صفحه اصلی / توسعه همکاری‌های ایران و آذربایجان تاثیر مثبتی در مناسبات منطقه ای دارد

توسعه همکاری‌های ایران و آذربایجان تاثیر مثبتی در مناسبات منطقه ای دارد

به گزارش ایسنا، محمود واعظی رییس دفتر رییس جمهور، روز پنجشنبه در دیدار با الهام علی‌اف رییس جمهور آذربایجان، با تجلیل از برگزاری شایسته اجلاس پایانی همبستگی اسلامی در باکو، اظهار داشت: روابط ایران و آذربایجان با اهتمام و حمایت روسای جمهور و دو دولت امروز در مسیر توسعه روز افزون قرار دارد و در مناسبات منطقه ای تاثیرات مثبت بسزایی دارد.
رییس دفتر رییس جمهور همکاری های سه جانبه اقتصادی ایران، ترکیه و آذربایجان و تصمیم به مشارکت دادن بخش خصوصی در پیشبرد این همکاری ها در کنار استفاده از پول های ملی در مبادلات تجاری را حائز اهمیت برشمرد و خاطرنشان کرد: باید تلاش کنیم تا با گسترش همکاری های اقتصادی و تجاری شاهد جهش در مناسبات و روابط اقتصادی، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی فی مابین باشیم.
واعظی همچنین بر ضرورت تقویت روابط بانکی ایران و آذربایجان و توسعه همکاری های نفتی در دریای خزر و تلاش در راستای عملیاتی کردن پروژه های مشترک از جمله خط آهن آستارا-آستارا، تاکید کرد.
رییس دفتر رییس جمهور با بیان اینکه امروز منطقه در شرایط بسیار حساسی قرار دارد و تلاش  ملت های منطقه در مبارزه با تروریسم و افراطی گری به ثمر نشسته است، گفت: باید با گسترش همکاری های دفاعی، نظامی و امنیتی مانع از سرایت ویروس تروریسم به دیگر کشورها شویم.
واعظی با اشاره به اوضاع نابسامان یمن و وقوع بحران انسانی در این کشور، اظهار داشت: همه کشورها باید در راستای پایان یافتن درگیری وکشتار در این کشور تلاش کنند.
رییس دفتر رییس جمهور با اشاره به تصمیم نادرست رییس جمهور آمریکا در انتقال سفارت این کشور به قدس شریف، افزود: این اقدام انگیزه کشورها و ملت های اسلامی را برای اتحاد بیشتر تقویت کرده و موجب حفظ تمامیت ارضی کشورهای اسلامی و مانع از مداخلات بیگانگان خواهد بود.
الهام علی‌اف رییس جمهوری آذربایجان نیز در این دیدار  با تقدیر از حضور فعال جمهوری اسلامی ایران در برنامه های سال همبستگی اسلامی، گفت: امروز جمهوری اسلامی و آذربایجان در بسیاری از موضوعات منطقه ای و بین المللی مواضع و دیدگاه های مشترکی دارند و برای تقویت وحدت و همبستگی اسلامی تلاش می کنند.
رییس جمهور آذربایجان اظهار داشت: در شرایط کنونی لازم است کشورهای اسلامی بویژه ایران و آذربایجان با توسعه همکاری های دو جانبه و چند جانبه مناسبات خود را بیش از پیش افزایش دهند.
علی اف با اشاره به ضرورت تسریع در اجرای پروژه های مشترک دو کشور از جمله احداث کارخانه تولید خودرو و دارو توسط ایران در آذربایجان و خط آهن آستارا – آستارا و توسعه همکاری ها در احداث کریدور شمال- جنوب، گفت: باید تلاش کنیم تا همکاری ها و مبادلات تجاری دو کشور با استفاده از ارزهای ملی انجام شود که در این راستا دستورات لازم در جمهوری آذربایجان صادر شده است و این در شرایطی است که ما مصمم به توسعه روابط و همکاری های همه جانبه با ایران هستیم.
رییس جمهور آذربایجان با تجلیل از نقش آفرینی جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با تروریسم در منطقه بر ضرورت توسعه همکاری های اطلاعاتی، امنیتی و دفاعی تهران – باکو تاکید کرد.

همچنین مطالعه کنید:

rahbari

اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *