صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
نرخ خرید تضمینی گندم به قیمت نان گره خورده است

نرخ خرید تضمینی گندم به قیمت نان گره خورده است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، عباس کشاورز در نشستی خبری که به مناسبت دهه فجر برگزار شد، درباره اینکه سرانجام تکلیف نرخ خرید تضمینی گندم به کجا رسید و چرا این مسئله امسال این همه با تأخیر مواجه شده است، اظهار داشت: امیدواریم شورای اقتصاد هرچه سریعتر این مسئله را تعیین تکلیف کند.
کشاورز با بیان اینکه امسال اولین باری نیست که چنین تأخیری اتفاق می افتد گفت: این امر بی سابقه نیست نمی گویم اتفاق خوب و شایسته ای است اما می گویم بی سابقه نیست.
وی خاطرنشان کرد: موضوع گندم با بحث نان گره خورده و چون قیمت نان یارانه ای است دولت نیز رعایت درآمدهایش را می کند بنابراین تصمیم گیری در این زمینه برای دولت مردان مشکل شده است.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه امسال به حدود ۱۳۰ هزار تن بش پنبه در کشور نیاز داریم، تصریح کرد: پیش بینی می شود تا ۵ سال آینده در زمینه تولید پنبه به خودکفایی برسیم.
وی در زمینه تولید دانه های روغنی نیز با اشاره به اینکه ظرفیت تولید کلزا در ایران از اتحادیه اروپا بیشتر است، گفت: فکر می کنم سال آینده درصد خوداتکایی ما در این زمینه به بیش از ۱۲-۱۳ درصد برسد.
کشاورز با اشاره به اتفاقات خوبی که در زمینه تولید کلزا رخ داده است، تصریح کرد: در حال حاضر کشاورزان به تولید این محصول بسیار راغب شده اند و بهینه کردن مصرف بذر را پذیرفته اند. هم اکنون مصرف بذر این محصول به حدود ۶ کیلوگرم رسیده اما باید ۴ کیلوگرم شود. این در حالی است که در چهار سال قبل مصرف این بذر ۲۰ کیلوگرم بوده است.
سال ۹۷ واردات شکر ضروری نیست
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه در گذشته حدود ۵۰ درصد شکر در ایران وارداتی بود، یادآور شد: با توجه به بحران آب در کشور اقدامات بسیار زیادی در جهت بهبود عملکرد چغندر قند انجام گرفت و در همین راستا، عملکرد چغندرقند طی سالهای ۹۲ تا ۹۶ از ۴۲ تن به ۶۰ تن رسیده است و هم اکنون عملکرد چغندرقند در کشور ما در حد اتحادیه اروپا است.
به گفته کشاورز عملکرد چغندر در کشت پائیزه سال جاری ۷۴ تن بوده است.
وی با بیان اینکه تا به  امروز ۸ میلیون و ۵۰ هزار تن چغندر قند در کشور تولید شده است گفت: با احتساب شکر نیشکری، بیش از یک میلیون و ۹۲۰ هزار تن شکر در کشور تولید شده و بر این اساس واردات این محصول در سال ۹۷ ضروری نخواهد بود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی همچنین با اشاره به تولید برنج در سال جاری خاطرنشان کرد: امسال دو میلیون و ۲۰۰ هزار تن برنج در کشور تولید شد در حالی که پیش بینی ما یک میلیون و ۹۷۰ هزار تن بود.
وی افزود: در زمینه تولید برنج ۱۱۳ درصد توفیق در برنامه داشتیم.
کشاورز با  اشاره به تولید گیاهان علوفه ای در کشور یادآور شد: تولید گیاهان علوفه ای در کشور باید اضافه شود چرا که گیاهان علوفه ای به ویژه علوفه های خشبی قابل واردات نیست.
وی عنوان کرد: رویکرد ما در زمینه گیاهان علوفه ای این است که باید تولید به اندازه کافی باشد و در این راستا، چند  گیاه جدید را معرفی کرده ایم که از جمله آنها می توان به آمارانتوس علوفه ای، سورگوم و ارزن اشاره کرد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: همچنین تنوع ذرت را افزایش دادیم و از آبیاری میکرو برای صرفه جویی در مصرف آب بهره گرفتیم.
کشاورز تصریح کرد: از دیگر اقداماتی که در این زمینه انجام شده است، این است که گیاه کینوا را برای اولین بار وارد کشور کردیم و در حال حاضر این گیاه در بیش از ۷ استان به صورت پایلوت در سطحی معادل ۲۴ هکتار کشت شده است.
وی با بیان اینکه کینوا در استان های قم، اصفهان، زابل، یزد و غیره کشت شده گفت: این گیاه مقاوم به خشکی و شوری است و ظرف ۵ سال سطح زیرکشت آن باید به ۳۰ هزار هکتار برسد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه کینوا در حال حاضر با قیمت های گزاف وارد کشور می شود، تصریح کرد: ما از طریق فائو، کینوا را وارد کشور کردیم و کشت آن را شروع نمودیم.
کشاورز در بخش دیگری از سخنان خود با بیان اینکه در ۹ ماهه سال جاری ۳۷۰ هزار تن گوجه تازه از کشور صادر شده است، عنوان کرد: همچنین ۵۰۰ هزار تن فرآورده گوجه فرنگی، ۸۰۰ هزار تن هندوانه و خربزه و ۱۰۰ هزار تن پیاز طی این مدت از کشور صادر شده است.
طی چهار سال گذشته بهره وری آب سالانه ۶ درصد افزایش یافته است
معاون وزیر کشاورزی با بیان اینکه ظرف چهار سال گذشته سالی ۶ درصد بهره وری آب را در تولیدات کشاورزی افزایش داده ایم، اظهار داشت: به عبارتی سالانه ۴.۵ میلیارد مترمکعب آب صرفه جویی شده است که اگر این روند استمرار یابد، بحران آب مدیریت می شود.
کشاورز با بیان اینکه برنامه ما برای سال جاری، تولید ۱۲.۶ میلیون گندم بود گفت: با شرایط سخت اقلیمی، ۱۲.۳ میلیون تن گندم تولید کردیم. ضمن اینکه خودکفایی گندم کماکان استمرار خواهد داشت.
وی افزود: اقدامات جدیدی در زمینه تولید گندم انجام شده است از جمله اینکه شرکت های دانش بنیان وارد معرفی ارقام جدید شده اند و امسال برای اولین بار ۹ رقم جدید را ثبت کرده اند. همچنین آفت سن را در حد استاندارد کنترل کرده ایم و سال آینده هیچ گندم خسارت زده ای ناشی از این آفت نخواهیم داشت.
کشاورز تصریح کرد: علاوه بر این کیفیت گندم ارتقاء خوبی یافته است و هیچ مشکلی در این زمینه نداریم. ضمن اینکه در بخش ناوگان مکانیزاسیون نیز پیشرفت های خوبی حاصل شده است.
این مقام مسئول با بیان اینکه ما یک درصد تولید کشاورزی دنیا را داریم گفت: این در حالی است که در سال ۹۵ مصرف کود در کشور ما ۴۶ صدم جهان بوده است. به عبارتی ایران کمتر از نصف کود دنیا را مصرف می کند.
کشاورز با اشاره به اینکه نیاز کودی کشور ۴.۵ میلیون تن است، گفت: ما به سختی ۲.۵ میلیون تن کود مصرف می کنیم.
وی با بیان اینکه بیش از ۸۸ درصد کود مورد نیاز در داخل تولید می شود، اضافه کرد: در حال حاضر سرمایه گذاران زیادی می خواهند کود تولید کنند و ما تضمین کرده ایم که محصولشان را به شرط آنکه پروانه ثبت داشته باشد از آنان خریداری کنیم.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اضافه کرد: در این راستا ما دو اقدام جدید نیز انجام داده ایم. اول اینکه استاندارد کودها را به روز کرده ایم و این کار هنوز ادامه دارد، دوم اینکه فایل جدیدی برای توسعه مواد بیو، چه کود و چه آفت کش باز کرده ایم که اینها دارای توانایی های خوبی هستند و اگر ما روزی بخواهیم کشاورزی ارگانیک را گسترش دهیم باید از این مواد استفاده کنیم.
 

همچنین مطالعه کنید:

گرانی گوشت با زمزمه قرنطینه

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، دلالان و واسطه ها نیز در روزهای …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *