صفحه اصلی / بخشنامه ممنوعیت اخذ کارمزد استعلام ثبت احوال مبهم است

بخشنامه ممنوعیت اخذ کارمزد استعلام ثبت احوال مبهم است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، دبیر کانون بانک‌های خصوصی و مؤسسه‌های اعتباری گفت: بخشنامه تازه بانک مرکزی درباره ممنوعیت اخذ کارمزد بابت استعلام از ثبت احوال ابهام دارد و باید به آن رسیدگی کرد.
«محمدرضا جمشیدی» امروز (سه شنبه) افزود: تاکنون بانک‌های دولتی از اخذ کارمزد بابت این استعلام معاف بودند و بانک‌های خصوصی نیز بر اساس مقررات بانک مرکزی به همان میزانی که بابت استعلام به ثبت احوال می‌پرداختند، از مشتریان می‌گرفتند.
وی افزود: این هزینه به معنی اخذ کارمزد نبود بلکه به اندازه‌ای دریافت می‌شد که بابت این استعلام به ثبت احوال می‌پرداختند.
جمشیدی گفت: اگر با این بخشنامه بانک‌ها از اخذ هزینه‌های استعلام منع شوند، مجبورند این هزینه را از جیب خود بپردازند که در این صورت هزینه‌های زیادی به بانک تحمیل می‌شود.
دبیر کانون بانک‌های خصوصی و مؤسسه‌های اعتباری یادآور شد بر اساس مقررات بانک مرکزی بانک‌ها ملزمند در دوره‌های چند ماهه، اطلاعات مشتریان خود را از ثبت احوال استعلام کنند.
دیروز بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه‌ای اعلام کرد: دریافت کارمزد استعلام اطلاعات مربوط به مشتریان از سازمان ثبت احوال کشور توسط بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری ممنوع است و این اقدام با بخشنامه‌های پیشین مغایرت دارد.
بر اساس اعلام بانک مرکزی، مشاهده شده است بتازگی برخی بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری، علاوه بر کارمزدهای مندرج در بخشنامه‌های اخذ کارمزد، با عنوان «کارمزد استعلام اطلاعات مشتریان از سازمان ثبت احوال کشور» مبالغی از مشتریان خود می‌گیرند.
در این بخشنامه از بانک‌ها و مؤسسه‌های اعتباری خواسته شده است ضمن ابلاغ موضوع به واحدهای ذیربط بر حسن اجرای آن نیز نظارت لازم انجام شود.
به گفته جمشیدی، هزینه استعلام از ثبت احوال یک هزار تا پنج هزار ریال است.

همچنین مطالعه کنید:

rahbari

اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *