صفحه اصلی / ارسال نامه به رئیس مجلس برای رسیدگی به اشکالات لایحه بودجه 97

ارسال نامه به رئیس مجلس برای رسیدگی به اشکالات لایحه بودجه 97

به گزارش کسب و کار نیوز، سی و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، صبح امروز با حضور اعضای این تشکل برگزار شد. در این نشست مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران از نامه به رئیس‌جمهور برای پیگیری موضوع محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های غیرقانونی وضع‌شده بر تجارت خارجی خبر داد و با تشریح مفادی از لایحه بودجه 97، آن را دارایی اشکالاتی عنوان کرد که باید حل شود.
سی و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، صبح امروز با حضور اعضای این تشکل برگزار شد. در این نشست مسعود خوانساری، رئیس اتاق تهران از نامه به رئیس‌جمهور برای پیگیری موضوع محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های غیرقانونی وضع‌شده بر تجارت خارجی خبر داد و با تشریح مفادی از لایحه بودجه 97، آن را دارایی اشکالاتی عنوان کرد که باید حل شود.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران با اشاره به ارسال نامه‌ای به رئیس‌جمهور برای پیگیری محدودیت‌ها و ممنوعیت‌های وضع‌شده برای تجارت خارجی، گفت: قرار است این موضوع در هیات دولت موردبررسی قرار گیرد.
 مسعود خوانساری در سی و سومین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران افزود: در ماه گذشته شاهد ایجاد ممنوعیت‌های واردات برای برخی از اقلام بودیم و مسئولان وزارت صنعت، معدن و تجارت اگرچه اعلام نکردند ولی ثبت سفارش برخی از کالاها و اقلام را متوقف کردند.
او ادامه داد: ثبت سفارش خودرو از خردادماه متوقف شد و هم‌اکنون تعداد زیادی خودرو در گمرکات باقی مانده است به خاطر اینکه اطلاع‌رسانی قبلی نشده بود و متأسفانه افراد بلاتکلیف هستند.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران ادامه داد: علاوه بر این، اقلام دیگری هم هستند ازجمله لاستیک، باطری و تجهیزات مختلف که هرروز شاهدیم ثبت سفارش آن‌ها متوقف می‌شود و یا اینکه بدون اطلاع قبلی عوارض و تعرفه‌های واردات آن‌ها اضافه می‌شود و تغییر می‌کند و این دقیقاً خلاف قانون هست.
به گفته خوانساری، اولاً ممنوع کردن واردات کالا خلاف قانون هست زیرا قانون مشخص کرده فقط ورود کالاهای غیرشرعی غیرقانونی است و مابقی کالاها ورودشان بر اساس تعرفه‌ها باید تعیین تکلیف شود، اما متأسفانه بدون رعایت این قاعده، بدون اطلاع و برخلاف قانون جلوی ثبت سفارش‌ها گرفته می‌شود که موجب به سردرگمی و بلاتکلیفی واردکنندگان و اهل کسب‌وکار شده است.
او در ادامه با بیان اینکه بحث بالا بردن ناگهانی تعرفه‌ها ممکن است رانتی را برای افرادی به وجود آورد که از قبل در جریان این افزایش‌ها بوده‌اند و خواهند بود، از دولت خواستار شد جلوی این کار گرفته شود.
خوانساری تصریح کرد: حدود 20 روز پیش نامه‌ای را خدمت جناب آقای روحانی، رئیس‌جمهور ارسال کردم و همین موارد را ذکر کرده‌ام که ایشان دستور داده‌اند موضوع در هیات دولت مطرح شود و امیدوارم حداقل ازاین‌پس جلوی این کار گرفته شود و ادامه پیدا نکند.
رئیس اتاق تهران در ادامه به کاهش نرخ سود بانکی در ماه‌های گذشته هم اشاره کرد و گفت: علائم و آثار کاهش نرخ سود بانکی که در شهریورماه اتفاق افتاد و با افزایش قیمت ارز هم‌زمان بود، در حال بروز در اقتصاد کشور است.
خوانساری ادامه داد: ازجمله این آثار می‌توان به گرایش به سمت سرمایه‌گذاری در حوزه مسکن اشاره کرد، موضوعی که نشان می‌دهد قیمت‌ها در بازار در حال حرکت کردن است، همچنین اثر دیگر آن را در بورس هم می‌بینیم، خوشبختانه تحولات مثبتی در بورس رخ داده و شاخص‌ها رشد داشته است.
او ابراز امیدواری کرد وعده‌ای که بانک مرکزی در ارتباط با کاهش مجدد سود سپرده‌ها، کاهش نرخ بهره تسهیلات بانکی و همچنین برخورد با موسسه‌های غیرمجاز که عامل برهم زدن نظام بانکی هستند، داده است، ادامه پیدا کند.
خوانساری گفت: متأسفانه مجدداً بحث‌هایی به‌صورت شایعه و جدی در ارتباط با تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت و تبدیل آن به وزارت صنایع و معادن و بازرگانی شنیده می‌شود، ما تازه بعد از چند ماه می‌دیدیم که یک ثباتی ایجاد شده بود ولی حالا دوباره می‌بینیم همان بحث در حال حادث شدن هست، واقعاً جای تعجب دارد به‌جای اینکه ما دنبال این باشیم که استحکامی در دولت به وجود بیاوریم و به دنبال کوچک کردن دولت باشیم می‌بینیم مجدداً بحث تفکیک مطرح می‌شود و این موضوع باعث سرگردانی و بلاتکلیفی در داخل وزارتخانه می‌شود؛ خواهش ما از دولت و مسئولان وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت این است که یک‌بار برای همیشه به این مسئله بپردازند و تمام شود تا هرروز درگیر این مسائل حاشیه‌ای نباشند.
رئیس اتاق تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود به موضوع لایحه بودجه که دو روز پیش از سوی رئیس‌جمهور به مجلس شورای اسلامی ارائه شد، پرداخت و گفت: کلیات این لایحه را ما بررسی کردیم و اشکالاتی که به آن وارد است را در نامه‌ای برای رئیس مجلس، ارسال کردیم.
خوانساری در ادامه به موضوعات مهم و اشکالاتی که در لایحه بودجه وجود دارد و در نامه به رئیس مجلس هم به آن‌ها پرداخته شده است اشاره کرد و گفت: اولین اشکال لایحه بودجه غیرواقعی بودن آن است، همانند همه سال‌های گذشته بودجه‌ای که برای سال بسته می‌شود با توجه به بودجه سال قبل است درحالی‌که اگر نسبت به عملکرد، بودجه بسته شود حتماً واقعی‌تر است.
او ادامه داد: به‌عنوان‌مثال در سال 1396 درآمدهای مصوبه 346 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است و شش دوازدهم آن (در نظر گرفتن 6 ماه ابتدایی امسال) 173 هزار میلیارد تومان بوده است درحالی‌که کل وصولی در 6 ماه ابتدایی 110 هزار میلیارد تومان بوده است یعنی در این مدت 63 درصد بودجه مصوب محقق شده است ولی بودجه متأسفانه بودجه‌ای که بسته می‌شود بر اساس بودجه مصوب سال قبل است و عملاً از همین‌الان مشخص است بودجه سال 97 هم با کسری رو به رو خواهد بود و راه جبران آن استقراض از سیستم بانکی و یا حذف و کاهش بودجه‌های عمرانی است و به نظر می‌رسد به این روش بودجه بستن غیرواقعی است و عملاً از اول مشخص است که بودجه دچار مشکل خواهد شد.
این فعال اقتصادی افزود: موضوع دیگری که در بودجه دیده نشده است کاهش حجم دولت است، در برنامه ششم مقرر شده است که هرساله به میزان 15 درصد حجم دولت کاهش پیدا کند که هیچ اثری از آن وجود ندارد بلکه در بودجه‌های جاری افزایش 11 درصدی هم دیده می‌شود.
به گفته او تأمین بخشی از منابع مالی دولت با استقراض از بازار سرمایه موضوع دیگر قابل‌توجه در بودجه است.
خوانساری تصریح کرد: در قانون بودجه سال 1396 مصوب شده بود که 74 هزار میلیارد تومان از طریق استقراض از بازار سرمایه در اختیار دولت قرار گیرد برای اوراق مشارکت، صکوک و اوراق خزانه؛ با توجه به اینکه این بازار، بازار بزرگی هم نیست اگر بخواهد دولت به این بخش هم‌ دست­اندازی کند طبیعتاً برای بخش خصوصی چیزی باقی نخواهد ماند، به‌خصوص اینکه بخش مهم از این‌ها برای خرید تضمینی گندم که دولت تعهد دارد، پرداخت می‌شود و یا پرداخت بدهی‌های دولتی و متأسفانه این موضوع نه‌تنها مشکلی از بخش خصوصی حل نمی‌کند که مشکل‌زا هم هست.
رئیس اتاق ایران در ادامه صحبت‌هایش به ناکارآمدی سیستم بانکی پرداخت و گفت: طبق گفته رئیس‌کل بانک مرکزی 45 درصد از تسهیلات اعطایی سیستم بانکی در سال گذشته عمدتاً مربوط به تسهیلات مالی سررسید شده بوده است که به نظر می‌رسد بودجه‌ای که برای گردش نقدینگی، تزریق نقدینگی جدید و یا سرمایه در گردش بنگاه‌ها باشد، بسیار محدود است و عملاً در بودجه هم  راهکاری برای سیستم بانکی دیده نشده است و بدهی‌های دولت به سیستم بانکی کماکان باقی است و رقم بالایی هم هست.
خوانساری مشکل دیگری که در لایحه بودجه دیده می‌شود را افزایش فشار مالیات دانست و گفت: فشار مالیاتی امسال مجدداً افزایش داشته است و آن نسبت به سال قبل دیده‌اند که رقم بالایی را در نظر گرفته‌اند و یک رقم کارانه بالایی را هم برای وصول مالیات برای کارمندان مالیاتی گذاشته‌اند. اگر این موضوع اختصاص داده شود به مؤدیانی که مالیات نمی‌دهند، خوب است ولی اگر قرار است بار این مالیات دوباره بر دوش کسانی باشد که مالیات پرداخت می‌کنند و حساب کتابشان دقیق است، متأسفانه باز مشکلی را برای تولید ایجاد خواهد کرد.
پروژه‌های عمرانی موضوع دیگری بود که خوانساری به آن پرداخت و اظهار کرد: بودجه پروژه‌های عمرانی امسال نسبت به سال گذشته کاهش پیدا کرده است. بر اساس گزارش‌های مرکز پژوهش‌های مجلس در 19 سال گذشته، هر سال 97 درصد بودجه‌های جاری تخصیص پیدا کرده است در شرایطی که 69 درصد بودجه‌های عمرانی پرداخت شده است و این نشان می‌دهد که هر زمان کمبود بودجه جاری احساس شده از بودجه‌های عمرانی تخصیص داده‌اند.
او در بخش دیگری از تحلیل لایحه بودجه به نرخ ارز اشاره کرد و گفت: فکر می‌کنم یکی از مشکلات عمده بودجه، نرخ ارز هست، در بودجه قیمت ارز 3500 تومان دیده شده است درصورتی که الان در بازار آزاد قیمت حدود 4 هزار و 200 تومان است و اصلاً معلوم نیست با چه هدفی این عدد 3500 تومان را در نظر گرفته‌اند، اگر قرار است به سمت تک‌نرخی برویم، 700 تومان اختلاف هیچ نشانه‌ای را به تولید کننده و سرمایه‌گذار نمی‌دهد و روشن نمی‌کند که بالاخره تصمیم دولت چیست، آیا قرار است ارز را تک‌نرخی کنند و یا اینکه دوباره ارز مبادله‌ای همچنان وجود داشته باشد؟
به گفته او این نرخ ارز رانت و فساد احتمالی که ایجاد می‌کند و متأسفانه هیچ چشم‌اندازی نسبت به تک‌نرخی کردن ارز در این لایحه بودجه دیده نمی‌شود، به‌خصوص با این قیمت 3500 تومانی که در لایحه دیده می‌شود.
رئیس اتاق تهران همچنین «افزایش عوارض خروج از کشور در لایحه بودجه را یک بدسلیقگی دانست و گفت: پیش بینی شده برای اولین خروج از کشور در سال عوارض 220 هزارتومانی پرداخت شود، برای بار دوم 330 هزار تومان و در دفعات بعدی 440 هزار تومان؛ در نظر داشته باشید که حدود 9 میلیون سفر خارجی در سال انجام می‌شود ولی همه این سفرها تفریحی نیست و بخشی از آن مربوط به کسب‌وکار است و این درست نیست که ما عوارض آن‌چنانی بگیریم.
خوانساری ادامه داد: فقط کافی است یک مقایسه‌ای ساده صورت دهید و در نظر بگیرید که در روز حدود 100 میلیون لیتر گازوئیل در کشور مصرف می‌شود به قیمت 300 تومان که مابه‌التفاوت آن باقیمت واقعی گازوئیل 1500 تا 1700 تومان است، یعنی ما روزانه 150 میلیارد تومان یارانه گازوئیل می‌دهیم، با این شرایط آیا بهتر نبود یک رقم خیلی کمی روی قیمت گازوئیل می‌گذاشتیم به‌جای اینکه عوارض را افزایش دهیم و این بدسلیقگی را انجام نمی‌دادیم؛.
او تصریح کرد: ما در سال حدود 40 هزار میلیارد تومان یارانه گازوئیل می‌دهیم و نزدیک به 20 هزار میلیارد تومان هم یارانه بنزین که هم آلودگی به وجود می‌آورد و هم حمل‌ونقل را مختل می‌کند. در ترکیه قیمت سوخت 15 برابر قیمت ایران است و قیمت حمل‌ونقل (تن- کیلومتر) 1.5 برابر ایران هست، حالا چرا ما نباید مانند آن‌ها عمل کنیم و دراین‌بین بیایم و به روش‌هایی فشار بیاوریم.
رئیس اتاق تهران همچنین به موضوع یارانه‌ها هم در لایحه بودجه پرداخت و گفت: در لایحه اقدام خوبی قرار است در ارتباط با یارانه‌ها انجام شود و 30 میلیون نفر را حذف کنند و ان‌شاءالله بودجه آن به بخش صنعت اضافه شود و آن چیزی که قانون مشخص کرده است.
خوانساری همچنین به موضوعاتی که در لایحه بودجه به آن‌ها پرداخته نشده است و از اهمیت بالای برخوردار هستند هم اشاره‌ای کرد و گفت: به بدهی‌های دولت به بخش خصوصی در بودجه هیچ اشاره‌ای نشده است، بهره‌برداری از طرح‌های نیمه‌تمام باز تعیین تکلیف نشده است، جذب فاینانس توسط بخش خصوصی و روش ضمانت آن از سوی دولت باز مورد اشاره قرار نگرفته است، در واگذاری شرکت‌ها باز اهلیت در نظر گرفته نشده است و اصلاح صندوق‌های بازنشستگی هم که یکی از معضلات کنونی کشور هست، مورد بی‌توجهی قرار گرفته است.
رئیس اتاق تهران همچنین در این جلسه درگذشت دکتر رضا نیازمند یکی از بنیان‌گذاران توسعه صنعتی در کشور را تسلیت گفت و به موضوع اسکان موقت زلزله‌زدگان کرمانشاه هم اشاره کرد و از فعالان بخش خصوصی خواست تا در بازسازی مناطق زلزله‌زده و به‌خصوص مدارس آسیب‌دیده منطقه همراهی و همیاری کنند.
 
 

همچنین مطالعه کنید:

imidro

تهاتر بخشی از بدهی‌های ایدرو و ایمیدرو در بودجه ۹۹

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا،  مطابق بند «ه» تبصره هفت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *