صفحه اصلی / سال 2018، سالی پرریسک برای صنعت بیمه

سال 2018، سالی پرریسک برای صنعت بیمه

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، تحلیلگران صنعت بیمه انتظار دارند با افزایش رویارویی سیاسی و اقتصادی بین قدرت‌های بزرگ در سال ۲۰۱۸ و با افزایش مخاطرات زیست محیطی و تغییرات آب و هوایی، این صنعت با ریسک‌های شدیدی روبرو شود.
نتایج یک نظرسنجی از نزدیک به یک هزار رهبر کسب و کار، سیاست مدار و دانشگاهیان توسط مجمع جهانی اقتصاد (WEF) نشان می‌دهد که نگرانی فزاینده ای نسبت به امکان شعله ور شدن جنگ‌های جدید در سال جاری میلادی وجود دارد.
حملات سایبری و تهدیدهای زیست محیطی، دو ریسک بسیار مهم از منظر احتمال وقوع، شناسایی شده است؛ این در حالیست که سلاح‌های کشتار جمعی و حوادث آب و هوایی شدید، با دارا بودن بالاترین اثر بالقوه، یاد شده‌اند.
این یافته‌ها، در گزارش اخیر مجمع جهانی اقتصاد با عنوان گزارش ریسک‌های جهان در سال ۲۰۱۸، دقیقاً یک هفته پیش از آنکه رهبران جهانی در داووس سوئیس برای برنامه‌های اقتصادی و سیاسی جهان گرد هم آیند، انتشار یافت.
به باور کارشناسان حوزه ریسک و دیجیتال، کسب و کارها و دولت‌ها نیاز دارند تا بیشتر در انعطاف پذیری خود سرمایه گذاری نمایند تا از بزرگ‌تر شدن خلاء پوششی بین خسارت‌های اقتصادی و بیمه شده که در حوادث طبیعی فاجعه بار می‌توان مشاهده کرد، اجتناب کنند.
در حدود ۵۱ درصد از پاسخ دهندگان به این بررسی، اظهار داشتند: انتظار می‌رود تا ریسک‌ها در سال جاری شدت پذیرد. در حالی که تنها هفت درصد معتقد بودند که این شدت، کاهش می‌یابد، ۹۳ درصد پیش بینی می‌کنند که رویارویی بین کشورها وخیم‌تر شده و ۸۰ درصد از آنان درباره درگیری‌های احتمالی، اظهار دغدغه شدید کردند.
بر اساس گزارش سایت اکچوئری، همانند سال ۲۰۱۷ میلادی، محیط زیست، فهرست ریسک‌ها را تحت الشعاع خود قرار داده است و در این فهرست، آب و هوای شدید، نابودی اکوسیستم‌ها، حوادث طبیعی و ناتوانی در کاهش و سازگاری با تغییرات آب و هوایی، بالاترین رتبه را دارا هستند.
تهدیدهای اقتصادی، پس از آنکه صندوق بین المللی پول، پیش بینی‌های تولید ناخالص داخلی را برای سال میلادی ۳.۶ درصد عنوان کرد، کمتر نمود دارد زیرا بر اساس نظر «کلاس شواب» * مؤسس مجمع جهانی اقتصاد، این یک فرصت برای تقویت مؤسسات مالی جهان است.
وی اظهار می‌دارد: ما باید ریسک ناکارآمدی سیستم‌های جهانی را جدی بگیریم؛ ما همگی منابع و دانش جدید علمی و فن آورانه برای پیشگیری از آن را داریم؛ مهمتر از همه، چالش یافتن اراده و توان همکاری برای آینده‌ای مشترک وجود دارد.
این مفهوم «آینده مشترک» در جای دیگر گزارش نیز آمده است؛ «ریچارد سامانز» ** عضو هیات مدیره مجمع جهانی اقتصاد تبیین می‌کند که «یک شاخص توسعه انحصاری» در داووس در بخش بررسی اصلاح بازار آزاد پیشنهاد خواهد شد.
به گزارش ایرنا، مجمع جهانی اقتصاد در سیزدهمین نسخه از سری گزارش‌های «رسک های جهانی» خطراتی را که جهان در سال ۲۰۱۸ میلادی با آن روبه روست را برشمرده است؛ این خطرات در پنج حوزه اقتصادی، زیست محیطی، ژئوپلیتیک، اجتماعی و تکنولوژیک دسته بندی شده‌اند.
این گزارش مجمع جهانی که بر پایه نظرسنجی از کارشناسان تهیه می‌شود، نسبت به شوک‌هایی هشدار می‌دهد که در آینده احتمال وقوع آنها وجود دارد.
آخرین نتایج نظرسنجی سالانه مجمع موسوم به «ادراک ریسک جهانی» حکایت از آن دارد که اغلب افراد نسبت به سالی که پیش روست بدبین هستند.
بر اساس این نظرسنجی که برای سال ۲۰۱۸ انجام شده است، تنها ۷ درصد از افراد بر این باورند که ریسک‌ها کاهش یافته‌اند و این در حالی است که ۵۹ درصد از افرادی که از آنها نظرسنجی شده است، بر این باور بوده‌اند که ریسک‌ها برای سال ۲۰۱۸ افزایش یافته‌اند.
طبق گزارشی که در نشریه تازه‌های بیمه منتشر شده است، امسال مجمع جهانی ریسک‌ها را در قالب چهار گروه عمده «نابرابری و بی عدالتی مستمر»، «تنش های سیاسی داخلی و بین المللی»، «خطرات زیست محیطی» و «آسیب های سایبری» دسته بندی کرده است.
بر این اساس، پدیده‌های جوی شدید، بلایای طبیعی، حملات سایبری، سو استفاده یا دزدی از اطلاعات، شکست در کاهش و سازگاری با تغییرات جوی، مهاجرت ناخواسته در ابعاد گسترده، بلایای زیست محیطی ساخته دست بشر، حملات تروریستی، تجارت غیرقانونی، حباب دارایی‌ها در یک اقتصاد بزرگ، ۱۰ ریسک بزرگی هستند که احتمال وقوع آنها در سال ۲۰۱۸ بیشتر است.
در گزارش مجمع جهانی اقتصاد، فهرست ۱۰ ریسک بزرگی که میزان اثرگذاری آنها بیشتر است، شامل تسلیحات کشتار جمعی، پدیده‌های جوی شدید، بلایای طبیعی، شکست در کاهش و سازگاری با تغییرات جوی، بحران آب، حملات سایبری، بحران غذا، از بین رفتن تنوع زیستی و فروپاشی اکوسیستم، مهاجرت ناخواسته در ابعاد گسترده و شیوع بیماری‌های واگیردار است.
مجمع جهانی اقتصاد با اشاره به اینکه بشر توانسته است انطباق خود را در برابر برخی از ریسک‌ها افزایش دهد، هشدار داده که نوع بشر در برابر ریسک‌های پیچیده در سیستم‌های به هم مرتبط جهان اما همچون سازمان‌ها، اقتصادها، جوامع و محیط زیست، به شدت آسیب پذیر است.

همچنین مطالعه کنید:

فرصت طلبی اپلیکیشن های ایرانی از قطعی اینترنت

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، یکی از کاربران نقشه “ویز” در گفت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *