صفحه اصلی / ۷۰ درصد آلودگی تهران ناشی از احتراق ناقص سوخت در خودورهای فرسوده است

۷۰ درصد آلودگی تهران ناشی از احتراق ناقص سوخت در خودورهای فرسوده است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از شانا، عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، دیروز (شنبه، دوم دی‌ماه) در جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرها که با حضور استانداران، شهرداران و معاونین وزرای مرتبط تشکیل شد، گفت: مقابله با آلودگی هوا، حداقل در کوتاه‌مدت هزینه‌بر است، به طور نمونه باید میان برخورداری از هوای سالم و ادامه ساخت و ساز در چهار ماه انتهایی سال که منجر به تردد شبانه خودروهای فرسوده می‌شود، یک انتخاب داشته باشیم.
وی با بیان این‌که حداقل ۸۰ درصد آلایندگی ذرات معلق کمتر از ۲,۵ میکرون در تهران ناشی از تردد اتوبوس‌ها و کامیون‌های فرسوده است، افزود: ۷۰ درصد آلودگی شهر تهران ناشی از احتراق ناقص سوخت در خودورهای فرسوده است، بر اساس همین آمار، ۵۰ درصد اتوبوس‌های فعال در سیستم حمل و نقل عمومی تهران، فرسوده است و باید از رده خارج شود.
کلانتری با تاکید بر این‌که عمده مشکل آلودگی هوا به‌ویژه در تهران ناشی از تردد کامیون‌ها، اتوبوس‌ها، مینی بوس‌ها و موتورسیکلت‌های فرسوده است، تصریح کرد: با توجه به این‌که آلودگی به صورت مستقیم و غیرمستقیم منجر به بیماری مردم می‌شود، باید آماده اتخاذ تصمیم‌های سخت برای مقابله با این چالش باشیم.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به فرسودگی حداقل ۱۴۰ هزار کامیون در حال تردد در تهران اشاره و عنوان کرد: چرا باید با پیشنهاد یک شرکت خودروسازی معتبر دنیا برای نوسازی تمامی تاکسی‌های فرسوده تهران به ازای دریافت نفت خام به میزان تفاوت سوخت مصرفی تاکسی فرسوده و نوسازی شده طی پنج سال، مخالفت شود؟ این کارشکنی صنعت است، در حالی که صنعت داخلی باید با ارتقاء تولید خود، فضای رقابت با صنعت خارجی را ایجاد کند.
وی با بیان این‌که سازمان حفاظت محیط زیست از این پس تنها به وظیفه نظارتی و حاکمیتی خود عمل می‌کند، گفت: هیچ موضوع پنهانی وجود ندارد و سلامت، امنیت زیست محیطی و حقوق نسل‌های بعد قابل چشم پوشی نیست.
مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست نیز در این نشست با اشاره به آسیب‌های مختلف ناشی از آلودگی هوا همچون آسیب‌های اقتصادی، بهداشتی و اجتماعی، گفت: کنترل در مبداء یا منبع ایجاد آلودگی، همچنین استفاده از فناوری‌های نوین همچون استفاده از ماشین‌های برقی و هیبریدی، ۲ روش مهم مقابله با آلودگی هواست.
وی ضمن مرور ظرفیت‌های قانونی در حوزه مقابله با آلودگی هوا، افزود: حذف آلاینده‌های صنعتی، توزیع سوخت پاک، برخورد با مجریان آلودگی هوا از جمله ظرفیت‌های قانون هوای پاک است.
در ادامه این نشست، شینا انصاری، مدیرکل دفتر پایش فراگیر سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به فعالیت‌های صورت گرفته برای نمونه برداری و پایش سوخت توزیعی در هشت کلانشهر کشور از سال ۹۳ تاکنون، گفت: از ۲۷ مهرماه امسال و حسب تاکید رئیس سازمان حفاظت محیط زیست، سنجش شاخص گوگرد بنزین توزیعی در کنار سنجش شاخص‌های بنزن و آروماتیک در دستور کار قرار گرفت.

همچنین مطالعه کنید:

rohani

روحانی: ایران براساس وظیفه شرعی و دینی در کنار مردم یمن خواهد ایستاد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم،حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز سه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *