ۲۰۱۵ بوده است.
این گزارش نشان می‌دهد که العتیبه با کارشناسان اندیشکده‌های آمریکایی تعامل داشته و با آنها درباره سیاست‌های واشنگتن در قبال تهران رایزنی کرده است.
وی در ماه ژوئن یک رونوشت از یک مقاله استراتژیک نوشته شده توسط الن لایپسون، عضو موسسه بین‌المللی مطالعات راهبردی (در آمریکا) درباره سیاست آمریکا در قبال ایران دریافت می‌کند و در یک ایمیل به بلال صعب، کارشناس موسسه خاورمیانه به وی می‌گوید که این راهبرد به دلایل زیادی مشکل آفرین است و می‌تواند درباره آن بحث و رایزنی کند. صعب نیز در پاسخ می‌گوید که با العتیبه درباره ایران موافق است اما از نظرات لایپسون نیز دفاع می‌کند.
بری پاول، عضو ارشد اندیشکده شورای آتلانتیک در این‌باره گفت که مقاله مربوط به ایران یک نمونه خوب از مسیر سختی است که اندیشکده‌ها باید بپیمایند.
وی افزود: ما با همکاران خود، با دوستان خود در دولت، با افراد (مستقل) و با بنیادها روی این مسائل کار می‌کنیم. ما نظرات آنها را می‌شنویم و سپس به نویسندگان مقالات ارائه می‌دهیم.

همچنین مطالعه کنید:

sharafi

هزار توی اخذ مجوز ماینینگ

یادداشت – مشخص است که دولتی‌ها از ابزار رسانه و تریبون‌های خوبی بهره می‌برند؛ ولی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *