صفحه اصلی / لبنیات نمی توانید بخورید؟

لبنیات نمی توانید بخورید؟

وگان بودن یعنی اینکه تمام محصولات حیوانی را از برنامه غذایی خود حذف کنید و تعداد کسانی که به این سبک رو می‌آورند در حال افزایش است. تحقیقات اخیر نشان داده تعداد وگان ها در خاور میانه طی ۱۰ سال گذشته از ۱۵۰.۰۰۰ نفر به ۵۴۲.۰۰۰ نفر افزایش پیدا کرده است – این علائم نشان می‌دهند هیچ گونه کندی در کار نیست. همزمان افزایش فروش شیرهای گیاهی نیز افزایش پیدا کرده است.
به گزارش کسب و کار نیوز
به نقل از سایت دکتر کرمانی، اما آیا حذف کردن محصولات حیوانی از برنامه غذایی بدی‌هایی نیز دارد؟ مسلماً کسانی که از یک برنامه ضعیف گیاهی پیروی می‌کنند در خطر کمبود برخی از مواد مغذی قرار دارند. وگان خا باید بسیار تلاش کنند تا در برنامه غذایی خود از مواردی استفاده نمایند که جبران مواد مغذی از دست رفته با حذف برخی غذاها را بکند. برای مثال حذف لبنیات از برنامه غذایی ممکن است باعث کمبود کلسیم شود و همانطور که می‌دانید دریافت نکردن کافی کلسیم – به خصوص در خانم‌ها – می‌تواند باعث بروز بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان شود.
با این حال تثبیت برنامه‌ای که لبنیات کمی داشته باشد اما سرشار از کلسیم باشد غیر ممکن نیست. به همین منظور قصد داریم غذاهایی مناسب رژیم افراد وگان را به شما معرفی کنیم تا از دریافت کلسیم غافل نمانید. افرادی که به لبنیات حساسیت دارند نیز می‌توانند از این غذاها استفاده کنند.
پرتقال
بسیاری از ما نمی‌دانیم که پرتقال مقدار زیادی کلسیم دارد. خوردن تنها یک عدد پرتقال بیش از ۷۰ میلی گرم کلسیم به بدنتان می‌رساند. این یعنی می‌توانید مطمئن شوید ۶ درصد نیاز روزانه بدن به کلسیم را جبران کرده‌اید. همچنین پرتقال مقدار زیادی هم ویتامین C دارد که برای سیستم دفاعی بدنتان مناسب است.
انجیر
انجیر یکی دیگر از غذاهایی است که مقدار زیادی کلسیم را در خود جای داده. این در حالی است که مقدار زیادی آنتی اکسیدان و فیبر نیز دارد. خوردن حدود ۵ عدد انجیر خشک در روز می‌تواند حدود ۱۳۵ میلی گرم کلسین به بدنتان برساند که خود مقدار قابل توجهی برای کمک به افزایش مقدار نیاز روزانه تان به کلسیم است.
بروکلی
در میان سبزیجات بروکلی را باید یک سوپر استار دانست چون نه تنها سرشار است مواد مغذی مانند ویتامین A – K و مواد معدنی مانند منیزم، زینک و فسفر بلکه مقادیر بالایی کلسیم نیز در خود دارد که به سادگی توسط بدن جذب می‌شوند.
بادام
وقتی به غذاهای سرشار از کلسیم فکر می‌کنید مسلماً بادام از اولین نتایج نیست. با این حال بسیاری از آجیل مقدار قابل توجهی کلسیم در خود دارند. مخصوصاً بادام‌ها میان وعده‌ای بسیار مناسب برای جذب کلسیم هستند. همچنین بادام خاصیت قلیایی دارد که به بهبود عملکرد سیستم ایمنی و افزایش انرژی بدن کمک می‌کند.
لوبیا سفید
لوبیا سفیدها نه تنها سرشار از پروتئین، آهن و فیبر هستند بلکه مقدار قابل توجهی نیز کلسیم در خود دارند. یک وعده لوبیا سفید می‌تواند حدود ۱۷۵ میلی گرم کلسیم به بدن برساند. اگر از لوبیا سفید خوشتان نمی‌آید و یا می‌خواهید تنوع بدهید می‌توانید از لوبیا چشم بلبلی نیز استفاده کنید چون آن هم مقدار مناسبی کلسیم در خود دارد.
سبزیجات برگ دار
سبزیجات برگدار مانند کلم صفر درصد چربی در خود دارند و فوق العاده کم کالری هستند و مقدار زیادی کلسیم دارند. توصیه می‌کنیم کلم را در کنار وعده‌های غذایی خود مصرف کنید و یا حتی می‌توانید چیپس کلم درست کنید و به عنوان میان وعده میل کنید. اسفناج از دیگر منابع سرشار از کلسیم است. می‌توانید برگ‌های خام اسفناج را به سالاد اضافه کنید و یا به صورت بخار پز در انواع غذاها مانند املت استفاده اش کنید.
 

همچنین مطالعه کنید:

احتکار و هزاران پرونده تخلف در عرضه کالا

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *