صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
تفاهم نامه تجاری ایران و اوراسیا از بهمن ماه اجرایی می شود

تفاهم نامه تجاری ایران و اوراسیا از بهمن ماه اجرایی می شود

به گزارش کسب و کار نیوز،  مدیرکل دفتر اروپا و آمریکا سازمان توسعه و تجارت گفت: تفاهم نامه تجاری ایران و با کشورهای حوزه اوراسیا در مرحله نهایی امضا توسط روسای جمهوری کشورهای این اتحادیه قرار دارد و از بهمن ماه اجرایی می شود.
تفاهم نامه تجاری ایران و اوراسیا از بهمن ماه اجرایی می شود
«بهروز حسن الفت»  با بیان اینکه اتحادیه اقتصادی اوراسیا متشکل از پنج کشور ارمنستان، روسیه، بلاروس، قزاقزستان و قرقیزستان است، افزود: کشورهای عضو این اتحادیه تبادلات تجاری خود را بدون تعرفه انجام می دهند و در واقع پیمان اقتصادی در این منطقه وجود دارد و اعضای این اتحادیه تسهیلاتی برای خود قائل شده اند. 
وی توضیح داد: عمده این تسهیلات مربوط به تسهیلات گمرکی همچون فعالیت شبانه روزی گمرک و دادن پیش پرداخت به کالاها برای جلوگیری از تعلل انجام عملیات گمرکی است. 
مدیردفتر اروپا و آمریکا اظهارداشت: پیش نویس آئین نامه این تسهیلات هنوز تصویب نشده اما بعد از تصویب اجرایی خواهد شد و رویکرد این ساختارهای جدید برای سهولت تجاری بین کشورهای حوزه اوراسیاست. 
وی تصریح کرد: نکته مثبت تصویب آئین نامه تسهیلات تجاری کشورهای حوزه منطقه اوراسیا خبر خوبی برای تجار ایرانی است و با توجه ببه اتمام مذاکرات بین ایران و منطقه اوراسیا در حوزه کالاهای صنعت، معدن و کشاورزی است و شرایط برای تجار ایرانی نیز تسهیل می شود. 
الفت ادامه داد: منتها تفاوت این است که کشورهای عضو این اتحادیه در تمام ردیف های کالایی خدمات را دریافت می کنند و ما تنها در کالاها و اقلامی که توافق کردیم تسهیلات دریافت می کنیم. 
وی در رابطه با تبادلات تجاری ایران با کشورهای حوزه اوراسیا گفت: در هفت ماهه امسال نزدیک به ۵۰۰ میلیون دلار صادرات و حدود ۸۰۰ میلیون دلار واردات به کشورهای این حوزه داشتیم. 
این مقام مسئول گفت: عمده صادرات ما شامل محصولات کشاورزی در بخش میوه و صیفی جات، خشکار به ویژه پسته و کشمش و بخشی در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی و همچنین فرآورده های نفتی و پتروشیمی است. 
وی در رابطه با اقلام وارداتی از حوزه اوراسیا نیز گفت: نهاده های دامی همچون گندم های دامی، ذرت دامی، کنجاله، سویا و یکسری مصنوعات فلزی و همچنین محصولات پتروشیمی که تولید نداریم یا ظرفیت تولید ما در این بخش کم است از کشورهای این منطقه وارد می شود. 
الفت درباره گسترش تجارت با این منطقه گفت: ما اقدامات موثری برای توسعه تجارت با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا که جزء کشورهای همسایه و در حوزه دریای خزر قراردارند انجام دادیم. 
وی توضیح داد: برای توسعه تجارت با این کشورها نیاز به زیرساخت هایی داشتیم که پیمان اوراسیا یکی از آن زیرساخت ها بود که مذاکرات آن از ۲ سال پیش شروع شده و در تابستان امسال بخش صنعت و معدن و در پاییز بخش کشاورزی به اتمام رسیده است. 
به گفته این مقام مسئول امتیاز تبادل ۲۰۰ تا ۲۵۰ قلم گروه کالایی در این تبادلات گرفته شده است و با توجه به اینکه این تفاهم نامه برای دوره زمانی سه سال است می تواند به توسعه تجارت بین ایران و حوزه اورسیا کمک کند. 
الفت اظهارداشت: کشورهایی همچون ویتنام نیز تفاهم نامه هایی با کشورهای عضو اتحادیه اوراسیا امضا و اجرایی کرده اند که با توجه به پایش های انجام شده از این روند راضی هستند. 
قوانین جدید گمرکی برای صادرکنندگان در ارمنستان 
به گزارش ایرنا از سازمان توسعه تجارت، «هامایاک آوادیس یانس» رایزن بازرگانی ایران در ارمنستان اعلام کرد که مجلس ارمنستان در حال بررسی پیش نویس آئین نامه جدید گمرکی اتحادیه اوراسیا است که به دنبال آن تغییرات قانونی برای صادرکنندگان درراه است. 
به گفته وی مدت زمان تشریفات گمرکی کاهش می یابد برای نمونه زمان ارائه اظهارنامه گمرکی از ۲ ساعت به یک ساعت می رسد و همچنین در این کشور تشریفات گمرکی اصل پنجره واحد اعمال می شود و برای کالای یکسان که سابقه آن وجود دارد، تشریفات گمرکی مجدد لازم نیست. 
رایزن بازرگانی ایران در ارمنستان با بیان اینکه روش پیش پرداخت اعمال خواهد شد، افزود: از این طریق می توان در ساعاتی از شب که امکان پرداخت هزینه گمرکی وجود ندارد، اقدام کرد. 
وی تصریح کرد: امکان پرداخت یک ماهه هزینه های گمرکی اعمال می شود و طی این مدت به مبلغ هزینه گمرکی (طبق درصد تامین مالی مجدد بانک مرکزی ارمنستان) سود تعلق می گیرد. 
رایزن بازرگانی ایران در ارمنستان در رابطه با قوانین واردات میوه به ارمنستان گفت: طبق تصمیم دولت ارمنستان افراد حقیقی می توانند تا ۵۰ کیلوگرم میوه و تره بار با خود به کشور وارد کنند و واردات تا میزان ۵۰ کیلوگرم، وارد مقوله تجاری نمی شود و عوارض گمرکی به آن تعلق نخواهد گرفت.
وی ادامه داد: همچنین طبق تصمیم شماره ۱۵۷ کمیسیون اقتصادی اوراسیا ،در صورتی که افراد حقیقی با خود تا میزان ۵ کیلوگرم میوه به کشورهای عضو اوراسیا وارد کنند، نیازی به ارائه مدارک گیاه پزشکی از طرف نهادهای مربوطه ندارد اما برای مقادیر بیشتر، باید مدارک ارائه و اظهارنامه تکمیل کنند.
وی ادامه داد: به زودی مهلت ورود موقت وسایل نقلیه از کشورهای سوم به منظور استفاده شخصی، توسط افرادی که شهروند کشورهای عضو اورآسیا محسوب نمی شوند از ۶ ماه به یکسال تغییر می یاید. 
آوادیس یانس با بیان اینکه موارد بسیار زیادی از واردات موقت وسایل نقلیه به ارمنستان به ویژه از جمهوری اسلامی ایران وجود دارد، گفت: استفاده کنندگان از وسایل نقلیه تا یک سال دیگر از ۲ امکان، همچون تغییر وضعیت خودرو جهت استفاده در داخل و یا صادرات مجدد آن برخوردار خواهند شد.

همچنین مطالعه کنید:

ترکش سیاست های دولت به شاخص بورس

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، شاخص کل روز سه‌شنبه به زیر ۲ …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *