صفحه اصلی / مراسم گرامیداشت شهدای 10 دی ورامین برگزار شد

مراسم گرامیداشت شهدای 10 دی ورامین برگزار شد

 
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، در این مراسم که روز یکشنبه در محل دبستان ۱۰ دی ورامین برگزار شد، یاد و خاطره شهیدان محمد حسین شیرازی، حسن کریمی، مسعود میرزایی و ابوالفتح گلعباسی که در روز دهم دیماه سال ۵۷ به دست رژیم منحوس پهلوی به درجه رفیع شهادت نائل آمدند گرامی داشته شد.
فرماندار شهرستان ورامین در این مراسم گفت: مردم شهرستان ورامین با قیام دهم دیماه سال ۵۷ ثابت کردند که به درستی از میراث پدران و برادرانشان در ۱۵ خرداد سال ۴۲ دفاع کرده و زمینه‌های پیروزی انقلاب اسلامی را بر رژیم منحوس پهلوی فراهم کردند.
محمدرضا یوسفی افزود: انقلاب اسلامی ملت ایران ثمره خون‌های پاک شهیدانی است که در راه اعتلای ارزش‌های اسلامی، با پیروی از امام راحل وارد میدان شده و بدون ترس از خفقان دوران ستم شاهی، پیروزی انقلاب را رقم زدند.
وی اظهار کرد: امروز پس از گذشته بیش از سه دهه از پیروزی انقلاب اسلامی لازم است تا ابعاد مختلف این نهضت تبیین شود تا ارزش‌های آن در جامعه حفظ گردد.
وی بیان کرد: تمامی مردم و مسئولان وظیفه دارند ضمن زنده نگاه داشتن یاد و خاطره شهیدان انقلاب اسلامی و دوران هشت سال دفاع مقدس، ارزش‌های اسلامی را به نسل‌های آینده ساز ایران اسلامی منتقل کنند.
یوسفی گفت: دانش آموزان و آینده سازان ایران اسلامی به خصوص دانش آموزانی که در دبستان شهدای ۱۰ دی به تحصیل مشغولند باید شناخت بیشتری نسبت به شهدای انقلاب به ویژه شهدای ورامین کسب نمایند تا بدانند این انقلاب به قیمت خون هزاران شهید به دست آمده است.
در پایان این مراسم از خانواده شهدای ۱۰ دی تقدیر به عمل آمد.
* نگاهی به قیام خونین دهم دیماه سال ۵۷ مردم ورامین
مردم دشت ورامین که پس از قیام خونین کفن پوشان در ۱۵ خرداد سال ۴۲، سال‌ها در خفقان دوران ستم شاهی به سر بردند، بار دیگر در دهم دیماه سال ۵۷ به خیابان‌ها آمدند، در تظاهرات علیه رژیم ستم شاهی چهارتن از جوانان خود را تقدیم اسلام نمودند.
دهم دیماه سال ۵۷ در تاریخ سراسر افتخار مردم دشت ورامین یادآور رشادت و از خودگذشتگی مردان و زنانی است که با حضور به هنگام در میدان مبارزه با رژیم ستم شاهی، زمینه پیروزی انقلاب اسلامی در ۲۲ بهمن سال ۵۷ را فراهم کردند.
مردم ورامین که در ۱۵ خرداد سال ۴۲ کفن پوش وارد صحنه مقابله با رژیم سفاک شاهنشاهی شده بودند و در حمایت از امام خمینی (ره) درپل باقرآباد، سینه‌های خود را آماج گلوله قرار دادند، این بار در پی شهادت ابوالفتح گلعباسی، یکی از جوانان این دیار به صحنه آمدند و قیامی را شکل دادند که تا ابد در تاریخ سراسر افتخار این دیار ماندگار شد.
جوانی به نام ابوالفتح گلعباسی یکی از کلاس‌های دبیرستان مصطفی خمینی (پهلوی سابق) را در اعتراض به جنایات رژیم ستم شاهی به آتش کشیده و در جریان این اقدام به شهادت می‌رسد و خون پاکش سرآغاز قیام خونین دهم دیماه ۵۷ ورامین می‌شود.
در این قیام، چهار نفر از جوانان ورامین جان خود را تقدیم اسلام کردند تا ثمره آن در ۲۲ بهمن سال ۵۷ با پیروزی انقلاب به ثمر بنشیند.
*شهید مسعود میرزایی پوئینک
شهید میرزایی در روز دهم مرداد ماه سال ۱۳۳۴ در ایوانکی که محل خدمت پدرش بود به دنیا آمد. از کودکی به حضرت سید الشّهدا (ع) علاقه خاصی داشت و به گفته پدرش از ۵ سالگی به تکایا و مساجد می‌رفت و در عزاداری‌ها شرکت فعال داشت.
وی همواره به کمک مردم به خصوص ایتام می‌شتافت و از این نظر زبانزد خاص و عام بود به طوری که بعد از شهادت مشاهده می‌شد افرادی که قبلاً شهید مسعود به آنها کم می‌کرد سراغش را می‌گرفتند در حالی که حتی نام او را نمی‌دانستند.
وی بارها جهت دفاع از کسانی که مورد ظلم واقع شده بودند خود را درگیر کرده بود.
مسعود میرزایی جوانی پر شور، فعال وانقلابی بود، در پخش اعلامیه و عکس امام و شرکت در تظاهرات‌ها فعالیت داشت و از رفتن به سربازی سر باز میزد چرا که نمی‌خواست برای شاه خائن پا بکوبد.
در روزهای پر هیاهوی انقلاب در حالی که ۴۰ روز بیشتر از دامادی اش نمی‌گذشت، صبح دهم دی ماه ۵۷ متوجه می‌شود خیابان‌ها شلوغ است و مردم درحال تشیع پیکر شهیدان کریمی و شیرازی می‌باشند.
وی در راهپیمایی دهم دیماه ۵۷ در خیابان شهدا مورد اصابت گلوله از ناحیه بازو و پیشانی قرار گرفت و به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
*شهید حسن کریمی
شهید کریمی متولد ۱۳۱۸ و اصالتاً کاشانی است.او در سپاه دانش و در شهر اصفهان به کار معلمی می‌پرداخت و پس از ازدواج در منطقه ۱۷ شهریور تدریس می‌کرد.
از مهرماه ۱۳۵۰ تا سال ۱۳۵۲ ادامه تحصیل داد و لیسانس مدیریت تربیتی خود را از دانشگاه ابوریحان اخذ کرد.
شهید کریمی در سال ۵۳ به ورامین منتقل شد در جریان مبارزات ستم شاهی تلاش‌های زیادی برای افشای جنایات رژیم منحوس پهلوی انجام می‌داد.
از شهید کریمی یک دختر و یک پسر به یادگار مانده است.
*شهید محمد حسین شیرازی
شهید شیرازی در سال ۱۳۳۰ در ورامین به دنیا آمد و از چهار سالگی همراه پدرش مسجد می‌رفت و اکثر کودکی خود را با پدربزرگش مرحوم شیخ علیرضا حقی می‌گذراند. پدر بزرگ مؤمن و متدین محمد حسین او را با قرآن و اسلام آشنا می‌کند به گونه‌ای که به این اعتقاد رسیده است که محمد حسین نمونه خواهد شد.
در جریانات انقلاب، آموزه‌های دینی و تأثیر روحانی امام خمینی (ره) محمد حسین را پیرو ایشان ساخته وشور حسینی در روح و جان او چنان غوغایی بر پا کرده بود که تا به هدف نرسید از حرکت نایستاد.
شهید محمد حسین شیرازی در دوران مبارزه با رژیم شاه خائن شبانه در دبیرستان کارخانه قند که امروز به نام وی مزین است و روستاهای اطراف مثل باغخواص، احمد آباد و امام زاده‌ها با تکثیر اعلامیه‌های حضرت امام خمینی (ره) و پخش آنها در میان مردم به مقابله با رژیم پهلوی پرداخت به طوری که جهت نقل و انتقال مخفیانه تر اعلامیه‌ها به رانندگی تریلی می‌پردازد تا راحت تر بتواند اعلامیه‌ها را پخش کند.
او در جریان ۱۷ شهریور به تقاضای یکی از دوستان کتاب فاطمه فاطمه است را به تهران می‌برد تا به او برساند. در میدان ژاله با حادثه روبه رو شده موتور خود را کناری گذاشته کتاب را مخفی کرده و به سمت نیروی هوایی می‌رود در آن نزدیکی سینمایی است که با زیرکی خاص دوکارگر آن را سرگرم ساخته و داخل سینما را آتش می‌زند. او از هر موقعیتی برای مقابله با رژیم طاغوت استفاده می‌کرد.
زندگی اش را وقف انقلاب کرده بود به گونه‌ای که درپاسخ دایی اش که پیشنهاد ازدواج با دخترش را به او می‌دهد می‌گوید: تا زمانیکه ما برنامه داریم نمی‌توانم ازدواج کنم ما باید خمینی را بیاوریم. دخترت را به امید من نگذار.
شهید محمد حسین در سومین روز تظاهرات پیاپی در ورامین در دی ماه ۵۷ در حالی که پیکر شهید حسن کریمی را تشییع می‌کردند در خیابان شهدای ورامین هدف گلوله دژخیمان قرار می‌گیرد و به مقام والای شهادت نائل می‌آید.
*شهید ابوالفتح گلعباسی
شهید ابوالفتح گلعباسی در سوم تیر ماه ۱۳۳۹ در محله شاه حسین ورامین دیده به جهان گشود از همان اوایل کودکی به طور منظم در جلسات و هیئات مذهبی شرکت می‌نمود.
تحصیلات خود را در ورامین با موفقیت به پایان رسانید و همزمان با اوج درگیری‌ها و جریانات انقلاب ۱۳۵۷ در امتحانات تربیت معلم استان سمنان قبول شد ولی به علت شدت فعالیت‌هایش به ورامین بازگشت و به همراه دوستانش در تظاهرات‌ها وفعالیت های مخفیانه شرکت می‌نمود و در نهایت در یکی از همین فعالیت‌ها که بر علیه مسئولان دبیرستان مصطفی خمینی (پهلوی سابق) انجام شد در اثر آتش سوزی در مدرسه دچار صدمات شدیدی شد و به بیمارستان منتقل شد امّا به علت عدم رسیدگی لازم پس از چند روز در آبان ماه ۱۳۵۷ به درجه رفیع شهادت نائل آمد.
مزار پاکش در حسینیه شاه حسین ورامین نورافشانی می‌کند.
ورامین با ۳۰۰ هزار نفر جمعیت در ۳۵ کیلومتری جنوب شرق تهران واقع شده است.

همچنین مطالعه کنید:

sharafi

هزار توی اخذ مجوز ماینینگ

یادداشت – مشخص است که دولتی‌ها از ابزار رسانه و تریبون‌های خوبی بهره می‌برند؛ ولی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *