صفحه اصلی / افتتاح پروژه نخستین صندوق زمین و ساختمان بازار سرمایه

افتتاح پروژه نخستین صندوق زمین و ساختمان بازار سرمایه

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط عمومی فرابورس ایران، پروژه نخستین صندوق زمین و ساختمان بازار سرمایه که سال 93 در فرابورس ایران با نماد «نسیم» پذیره‌‌نویسی شد روز جاری با حضور وزیر راه و شهرسازی، مدیرعامل بانک مسکن و مدیرعامل فرابورس ایران افتتاح شد.
وزیر راه و شهرسازی در مراسم افتتاح پروژه متعلق به این صندوق با بیان اینکه تنگناهای مالی در تجهیز منابع بانکی به سمت پروژه‌ها و طرح‌های اقتصادی بزرگ کشور، لزوم تامین مالی از طریق ظرفیت‌های بازار سرمایه را بیش از پیش پررنگ می‌کند، گفت: صندوق‌های زمین و ساختمان در برخی کشورها بیش از 25 درصد از ارزش بازار سرمایه را به خود اختصاص داده‌اند و این در حالی است که این صندوق‌ها در بازار سرمایه کشور عمر زیادی نداشته و نوپا هستند.
عباس آخوندی ساز و کار معاملات و سرمایه‌گذاری در صندوق‌های زمین و ساختمان را برای عموم مردم و سرمایه‌گذاران ساده خواند و افزود: مهمترین تفاوتی که میان سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها با سرمایه‌گذاری عادی و انفرادی مردم در پروژه‌های ساختمان‌سازی وجود دارد این است که فضای بازار سرمایه شفاف و قابل نظارت است و این نهاد مالی امکان مشارکت برای عموم مردم را در اقصی نقاط کشور با کمترین میزان سرمایه فراهم می‌آورد به طوری که افراد بعضا با هزار تومان بسته به قیمت واحدهای صندوق‌های زمین و ساختمان، امکان سرمایه‌گذاری در یک پروژه به ارزش چند میلیارد تومان را خواهند داشت.
کاهش ریسک مشارکت‌کنندگان با صندوق زمین و ساختمان
در بخش دیگری از این مراسم مدیرعامل بانک مسکن، تاسیس صندوق‌های زمین و ساختمان را راهکار مناسبی به منظور تامین مالی پروژه‌های ساختمان‌سازی و کاهش ریسک مشارکت‌کنندگان در این صندوق‌ها عنوان کرد. 
محمدهاشم بت‌شکن با بیان اینکه صندوق‌های زمین و ساختمان به عنوان ابزار تامین مالی در بازار سرمایه شناخته می‌شوند، گفت: در حالت انفرادی بسیاری از ساخت و سازهای شخصی به صورت مشارکت انجام می‌شود اما به شکل عمومی در این زمینه موفق نبوده‌ایم و نمونه آن پروژه‌هایی است که به سرانجام نرسیده و این در حالی است که واحدهای صندوق زمین و ساختمان در فرابورس قابل معامله بوده و هر زمان مشارکت‌کننده به پولش نیاز داشته باشد می‌تواند اقدام به فروش آنها کند. 
مدیرعامل بانک مسکن به بیان دیگر ویژگی‌های صندوق زمین و ساختمان پرداخت و گفت: ریسکی که در زمینه مشارکت در ساخت ساختمان وجود دارد، بحث قیمت‌گذاری است که صندوق‌ زمین و ساختمان این مشکل را در فضای شفاف معاملات بازار سرمایه برطرف کرده‌ است، ضمن آنکه نحوه خروج از پروژه نیز یکی دیگر از ریسک‌های مشارکت‌کنندگان انفرادی به شمار می‌رود که در این صندوق‌ها استراتژی خروج از پروژه به شکل مناسبی طراحی شده است.
مصطفی ازگلی، مدیرعامل گروه مالی بانک مسکن نیز در این مراسم در خصوص ویژ‌گی‌های نخستین صندوق زمین و ساختمان بازار سرمایه توضیحاتی ارائه کرد و گفت: سازمان بورس و فرابورس ایران نقش مهم و اثرگذاری در زمینه راه‌اندازی و توسعه این صندوق‌ها در بازار سرمایه داشته‌اند و صندوق زمین و ساختمان مسیر جدیدی برای تامین مالی پروژه‌های ساختمانی را در بازار سرمایه به منظور تقویت سمت عرضه فراهم کرده است.
افزایش تعداد مشارکت‌کنندگان، دستاورد صندوق زمین و ساختمان
مدیرعامل فرابورس ایران نیز در حاشیه مراسم افتتاح این پروژه در گفت و گو با خبرنگار شبکه خبر افزایش تعداد مشارکت‌کنندگان و سرمایه‌گذاران در تامین مالی پروژه‌ها را با استفاده از صندوق زمین و ساختمان به عنوان دستاورد این صندوق‌ها ذکر و گفت: صندوق زمین و ساختمان برای تامین مالی مالکان زمین که منابع لازم برای ساخت پروژه را ندارند، فراهم کردن امکان پس‌انداز تدریجی برای سرمایه‌گذاران و استفاده از منافع رشد بخش مسکن و ساختمان طراحی شده‌اند.
امیر هامونی در خصوص صندوق زمین و ساختمان نسیم نیز افزود: برنامه‌ریزی و تمرکز روی صندوق نسیم، تقریبا از اوایل سال 1393 آغاز شد و پروژه ساختمانی آن که از نوع مسکونی بود برای ساخت 60 واحد بنا بر سرمایه جذب شده از طریق پذیره‌نویسی برنامه‌ریزی شد. 
به گفته وی پس از صندوق نسیم که امروز شاهد بهره‌برداری و افتتاح آن بودیم، چند صندوق دیگر نیز در فرابورس ایران و بورس تهران درج شده‌اند. 
هامونی با اشاره به اینکه در صندوق زمین و ساختمان واحدهای ساختمانی مستقیما به سرمایه‌گذاران و دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری صندوق واگذار نمی‌شود، ادامه داد: اما دارندگان واحدهای سرمایه‌گذاری می‌توانند همچون سایر افراد در مزایده املاک و واحدهای مسکونی تکمیل شده شرکت کرده و در صورت ارائه قیمت بهتر، مالکیت واحدهای ساخته شده را در اختیار بگیرند، اگرچه هیات مدیره هر صندوق می‌تواند با رعایت صرفه و صلاح منافع سرمایه‌گذاران روش‌های فروش دیگری را نیز به کار گیرد.
مدیرعامل فرابورس ایران در پایان ابزار امیدواری کرد با آشنایی بیشتر عموم مردم و سرمایه‌گذاران با کارکرد این صندوق‌ها شاهد حضور تعداد بیشتری از این صندوق‌ها در بازار سرمایه و به تبع آن تامین مالی بیشتر در حوزه مسکن کشور باشیم.
لازم به ذکر است، صندوق زمین و ساختمان نسیم در تاریخ 03/06/1393 با مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار در نماد «نسیم» در بازار ابزارهای نوین مالی فرابورس ایران پذیرش و درج شد. واحدهای سرمایه‌گذاری این صندوق نیز به تعداد 15 میلیون واحد از تاریخ 08/06/1393 پذیره‌نویسی شد و پس از آن صندوق در تاریخ 31/06/1393 فعالیت خود را آغاز کرد که روز جاری با حضور وزیر پروژه «نسیم» افتتاح شد.
 

همچنین مطالعه کنید:

rohani

روحانی: ایران براساس وظیفه شرعی و دینی در کنار مردم یمن خواهد ایستاد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم،حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس‌جمهور امروز سه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *