صفحه اصلی / لوسترهای ایرانی جایی در بازارهای خارجی ندارد

لوسترهای ایرانی جایی در بازارهای خارجی ندارد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا، صادرات لوسترهای ایرانی در سال‌های گذشته از نظر وزنی یک سوم و از منظر قیمت بیش از دو برابر کاهش داشته است.
 در شرایطی که در سال ۱۳۹۰ صادرات ما در حوزه لوستر از نظر وزنی ۳۰۰ کیلوگرم و از نظر ارزش ۳.۱ میلیون دلار بود، این رقم در سال گذشته از نظر وزنی به ۲۰۰ کیلوگرم یعنی معادل ۰.۲ تن کاهش یافته و ارزش آن نیز نسبت به سال ۱۳۹۰ کاهش قابل توجهی داشته و از ۳.۱ میلیون دلار به ۱.۴ میلیون دلار رسیده است. با توجه به اینکه وزن صادرات صورت گرفته در هر دو مقطع زمانی نزدیک به یکدیگر به شمار می‌رود، می‌توان نتیجه گرفت که در این سال‌ها ارزش لوستر ایرانی در بازارهای جهانی با کاهش قابل توجه مواجه شده‌ است.
به استناد آمارهای رسمی ارائه شده، در سال‌های اخیر صنعت لوسترسازی ایران در حوزه صادرات موفقیت چندانی نداشته و می‌توان گفت که در این مدت عراق بزرگترین واردکننده لوسترهای ایرانی بوده و ۵۷ درصد از صادرات لوستر ایرانی به مقصد این کشور همسایه صورت گرفته است.
پس از آن ارمنستان و آلمان به ترتیب با سهم هفت و شش درصدی در رده‌های بعدی قرار گرفته‌اند و کشورهای امارات متحده عربی و ازبکستان نیز هر یک حدود سه درصد در صادرات لوستر سهم دارند. ۲۴ درصد بازار صادراتی لوسترهای ایرانی نیز دست کشورهای دیگر است.
واردات لوستر نصف شد
تولید لوستر در کشور به صورت سنتی صورت می‌گیرد و نسبت به سال‌های گذشته تعداد واحدهای تولیدی فعال در این بخش با کاهش مواجه شده‌ است. از جمله موانع و مشکلاتی که سر راه توسعه صادرات لوستر قرار دارد، بالا رفتن قیمت مواد اولیه از جمله برنز، انواع شمش برنج و … محسوب می‌شود. همچنین کمبود مواد اولیه از قبیل قطعات رابط، لوله‌های برنجی و … افزایش هزینه حمل و نقل، برق مصرفی و مواردی از این دست، ناتوانی رقابت در برابر محصولات خارجی، محدودیت در تنوع شکل ظاهری و عدم حضور در بازارهای اروپایی با توجه به پتانسیل‌های بالای این بازار را می‌توان از مشکلاتی دانست که مانع از توسعه صادرات در این بخش شده است.
مروری بر آمارهای گمرکی گویای این است که واردات انواع لوستر نیز از سال ۱۳۹۰ تا سال ۱۳۹۵ کاهشی بالغ بر ۵۰ درصد داشته و از ۴۸۰۰ تن واردات لوستر با ارزشی بالغ بر ۱۳.۳ میلیون دلار در سال ۱۳۹۰  به ۲۲۰۰ تن کالا به ارزش ۹.۳ میلیون دلار در سال ۱۳۹۵ رسیده است. بر این اساس واردات انواع لوستر حداقل از نظر وزنی بیش از ۵۰ درصد کاهش داشته است.
جولان لوسترهای چینی در بازار ایران
عمده کشورهایی که صادرات لوستر به ایران را انجام می‌دهند عبارتند از چین، ترکیه، امارات متحده عربی، کره و ایتالیا. البته در مقاطعی از زمان کشورهایی مانند اسپانیا، نروژ و کره نیز صادراتی در این بخش به ایران داشته‌اند. البته ۹۱ درصد بازار واردات لوستر دست چین بوده و پس از آن ترکیه و امارات متحده عربی هر یک سهمی سه درصدی از این بازار داشته و کشورهایی مانند کره، ایتالیا یا سایر کشورها نیز هر کدام یک درصد بازار لوستر ایران سهم می‌برند.
اما در سطح دنیا صادرات لوستر در سال‌های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۶ میلادی از نظر ارزش با رشدی مناسب همراه بوده و از ۸.۳ میلیارد دلار به ۱۴.۹ میلیارد دلار رسیده و چین، مکزیک، آلمان، ایتالیا و آمریکا را می‌توان اصلی‌ترین صادرکنندگان لوستر در این سال‌ها دانست.

همچنین مطالعه کنید:

استارت‌آپ‌های یک شبه دولتی در راهند

مینا حسینی به گزارش کسب و کار نیوز، این در حالی است که دولتی‌ها و در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *