صفحه اصلی / نظام پولی با برچیدن بساط غیرمجازها شفاف شد

نظام پولی با برچیدن بساط غیرمجازها شفاف شد

به گزارش کسب و کار نیوز، رییس کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران تصریح کرد: با برچیده شدن موسسه های غیرمجاز، فضای نظام پولی شفاف شده است و باید منابع بانک ها به سمت تولید و اشتغال هدایت و از فعالیت مخرب پرهیز شود.
سیف: نظام پولی با برچیدن بساط غیرمجازها شفاف شد
 «ولی الله سیف» شامگاه دوشنبه در آیین دهمین سالگرد تاسیس بانک قرض الحسنه مهر ایران یادآوری کرد: 25 درصد فعالیت های بانکی در موسسه هایی بود که هیچ نظارتی بر آنها وجود نداشت اما امروز دیگر موسسه مالی غیرمجاز نداریم.
وی افزود: با دستور رهبر انقلاب و تمهید سران سه قوه، 98 درصد سپرده گذاران موسسه های غیرمجاز را تعیین تکلیف کردیم و برای آن 2 درصد نیز تا حد ممکن پرداخت هایی انجام می شود.
«بانک مرکزی و قوه قضاییه حداکثر تلاش خود را برای شناسایی اموال این موسسه های غیرمجاز و جلوگیری از حیف و میل این دارایی ها و ارزش گذاری درست آنها به کار می برند تا حقوق مردم حفظ شود».
به گفته وی، بانک مرکزی در تلاش است از فعالیت های سفته بازی پرهیز شود.
 
** انجام همه عملیات بانکی بر اساس عقود اسلامی 
رییس شورای پول و اعتبار تاکید کرد امروز همه عملیات بانکی ایران بر اساس عقود اسلامی انجام می شود که یک ویژگی منحصر به فرد است.
وی با اشاره به انتقادها از نظام بانکی گفت: بخشی از نظام بانکی که هیچ انتقادی به آن نیست و هیچ شبهه ربوی نیز به آن وارد نمی شود، نظام قرض الحسنه است.
سیف افزود: در گذشته گفته می شد بانک ها منابع قرض الحسنه را در جایگاه خود مصرف نمی کنند یا اینکه این منابع را به کارمندان خود تخصیص می دهند اما در سال های اخیر این وضعیت کاملا متحول شد؛ بویژه از زمانی که قرض الحسنه ازدواج به 100 میلیون ریال رسید.
سیف از بانک ها خواست با روی خوش تسهیلات قرض الحسنه را به متقاضیان ارایه کنند و تا جایی که ضوابط اجازه می دهد، زواید را حذف کنند.
وی افزود: تامین منابع مورد نیاز برای تسهیلات قرض الحسنه در بانک ها نیازمند اقبال مردم و نیکوکاران در تجهیز و تقویت حساب های قرض الحسنه در بانک هاست.
به گفته وی، ویژگی متمایز بانک قرض الحسنه مهر ایران تمرکز بر سنت حسنه قرض الحسنه است.
سیف گفت: نسبت مطالبات غیرجاری پایین بانک قرض الحسنه مهر ایران بیانگر تعهد تسهیلات گیرندگان قرض الحسنه به بازپرداخت اقساط خود است.
آیین گرامیداشت دهمین سالگرد تاسیس بانک قرض الحسنه مهر ایران شامگاه دوشنبه با حضور رییس کل بانک مرکزی، معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده و مدیران این بانک در هتل ارم برگزار شد.

همچنین مطالعه کنید:

rahbari

اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند از آن حمایت می‌کنم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *