صفحه اصلی / تکرار ادعاهای واشنگتن علیه ایران در گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا

تکرار ادعاهای واشنگتن علیه ایران در گزارش جامعه اطلاعاتی آمریکا

جامعه اطلاعاتی آمریکا ضمن تأیید پایبندی ایران به برجام گزارش داد: ایران مطلع است که واشنگتن نگرانی‌هایی درباره توافق هسته‌ای دارد اما انتظار دارد دیگر طرف‌های توافق به تعهدات‌شان پایبند بمانند.
به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، جامعه اطلاعاتی آمریکا در گزارش سالانه خود موسوم به ارزیابی تهدیدات جهانی پیش‌روی آمریکا به تکرار ادعاهای بی‌اساس این کشور علیه سیاست‌های منطقه‌ای ایران پرداخته و تهران را برای مشکلات خاورمیانه مقصر دانسته است.
در بخشی از این گزارش که به برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) پرداخته شده، آمده است: اظهارات علنی تهران نشان می‌دهد که این کشور خواهان حفظ برجام است، چراکه آن را وسیله‌ای برای رفع تحریم‌ها در عین حفظ ظرفیت‌های هسته‌ای‌اش می‌داند. ایران همچنین مطلع است که دولت آمریکا نگرانی‌هایی درباره این توافق دارد اما انتظار دارد که دیگر طرف‌ها، یعنی اتحادیه اروپا، چین، روسیه، انگلیس، فرانسه و آلمان به تعهدات خود در توافق پایبند بمانند.
در ادامه این گزارش همچنین آمده است: اجرای برجام توسط ایران سبب شده است تا مدت زمان موردنیاز این کشور برای تولید مواد هسته‌ای کافی برای ساخت یک بمب از چند ماه به یک سال افزایش یابد.
جامعه اطلاعاتی آمریکا با اشاره به آنچه واشنگتن شفافیت هسته‌ای ایران می‌خواند، گزارش داد: برجام موجب شده است تا شفافیت ایران در فعالیت‌های هسته‌ای‌اش از طریق افزایش دسترسی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به تأسیسات هسته‌ای ایران و اختیارات تحقیقاتی این نهاد تحت پروتکل الحاقی به توافق جامع پادمانی افزایش پیدا کند.
این گزارش در بخش‌های دیگر ادعاهایی را علیه تهران مطرح کرده و ایران، چین و روسیه را یک تهدید سایبری علیه آمریکا دانسته است.
جامعه اطلاعاتی آمریکا همچنین مدعی شده است که ایران به دنبال افزاش نفوذ خود در عراق، سوریه و یمن است و از بهانه مبارزه با داعش در منطقه برای رسیدن به هدف خود استفاده می‌کند.
در ادامه این گزارش آمده است که ایران ظرفیت‌های نظامی‌اش را گسترش می‌دهد که تهدیدی علیه آمریکا و متحدانش در منطقه است. این کشور به علاوه از بزرگترین نیروی موشکی بالستیک در خاورمیانه برخوردار است.
به گزارش ایسنا، این ادعاها در حالی مطرح می‌شود که آمریکا و متحدان منطقه‌ای‌اش عامل اصلی بی‌ثباتی و مناقشات منطقه هستند اما این کشورها همواره تلاش می‌کنند ایران را برای این مشکلات مقصر جلوه دهند.

همچنین مطالعه کنید:

معافیت مالیاتی مافیای کنکور در پوشش انتشاراتی

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، در این حالت، با توجه به اینکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *