چهارشنبه , ۲۰ فروردین ۱۳۹۹
صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
در زلزله کرمانشاه در حق سازمان نظام مهندسی ساختمان بی انصافی بزرگی شد

در زلزله کرمانشاه در حق سازمان نظام مهندسی ساختمان بی انصافی بزرگی شد

به گزارش کسب و کار نیوز اردشیر بنائی افزود: در اجرای هر ساختمانی سه اصل طراح، مجری و ناظران مهم است که هر سه این اصول باید رفتار مهندسی داشته باشند.
بنائی خاطر نشان کرد:در زلزله کرمانشاه ساختمان‌هایی وجود داشت که دارای طراحی مناسبی بودند اما در اجرا و نظارت مشکل داشتند.
وی خاطر نشان کرد:در زلزله کرمانشاه در حق سازمان نظام مهندسی ساختمان بی انصافی بزرگی صورت گرفت چراکه چند ساختمان شاخص همچون بیمارستان آسیب دیدند که هیچ ربطی به این سازمان ندارد.
 رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان افزود: نظام فنی و اجرایی دولت که سازمان برنامه و بودجه متولی آن است ناظر بر ساخت و سازهایی همچون بیمارستان یا خوابگاه هستند.
بنائی گفت:اگر در ساخت و سازها همه عوامل بر اساس اصول مهندسی پیش برود درصد خسارت وارد شده به ساختمان در موقع زلزله بسیار پائین است.
بنائی با اشاره به اینکه در طراحی ساختمان در هنگام وقوع زلزله مبنا بر این نیست که هیچ خسارتی ایجاد نشود تصریح کرد: در منطقه سرپل‌ ذهاب به دلیل اینکه ساختمان‌ها نوساز بودند تلفات انسانی کمتری داشت که نقش مهندسی در امر ساخت و سازها را نشان می‌دهد.
 وی گفت:درزمینهٔ مقاوم‌سازی ساختمان‌ها در برابر زلزله در چهارمحال و بختیاری اقدامات زیادی صورت گرفته است.
بنائی افزود: ساختمان‌ها به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند، ساختمان‌هایی که استحکام لازم را دارند، ساختمان‌هایی که به هیچ وجه قابلیت استحکام سازی ندارند و ساختمان‌هایی که قابلیت استحکام بنا را دارند اما این کار هزینه‌های زیادی در بر دارد که در استان از هر سه دسته ساختمان وجود دارد.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان چهارمحال و بختیاری خاطر نشان کرد: سازمان نظام مهندسی بعنوان تنها سازمان تخصصی در زمینه ساختمان آمادگی دارد در هر سازه ای طبق مقررات ملی ساختمان یک طرح را اجرایی کند اما متاسفانه در بسیاری از ساخت و سازها مباحث مقررات ملی ساختمان اجرایی نمی شود.
وی افزود: اگر ساختمانی بر اساس مقررات ملی ساختمان، ساخته شود هیچ نیازی به مقاوم سازی ندارد.
بنائی اظهار کرد: هر ساله مبالغ زیادی صرف برگزاری همایش های تخصصی ساختمان می شود اما درذ عمل هیچ تغییری را شاهد نیستیم.
رئیس سازمان نظام مهندسی ساختمان استان با اشاره به وجود بافت‌های فرسوده هم در شهرکرد و هم در روستاهای استان گفت: ساخت مسکن مهر با حداقل قیمت و احداث این ساختمان‌ها از طریق تعاونی‌هایی که هیچ‌گونه تجربه مهندسی ندارند ازجمله مشکلات این سایت‌ها است.

 

همچنین مطالعه کنید:

کاهش پروازهای داخلی تا بیش از ۹۰ درصد

  به گزارش کسب و کار نیوز در پی شیوع ویروس کرونا در کشور و …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *