صفحه اصلی / فناوری‌های نو، نوشداروی تشنگی ایران

فناوری‌های نو، نوشداروی تشنگی ایران

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، عدم دسترسی به منابع پایدار آب و اتکای صرف به نزولات جوی از یک سو و عدم تدوین سیاستهای جامع و موثر در حوزه مصرف به ویژه در حوزه کشاورزی از سوی دیگر، موضوع آب را به یک بحران جدی زیست‌محیطی بدل کرده است هرچند که این بحران به تدریج عمیق‌تر شده و وجوه دیگری نیز به خود گرفته است.
آنچه مبرهن است اینکه مدیریت مساله آب باید در دو بعد اصلی و به صورت همزمان صورت پذیرد؛ نخست بعد تأمین منابع و سپس بعد توزیع و مصرف بدین معنا که آنچه در خلال دهه‌های اخیر شاهد آن بوده‌ایم، بخش عمده جدیت دولت‌ها بر مدیریت توزیع و مصرف منابع آبی متمرکز بوده و می‌توان ادعا کرد که عنصر مدیریت تأمین منابع، به کل مغفول مانده و به صرف اتخاذ راهکارهای موردی، کوتاه مدت و بعضاً مخرب بسنده شده، سیاست‌هایی همچون بهره برداری بی منطق از منابع آب‌های زیرزمینی که نه تنها گره از مشکل کم آبی باز نکرده بلکه خود مشکلاتی بس پیچیده‌تر را سبب شده است.
علاوه بر این، از واکاوی تجارب سایر ملل می‌توان چنین نتیجه گرفت که اکثریت قریب به اتفاق کشورهایی که موفق به مدیریت بحران در زمینه دسترسی به آب شیرین شده‌اند، جملگی از فناوری‌های علمی جدید همچون شیرین کردن آب دریاها و نمک زدایی منابع آبی موجود بهره برده‌اند. امروزه روش‌های متنوعی در انجمن‌ها و جوامع پژوهشی جهان به عنوان تکنولوژی‌های آب شیرین کن پیشنهاد شده که برخی از آنها مورد تأیید نهادهای علمی بین‌المللی هستند.
در واقع در ماهیت امر که بهره مندی از منابع آب دریاها و به خدمت گرفتن آن جهت مصارف انسانی از جمله در کشاورزی، صنعت و نیز آب شرب است، اتفاق نظر وجود دارد و اختلاف نظرها صرفاً معطوف به روش هاست به‌گونه‌ای که هر روش سعی در بالا بردن راندمان و تسهیل و تسریع روش‌های پیشین داشته و کاهش هزینه‌ها را هدف قرار داده است.
به عنوان مثال، یکی از این فناوری‌ها، تکنولوژی شیرین کردن آب دریا به روش انجمادی است که در سال‌های اخیر در مجامع علمی کانادا به ثبت رسیده و موفق به کسب تاییدیه رسمی سازمان تحقیقات ملی این کشور (NRC) شده است که انجمن بازرگانان کانادا و ایران (CIBA) موفق به اخذ تاییدیه‌های لازم برای ارسال این تکنولوژی به ایران شده است. جالب آنجاست که طرف کانادایی خود نیز علاقمند به حضور در ایران است و بابت ارائه این تکنولوژی به ایران پولی نمی‌خواهد! اما علاقمند به مشارکت است که امیدوار است مورد توجه مسئولین و بخش خصوصی در این زمینه قرار بگیرد.
در این روش برخلاف سایر روش‌های متعارف، آب دریا در قالب فرآیندی علمی به اشکال مختلف برودتی تغییر وضعیت داده و برای مصارف مختلف صنعتی و تجاری به خدمت گرفته می‌شود. درانتهای این فرآیند، محصول نهایی که همان آب شرب است استخراج شده و به مصارف انسانی تخصیص می‌یابد.
نکته قابل تأمل در این روش این است که از محل درآمد حاصل از فروش محصولات برودتی و سایر خدمات جانبی آن، بسیاری از هزینه‌های فرآیند شیرین سازی جبران شده و آب شرب با قیمت قابل قبول در اختیار مصرف کننده قرار می‌گیرد. این در حالیست که در بخش‌هایی از چرخه عملکرد این سیستم، می‌توان از انرژی پاک و رایگان خورشیدی نیز بهره جست، که موجب کاهش بالایی در مصرف برق نیز می‌شود.
با کمی تدقیق و تأمل در روش‌هایی از این دست چنین به ذهن متبادر می‌شود که با توجه به دسترسی ایران به منابع آب‌های گرم و نیز دسترسی فراوان به نور آفتاب و امکان حصول انرژی خورشیدی، بهره مندی از این گونه فناوری‌ها می‌تواند به عنوان مفری برای گذار از بحران کم آبی ایفای نقش کند. بی شک تغییر نگرش‌ها و رویگردانی از روش‌های غیر علمی در مقوله مدیریت آب، گام نخست در برون رفت از بحرانی است که سالهاست گریبانگیر ایران شده است.
سیاست‌گذاری بر مبنای بهره مندی از فناوری‌های روز دنیا و نیز تکیه بر توانمندی‌های جغرافیایی و انسانی، هم راستا با سیاست‌های اقتصاد مقاومتی بوده و بانی گذار از این چالش جدی خواهد بود.

همچنین مطالعه کنید:

۱۴ نماد بورسی تعلیق شدند

  به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، تا پایان پنج روز …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *