صفحه اصلی / مشعل ال پی پالایشگاه فاز 13 پارس‌جنوبی روشن شد

مشعل ال پی پالایشگاه فاز 13 پارس‌جنوبی روشن شد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از روابط‌ عمومی شرکت نفت و گاز پارس،  روابط‌ عمومی شرکت نفت و گاز پارس به نقل از حبیب قادری افزود: با راه‌اندازی این بخش از سیستم مشعل، هم اکنون مشعل‌های فشار بالا، میانی و پایین فاز نخست پالایشگاه طرح توسعه فاز 13 در سرویس قرار داده شده است و ادامه عملیات راه‌اندازی از لحاظ فرآیندی در شرایط کامل ایمنی قرار دارد. 
وی اضافه کرد: همچنین واحد آب آشامیدنی (128) این پالایشگاه ظرف چند روز آینده وارد مدار عملیاتی می شود. 
قادر یادآورشد: پیش از این نیز واحدهای تولید آب (DM 127)، ازت (124)، هوای واحد و ابزاردقیق (123)، آب آتش‌نشانی
(130)، بخار (131)، توزیع آب‌خام (126)، توزیع گاز سوخت (122) و فلرهای فشار بالا، میانی و پایین (140) این فاز راه‌اندازی شده است. 
مدیر بخش خشکی طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی اضافه کرد: با توجه به حضور بیش از شش هزار و 500 نفر نیروی کاری ماهر در سایت پالایشگاه و ورود باقیمانده سیستم کنترل، برنامه‌ریزی شده پیش از پایان زمستان سال جاری، نخستین ردیف شیرین‌سازی پالایشگاه فاز 13 با گاز ترش فازهای 8-7-6 به تولید برسد. 
طرح توسعه فاز 13 پارس جنوبی در چهار بخش ساخت سکوهای دریایی، خط لوله دریا، حفاری و پالایشگاه خشکی توسط کنسرسیومی متشکل از شرکت‌های پترو پایدارایرانیان، مپنا و شرکت صنعتی دریایی ایران (صدرا) برای استخراج روزانه 56 میلیون مترمکعب گاز ترش از میدان مشترک پارس جنوبی و تولید روزانه 50 میلیون مترمکعب گاز شیرین، دو هزار و 900 تن گاز مایع، دو هزار و 750 تن اتان، 75 هزار بشکه میعانات گازی و 400 تن گوگرد در استان بوشهر در دست اجرا است. 
طرح توسعه میدان عظیم پارس جنوبی شامل ١٣ پالایشگاه بزرگ گازی و ٤٠ سکوی تولیدی است که از این شمار تاکنون ١٠ پالایشگاه در بخش خشکی و ٢٥ سکو در دریا تکمیل و به بهره برداری رسیده است. 
در مجموع، کار ساخت سه پالایشگاه دیگر در دست اجراست و از ١٥ سکوی فازهایی که باید تکمیل و آماده راه اندازی شوند، هم اکنون ١٢ سکو در کارخانه شرکت های سازنده در دست ساخت است و 2 سکو نیز از طرح توسعه فاز ١١ در مدت ٢ سال آینده و پس از نهایی شدن قرار داد توسعه این طرح ساخته خواهد شد. 
از سال 1374 عملیات اجرایی طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی در شهرستان های عسلویه و کنگان استان بوشهر آغاز شده و تاکنون از مجموع 24 فاز توسعه ای میدان گازی پارس جنوبی 18 فاز به بهره برداری رسیده و 6 فاز دیگر در دست اجراست که تا پایان سال 1397 باید همه این طرح ها به بهره برداری برسد. 
اکنون از 18 فاز در بهره برداری میدان گازی پارس جنوبی روزانه 540 میلیون مترمکعب گاز تولید می شود. 
شرکت نفت و گاز پارس مسئولیت اجرا و تکمیل فازهای طرح توسعه میدان گازی پارس جنوبی (احداث پالایشگاه ها، سکوهای دریایی، حفرچاه ها، احداث خطوط لوله و دیگر تاسیسات جانبی ) در دریا و خشکی را برعهده دارد. 
 
 

همچنین مطالعه کنید:

website

۲۵ اشتباه بزرگ که در صفحه اصلی سایت مرتکب می شوید

کسب و کار نیوز – در این مقاله می خواهم به ۲۵ اشتباه بزرگ که …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *