صفحه اصلی / بهره‌برداری از معدن سموران و احتمال تخریب قلعه

بهره‌برداری از معدن سموران و احتمال تخریب قلعه

مواد و محصولات معدنی از عمده محصولات صادراتی ایران بوده که مثل دیگر موارد صادراتی به شدت درآمدشان تحت تأثیر قیمت ارز است.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، در حالی که طی ماه‌های اخیر با روند صعودی نرخ ارز مواجه بودیم و قیمت دلار از زیر ۴,۰۰۰ تومان به مرز ۵,۰۰۰ تومان رسیده، نمودارهای قیمت‌های جهانی هم نشان می‌دهند که قیمت محصولات معدنی در این مدت روندی صعودی داشته است.
بنا بر آمارهای موجود، قیمت فلز روی از حدود دو ماه گذشته تاکنون نزدیک به ۴۷۰ دلار به اذای هرتن افزایش یافته و اکنون هر تن از این فلز قیمتی معادل ۳۵۱۹ دلار دارد. فلز سرب نیز از قاعده مشابهی پیروی کرده و با وجود افت قیمت تقریباً ۱۰۰ دلاری در هفته گذشته، آمار نسبت به دو ماه پیش تا ۱۰۰ دلار افزایش قیمت داشته و به ۲۵۷۶ دلار در هر تن رسیده است.
دیگر فلزات مانند مس نیز با وجود اینکه در روزهای اخیر شیب نزولی به قیمت خود داده اما نسبت به دو ماه گذشته بیش از ۳۰۰ دلار افزایش قیمت پیدا کرده و ارزش آن در هر تن به حدود ۶۹۶۰ دلار افزایش یافته است.
نمودار قیمتی فلز آلومینیوم شباهت بسیاری به نمودار مس دارد و قیمت آن علیرغم شیب نزولی روزهای اخیر نسبت به دو ماه گذشته بیش از ۱۴۰ دلار رشد کرده و امروز قیمتی نزدیک به ۲۱۴۰ دلار در هر تن دارد.
گرچه در نگاه اول به نظر می‌رسد که همگامی رشد قیمت‌های جهانی و افزایش قیمت دلار در داخل به نفع صادرکنندگان محصولات معدنی است اما صادرکنندگان معتقدند این افزایش‌های مقطعی ارز نمی‌تواند ضرری را که ثابت ماندن درآمدشان ناشی از ثابت ماندن قیمت ارز مقابل بالا رفتن هزینه‌های تولید در سالیان دراز به آنها وارد کرده است را جبران کند.

همچنین مطالعه کنید:

snap

سیگنال منفی به سرمایه‌گذاران خارجی

مینا حسینی  به گزارش کسب و کار نیوز، ژوبین علاقبند، مدیرعامل «اسنپ»، تاکنون سکوت اختیار کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *