صفحه اصلی / از طریق همسایگان به شبکه برق اروپا متصل می شویم

از طریق همسایگان به شبکه برق اروپا متصل می شویم

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا، «رضا اردکانیان» امروز (دوشنبه) در حاشیه نشست استانداران سراسر کشور در جمع خبرنگاران اضافه کرد: هم اکنون جمهوری اسلامی ایران با همه کشورهای همسایه از جمله افغانستان، پاکستان، ترکیه، آذربایجان، ارمنستان و عراق امکان تبادل انرژی دارد.
وی با بیان اینکه مبادلات برقی امکان استفاده از ظرفیت وسیع ایجاد شده در صنعت برق کشور را فراهم می کند، افزود: در این ارتباط درصدد هستیم امکان مناسب تری را برای سرمایه گذاری بخش خصوصی داخلی و خارجی در توسعه انرژی های تجدیدپذیر فراهم کنیم.
وزیر نیرو ادامه داد: این شرایط به گونه ای فراهم می شود که سرمایه گذاران بتوانند برق تولیدی خود را بر اساس قراردادهای خرید تضمینی به وزارت نیرو عرضه کنند و علاوه بر آن، بتوانند بر اساس قراردادهای بین المللی، برق خود را با استفاده از شبکه برق کشور به دیگر کشورها صادر کنند.
اردکانیان در بخش دیگری از سخنان خود در مورد مهار آب های مرزی و حل مسایل به وجود آمده در این زمینه با کشورهای ترکیه و افغانستان، گفت: کشور ما از حیث تنوع در مسائل حوزه آبهای مشترک کم نظیر است و در حوزه های آبریزی با کشورهای همسایه از تنوع آبهای مرزی در پایین دست و بالادست برخورداریم.
وزیر نیرو اضافه کرد: باید از این شرایط بعنوان فرصت استفاده شود، چرا که می توانیم از موضوع آب برای توسعه همکاری ها استفاده کنیم.
وی از ادامه مذاکرات با افغانستان و ترکیه خبر داد و گفت: درصدد هستیم این مذاکرات را به اتمام برسانیم و در فرصتی مناسب، جزییات دستاوردها و گفت و گوهای مشترک را در اختیار مردم قرار دهیم.
وزیر نیرو همچنین درباره طرح های انتقال آب نیز گفت: اعتقاد ما این است که طرح های انتقال آب به تنهایی رافع مشکلات دریافت کننده آب نیست و توقف آن طرح ها نیز به تنهایی رافع مشکلات مناطق عرضه کننده آب نخواهد بود.
اردکانیان اضافه کرد: در این ارتباط نحوه مصرف آب اهمیت دارد و باید بتوانیم از فرصت کم آبی استفاده کرده و توجه بیشتری به چگونگی مصرف آب های موجود داشته باشیم.
وی افزود: طرح های انتقال آب و تولید آب های غیرمتعارف مانند آب شور دریاها یا سایر شیوه ها در صورتی راه حل خواهد بود که قبل از آن یا حداقل همزمان با آن به شیوه های مصرف آب موجود پرداخته باشیم و مطمئن باشیم از سامانه هایی برخوردار هستیم که آب موجود را به جا و درست مصرف می کنند.
وزیر نیرو تصریح کرد: البته با رعایت این الزامات، اگر جایی برای مصرف آب شرب نیاز باشد سیاست دولت این است که به هر طریق آب شرب مورد نیاز مردم را تامین کند.
وی در پاسخ به سوال دیگری درباره باروری ابرها نیز گفت: این طرح، طرحی جدید نیست؛ ایران از سالها پیش مرکز ملی باروری ابرها را راه اندازی کرده است که البته تجهیزات آن کمی مستعمل شده و نیاز به نوسازی دارد.
اردکانیان با بیان اینکه درصدد نوسازی تجهیزات این مرکز هستیم، درباره مشارکت سپاه پاسداران در این زمینه افزود: وزارت نیرو از هر دستگاهی که امکان کمک داشته باشد از جمله سپاه پاسداران که اعلام آمادگی کرده است، استقبال می کنیم.

همچنین مطالعه کنید:

rahbari

اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *