صفحه اصلی / 544 شهر کشور دارای بافت فرسوده هستند

544 شهر کشور دارای بافت فرسوده هستند

به گزارش کسب و کار نیوز، ماندانا ملک روز دوشنبه در نخستین کارگاه آموزشی بازآفرینی محدوده ها و محلات ناکارآمد مبتنی بر رویکرد اجتماع محور در قزوین افزود: از شهرهای دارای بافت فرسوده، 168 شهر از جمله قزوین دارای بافت تاریخی نیز می باشند. 
وی با بیان اینکه بافت های تاریخی به بافت هایی در داخل شهرها گفته می شود که منعکس کننده هویت فرهنگی و تاریخی شهر هستند، اظهار کرد: این محدوده ها همچنین دربردارنده ثروت های فرهنگی و میراث تاریخی، معنوی و طببیعی شهرها محسوب می شوند. 
معاون دفتر راهبری و هدایت طرح های بازآفرینی شهری شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران در رابطه با سکونت گاه های غیررسمی نیز گفت: سکونت های غیر رسمی،محله هایی هستند که در اثر گسترش شهرها در حاشیه شهرها شکل می گیرند. 
ملک در مورد محدوده های شهری نیز اظهار کرد: محدوده های شهری با پیشینه روستایی نیز از این قبیل هستند که از لحاظ خدمات اجتماعی و توسعه فرهنگی کمی عقب افتاده اند و باید به آنها بیشتر رسیدگی کرد. 
این مسئول شرکت مادر تخصصی عمران و بهسازی شهری ایران با اشاره به مهمترین مشکلات بافت های فرسوده کشور،گفت: مسایل زیست محیطی، کمبود امکانات، عقب ماندگی فرهنگی و آسیب های اجتماعی مهم ترین مشکلات بافت های فرسوده هستند که باید با همکاری دستگاه های متولی برای حل آنها اقدام شود. 
وی افزود: مشکل اصلی بافت های فرسوده به خاطر رشد تک قطبی شهرها و کم توجهی به شهرهای کوچک و مناطق روستایی است که موجب می شود این مناطق به حال خود رها شده یا کم کم به مناطق عقب مانده در ابعاد مختلف تبدیل شوند. 
ملک اضافه کرد: به دنبال فقر شهری، وقتی سازوکارهای زندگی در این مناطق وجود نداشته باشد به هویت آنها نیز توجه نمی شود و برای حفظ آنها تلاشی صورت نمی گیرد. 
معاون دفتر راهبری و هدایت طرح های بازآفرینی شهری شرکت عمران و بهسازی ایران ادامه داد: با این روند میراث ملموس و ناملموس این مناطق از میان می رود و شاهد شکل گیری مناطق و محلاتی با فرهنگ های متفاوت و دارای آسیب های اجتماعی در کنار شهرها و کلان شهرها خواهیم بود. 
**وقوع سالانه یک هزار مورد زلزله در کشور 
وی در ادامه با اشاره به لزوم مقاوم سازی بافت های فرسوده برای مقابله با زلزله، گفت: سالانه یک هزار مورد زلزله در کشور اتفاق می افتد که 240 مورد آن بالای چهار ریشتر و قابل احساس است. 
ملک همچنین گفت: ایران جزو 6 کشور جهان است که با بحران های طبیعی زیادی رو به رو است به گونه ای که از 41 مورد بلایای طبیعی شناسایی شده در جهان 31 مورد آن در کشورمان به وقوع می پیوند. 
وی در پایان اضافه کرد: با توجه به این میزان حادثه خیزی در کشور، لزوم توجه به بازآفرینی شهری و توسعه مناطق آسیب پذیر از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. 
در طول برنامه ششم و هفتم توسعه باید 2 هزار و 700 محله در بافت های فرسوده شهری کشور نوسازی شوند که در برنامه ششم توسعه تا سال 1400 باید نوسازی یک هزار و 350 محله در دستور کار قرار بگیرد. 
نوسازی و بهسازی یک هزار و 350 محله در بافت های فرسوده شهری مورد تاکید برنامه ششم توسعه نیازمند یک هزار میلیارد ریال اعتبار است. 
استان قزوین نیز یک هزار و 350 هکتار بافت‌ فرسوده شهری دارد که بهسازی 540 هکتار آن با اعطای تسهیلات بانکی در دستور کار قرار گرفته است. 
 

همچنین مطالعه کنید:

Beauty of elderly teeth

توصیه های کلیدی برای بهداشت دهان و دندان سالمندان

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایسنا: از دست دندان‌ها که بیشتر …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *