صفحه اصلی / درآمد هنگفت آرایشگاه ها با رواج مدگرایی

درآمد هنگفت آرایشگاه ها با رواج مدگرایی

شایلی قرائی
به گزارش کسب و کار نیوز, این روزها و با رواج مدگرایی و تبلیغات رشد قارچ ‌گونه آرایشگاه‌های غیر مجاز چالشی برای صنف آرایشگران مردانه شده است. البته تردیدی وجود ندارد که اکثریت قریب به اتفاق تخلفات صنفی،مشول واحدهایی می شود که فاقد مجوز و پروانه فعالیت هستند،امری که درخصوص برخی آرایشگاه های مردانه 
غیر مجاز به عنوان کانون برخی سوء استفاده ها و بستری مناسب برای فعالیت باندهای اغفال نیز مشهود و ملموس به نظر می رسد. البته نمی توان تمامی آرایشگاه های مردانه غیر مجاز را به محلی برای برخی ناهنجاری ها و اقدامات ضد اجتماعی متهم کرد،آنچنان که فعالیت تمامی آرایشگاه ها و پیرایشگاه های مجاز را نمی توان درچارچوب هنجارها و قوانین و ضوابط تعریف شده،تعریف یا توصیف کرد.
در این میان،کافی نبودن تعداد بازرسان اتحادیه ها در مقابل تعدد و گستردگی آرایشگاه های غیر مجاز از معضلاتی است که قطعا در دشواری مهار و کنترل این ناهنجاری ها بی تاثیر نخواهد بود.
در همین رابطه طرح کنترل و نظارت بر واحد های صنفی آرایشگاه مردانه از سوی ماموران اداره نظارت بر اماکن پلیس امنیت عمومی استان در شهر اصفهان به اجرا گذاشته شد.
سرهنگ « اکبر عاصمی» رئیس پلیس امنیت عمومی استان اصفهان  اظهار داشت: در راستای ارتقاء امنیت اجتماعی، طرح بازدید و کنترل واحد های صنفی آرایشگاه مردانه توسط مامورین اداره نظارت بر اماکن عمومی در شهر اصفهان اجرا  شد.وی اظهار داشت: در همین راستا ماموران نظارت بر اماکن عمومی پلیس طی این طرح از 169 آرایشگاه مردانه بازدید کردند که در نتیجه برای 13 واحد صنفی اخطاریه پلمب صادر و از 28 متصدی آرایشگاه مردانه نیز تعهد کتبی گرفته شد.
رئیس پلیس امنیت عمومی استان  از تداوم و تشدید این گونه برنامه ها و اقدامات کنترلی و نظارتی پلیس بر واحدهای صنفی خبر داد و افزود:  از عموم شهروندان انتظار داریم، در صورت مشاهده هرگونه تخلف، موضوع را به مرکز فوریت های پلیسی 110 اطلاع دهند.
فرار مستاجران از دریافت مجوز 
مصطفی گواهی رییس اتحادیه آرایشگران مردانه تهران 
ساماندهی آرایشگاه های مردانه به لحاظ حمایت از حقوق مصرف کنندگان و ارائه خدمات بهتر در راستای مشتری مداری در دستور کار قرار گرفته است. به همین منظور واحدهای صنفی بدون پروانه پلمپ می شوند که در این میان دیگر واحدها تشویق می شوند که برای دریافت مجوز اقدامات لازم را انجام دهند و در راستای قانون و با داشتن مجوز فعالیت کنند. 
اتحادیه به واحدهایی که به صورت قانونی کار می‌کنند خدماتی مانند تعیین نرخ، بیمه تکمیلی و کمک در امور دارایی ارائه می‌دهد و در آینده نیز امکان تحصیل متقاضیان را در دانشگاه علمی کاربردی فراهم می‌کند.البته مشکلات آرایشگران برای دریافت مجوز هم وجود دارد،  مجوز برای یک پلاک خاص صادر می‌شود و اگر مستاجر اقدام به جابجایی کند باید دوباره مجوز دریافت کند که مستلزم طی کردن مراحل دوباره و پرداخت یکی – دو میلیون تومان برای گرفتن دوباره مجوز است.پس از به تصویب رسیدن قانونی مبنی بر این‌که افراد مستاجر نیز می‌توانند مجوز دریافت کنند، اما مستاجرها به دلیل این‌که معمولا قرارداد یکساله می‌بندند و سال بعد احتمال جابجایی‌شان وجود دارد از دریافت مجوز فرار می‌کنند. طی سال های گذشته 7 هزار واحد صنفی بدون جواز کسب و 1000 واحد هم با مجوز فعالیت می کردند که شناسایی شدند که تعداد واحدهای بدون مجوز کاهش یافته است.در تهران 2 هزار و 500 واحد صنفی مجوز دار و یکهزار و 950 واحد صنفی بدون مجوز هستند، 700 نفر درحال جواز گرفتن هستند و 3 هزار و 200 نفر هم با مجوز در حال فعالیت در این صنف هستندو با همکاری اداره اماکن طی 6 ماه می توانیم واحدهای صنفی را ساماندهی کنیم. جواز کسب هر پنج سال یک بار تمدید می شود و هر کسی که متقاضی جواز است باید ابتدا در کمیسیون فنی امتحان دهد و در صورت قبولی جواز برای وی صادر می شود و هر کسی با یک مدرک فنی و حرفه ای نمی تواند مغازه باز کند. متاسفانه در واحدهای غیرمجاز به واسطه انجام فعالیت های غیرمجاز درآمدهای میلیونی کسب می شود چراکه این خدمات در واحدهای مجاز انجام نمی گیرد و آرایشگاه های غیرقانونی در ازای انجام این خدمات دستمزدهای هنگفت درخواست می کنند.  به طور کلی  برداشتن ابرو، خالکوبی، تاتو و سولاریوم خدماتی است که انجام آن در آرایشگاه ‌های مردانه ممنوع است. همچنین مدل‌های کوتاهی مو باید بر اساس ژورنالی که اتحادیه به آرایشگران ابلاغ کرده است، باشد. بنابراین آرایشگاه های بدون مجوزی که مدل موهای نامتعارف با مفاهیم نژادپرستی و علائم شیطان پرستی برای مشتریان پیاده سازی می کند ، پلمپ خواهد شد.همچنین از سوی دیگر افرادی را سراغ داریم که در فروشگاه های زنجیره‌ای غرفه ای را اجاره می کنند و با چند هنرجو یا آریشگر تازه کار، هر کدام کسب درآمد می‌کنند و نیمی از آن را برای خود بر می‌دارند و مابقی را به آرایشگر می دهند و ماهانه این مکان ها 30 میلیون تومان درآمد دارند؛ چون بسیاری از مردم به خاطر ارزان فروشی به این واحدها مراجعه می کنند شرایط بهداشتی چه از طرف مشتری و چه از طرف واحد صنفی رعایت نمی شود و انواع بیماری ها از این طریق شیوع می یابد.در حال حاضر قیمت اصلاح در واحدهای صنفی درجه یک 20 تا 25 هزار تومان، ممتاز از 30 تا 35 هزار تومان، درجه 2 ، 15 هزار تا 20 هزار تومان و درجه سه هم 12 تا 15 هزار تومان است. البته دخالت های بیش از حد سازمان حمایت موجب شد نرخ ها طی سه سال بدون تغییر بماند، بر این اساس طی جلسه ‌ای که برگزار شد با دفاع از وضعیت صنف مجوز خروج از شمول قیمتگذاری گرفته شد تا خود واحدهای صنفی اقدام به قیمت گذاری کنند و دخالت های سازمان حمایت موجب بروز هرج و مرجی در بازار می‌شود.
ارائه خدمات نامتعارف و غیرقانونی و درآمدهای هنگفت 
مهدیار الوندی فعال صنف آرایشگران مردانه 
فعالیت واحدهای بدون مجوز در تمامی بخش های بازار و اصناف به مشکل پیچیده ای تبدیل شده است که به رغم صحبت های مسوولین برای ساماندهی این واحدها در عمل مشاهده می شود که فعالیت آنها هم چنان ادامه دارد. واحدهای مجوز دار هزینه هایی دارند که واحدهای بدون مجوز از پرداخت آن به واسطه نداشتن پروانه کسب معاف شده اند. مالیات، حق عضویت سالانه، پیروی از نرخنامه و…. از مواردی است که برهزینه های جاری واحدهای مجوز دار افزوده است. 
اما این در حالی است که واحدهای بدون مجوز نه تنها این هزینه ها را ندارند بلکه با ارائه خدمات نامتعارف و غیرقانونی درآمدهای هنگفت نیز عایدشان می شود.
این واحدها با ارایه این خدمات در کنار درآمدهای میلیونی مدگرایی را نیز رواج می دهند و متاسفانه کسی هم در برخورد با آنها حرکتی موثر ندارد. 
 

 

همچنین مطالعه کنید:

معافیت مالیاتی مافیای کنکور در پوشش انتشاراتی

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، در این حالت، با توجه به اینکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *