صفحه اصلی / دستور وزیر جهاد کشاورزی برای تعویض توری‌ها

دستور وزیر جهاد کشاورزی برای تعویض توری‌ها

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از اتاق تهران, رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران از دستور وزیر جهاد کشاورزی مبنی بر تعویض توری‌ها برای ارزیابی دقیق‌تر پاکی گندم بعد از انتقاد این کمیسیون خبر داد.
در جریان یازدهمین نشست کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق بازرگانی تهران که با حضور نمایندگان انجمن‌های صنایع غذایی مرتبط با صنعت آرد و نان کشور، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان غذا و دارو برگزار شد، ناکارآمدی روش ارزیابی پاکی گندم، خریداری شده نمایش داده شد که منجر به دستور وزیر برای تعویض توری‌ها شد.
در این نشست، محمدرضا مرتضوی، رئیس هیات مدیره کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران، توری دو در دو (2*2) را ملاک خرید گندم و اندازه‌گیری معرفی کرد و گفت: ابعاد توری استاندارد که در تمام دنیا مورد استفاده قرار می‌گیرد، دو در بیست (۲۰*۲) است و مراکز خرید با توری غیراستاندارد دو در دو قادر به تشخیص دامنه تعیین شده 7 و 10 درصد افت نیست.
به گفته مرتضوی دلالان گندم، شنی را به گندم خریداری شده اضافه می‌کنند که از توری دو در دو عبور ‌نمی‌کند و این تقلب به صورت سازماندهی شده در سطح کشور در حال انجام است. رییس کانون انجمن‌های صنایع غذایی ایران در ادامه توضیح داد: ضایعاتی که از این توری غیراستاندارد عبور می‌کند، گندم نیست و قابلیت تبدیل شدن به آرد را ندارند و در صورت تبدیل شدن به آرد، آرد سالم کارخانجات را نیز ضایع می‌کند.
مرتضوی اما به گفتن این حرف‌ها بسنده نکرد و با استفاده از دو الک با توری‌های دو در دو و دو در بیست نشان داد که چگونه از توری غیراستاندارد دو در دو، ناخالصی‌ها همراه با گندم عبور می‌کند.
وزیر دستور تعویض داد
حالا رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و صنایع غذایی اتاق تهران خبر داده است که این نقد بخش خصوصی مورد قبول محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی قرار گرفته و او نیز با دعوت مجدد از فعالان این حوزه و شنیدن توضیحات آنها، دستور تعویض توری‌ها را صادر کرده است.
کاوه زرگران با با اشاره به عدم انطباق نتایج آزمایشات شرکت بازرگانی دولتی و کارخانجات آرد کشور به لحاظ میزان گلوتن و پروتئین، بر لزوم وارد شدن سازمان‌هایی چون غذا و دارو و استاندارد نیز به این حوزه تاکید کرد.
او هم‌چنین بر اصل انتقاد بخش خصوصی از ورود دولت به بازار به بهانه حمایت از کشاورز تاکید کرد و گفت: ما هم‌چنان معتقدیم خرید گندم باید توسط بخش خصوصی صورت بگیرد اما در کنار این نقد، تلاش می‌کنیم تا روش اجرایی کنونی را نیز به تضییع حقوق فعالان صنایع آرد و نان می‌شود پیگیری کنیم. دستور تعویض توری‌های برای ارزیابی پاکی گندم توسط وزیر جهاد کشاورزی گامی رو به جلوست که باعث می‌شود بخش عمده‌ای از ناخالصی‌هایی که همراه با گندم به دولت و پس از آن فعالان صنعت آرد و نان فروخته و باعث کاهش کیفیت آرد و نان می‌شود، از همان ابتدا حذف شود و دولت گندم پاک‌تر و استانداردتری خریداری کند.
بخش خصوصی در سال‌های گذشته به طور مداوم نسبت به برخی سوءاستفاده‌ها در جریان خرید تضمینی گندم هشدار داده است.

همچنین مطالعه کنید:

bitcoin

نابودی صنعت ماینینگ به دست دولتی‌ها

مینا حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، چهارشنبه هفته گذشته بود که سخنگوی صنعت برق …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *