صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
جزییات واگذاری سهام دولتی ۶ شرکت دولتی به بخش خصوصی

جزییات واگذاری سهام دولتی ۶ شرکت دولتی به بخش خصوصی

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اتاق ایران، قسمتی از سهام دولتی شرکت‌های ذوب آهن اصفهان، حمل و نقل خلیج فارس، بیمه البرز، بیمه آسیا، آلومینیوم ایران و نورد و لوله اهواز در نیمه اسفند ماه توسط سازمان خصوصی سازی عرضه می‌شود.
سازمان خصوصی‌سازی در اسفندماه قسمتی از سهام دولتی شرکت‌های ذوب آهن اصفهان، حمل و نقل خلیج فارس، بیمه البرز، بیمه آسیا، آلومینیوم ایران و نورد و لوله اهواز را عرضه می‌کند.
یکی از شرکت‌های عرضه شده ذوب‌آهن اصفهان است که ۱۶.۶۷ درصد سهام این شرکت با قیمت پایه هر سهم ۷۵ تومان عرضه می‌شود. تعداد کل سهام ثبت شده این شرکت بیش از ۳۳ میلیارد سهم است که بیش از ۵ میلیارد آن در ۱۵ اسفند ماه جاری در بازار دوم فرابورس ایران مورد معامله قرار می‌گیرد.
فروشنده این سهم سازمان خصوصی سازی به وکالت از صندوق حمایت و بازنشستگی فولاد است. همچنین خریدار این سهم باید ۱۰ درصد از سهم را نقد و مابقی را طی اقساط مساوی ۶ ماهه در ۸ سال با نرخ ۱۳ درصد است.
همچنین در ۱۴ اسفند ماه، ۷۸.۳۷ درصد از سهام حمل و نقل بین المللی خلیج فارس به صورت عمده و با قیمت پایه هر سهم ۲,۳۶۶ ریال در بازار دوم بورس تهران معامله خواهد شد. در مجموع ۲۷۳ میلیون و ۵۲۸ هزار سهم دولتی این شرکت به بخش خصوصی واگذار خواهد شد.
علاوه بر این بخشی از سهم دولتی دو شرکت بیمه آسیا و بیمه البرز هر دو در بورس تهران واگذار خواهد شد. ۶۹۳ بیش از هزار سهم از بیمه البرز به قیمت هر سهم قیمت پایه معادل با قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه به اضافه ۲۰ درصد به شرط آنکه از ۱,۲۷۵ ریال کمتر نباشد در بازار اول بورس معامله می‌شود.
۴۳۳ میلیون از سهم بیمه آسیا نیز به قیمت پایه معادل با قیمت بسته شدن روز قبل از عرضه به اضافه ۲۰ درصد به شرط آنکه از ۱,۹۲۰ ریال کمتر نباشد واگذار خواهد شد. هر دو این شرکت در ۱۲ بهمن در بورس عرضه می‌شوند. همچنین آلومینیوم ایران و نورد و لوله اهواز از جمله شرکت‌های دیگری هستند که قسمتی از سهم دولتی آن در اسفند ماه توسط سازمان خصوصی سازی عرضه خواهند شد.

همچنین مطالعه کنید:

شماره ۱۸۵۸ روزنامه کسب و کار

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *