صفحه اصلی / یکپارچگی کافه نادری نباید از بین برود

یکپارچگی کافه نادری نباید از بین برود

به گزارش کسب و کار نیوز، «در بحث کافه و هتل نادری و ستاد فرمان امام (ره)، مهم این است که یکپارچگی فضا از بین نرود. اگر کسی قصد خرید و فروش دارد، باید همه‌ی ملک با کاربری کنونی در نظر گرفته شود.»
چهارشنبه شب – ۱۵ آذر- با انتشار خبری مبنی بر احتمال تخریب دیوار جنوب غربی حیاط کافه نادری، جمعی از مسئولان و متولیان شهری و میراث فرهنگی پیگیری‌هایی را در این زمینه آغاز کردند، تا از تخریب احتمالی یکی از قدیمی‌ترین و نوستالژی‌ترین کافه‌های تهران به عنوان "تنها کافه ثبت ملی شده در پایتخت" جلوگیری کنندفردای آن روز، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران شخصا از هتل و کافه نادری بازدید و انجام هر نوع عملیات عمرانی در ضلع جنوبی، شرقی یا غربی هتل نادری را رد کرد.
از سوی دیگر حجت نیکی ملکی، مدیر مرکز اطلاع‌رسانی و ارتباطات ستاد اجرایی فرمان امام (ره) در روز ۱۶ آذر، با رد هر گونه تخریب دیوار و اقدامی در راستای تخریب اثر ملی شده‌ی کافه و هتل نادری اعلام کرد: «ملک مجاور کافه نادری تا زمان تعیین تکلیف موضوعات اختلافی درباره این ملک و کافه، از فهرست مزایده ستاد فرمان امام (ره) خارج شد.»
 اکنون محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در گفت‌وگو با ایسنا می‌گوید: وضعیت کافه نادری را پیگیری می‌کنیم، مهم این است که یکپارچگی آن از دست نرود، این قضیه کاملا روشن است که حیاط و ساختمان کافه با یکدیگر هستند و به عنوان یک اثر در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده‌اند.
وی تاکید می‌کند: ممکن است یک اثر تعدادی مالک یا وارث داشته باشد، اما این قضیه برای میراث فرهنگی اصلا فرقی ندارد.  از دید ما آن اثر یکپارچه است و اگر مالک یا مالکان قصد فروش دارند باید یکجا خرید و فروش شود.
او با بیان این‌که سازمان عمران و بهسازی از دولت اجازه‌ی خرید این ملک را گرفته و در این زمینه اعلام آمادگی کرده است، ادامه می‌دهد: همچنین چند نفر از بخش خصوصی نیز این درخواست را دارند، بنابراین هرکس می‌خواهد این کار را انجام دهد، باید شرایط ثبت و حفظ عرصه و نوستالژی این مکان، خاطرات تهران قدیم و مهم‌تر از همه کافه بودن فضا را رعایت کند.
طالبیان ادامه می‌دهد: از سوی دیگر اقداماتی که باید در این زمینه انجام شوند، در دست انجام است، مکاتبات نیز در این زمینه با شهرداری و دیگر نهادها انجام شده و همه متفق‌القول برای حفظ این اثر ارزشمند هستند.
او تاکید می‌کند: نیروی یگان حفاظت سازمان میراث فرهنگی نیز به طور مرتب در محدوده‌ی این بنا عملیات گشت‌زنی را انجام می‌دهد.
در شرایطی طالبیان می‌گوید از وضعیت کافه نادری و مطالب مربوط به آن اطلاع داشته و پیگیر ماجرا بوده که در اطلاعیه‌ی ۱۱ آذر ستاد فرمان امام (ره) در روزنامه‌های کثیرالانتشار، ملک مجاور کافه نادری در خیابان جمهوری، بعد از خیابان سی‌تیر،  کوچه جمالی ضلع جنوب غربی حیاط هتل نادری به مبلغ ۲۱ میلیارد و ۶۰۰ میلیون تومان آگهی شده است.
در نامه‌ی مزایده که اکنون لغو شده، آمده است: «شش دانگ یک قطعه زمین که با وضع موجود و به صورت قطعی واگذار می‌گردد، ضمناً زمین موصوف  جزو حیاط هتل نادری بوده و اعمال ید مالکانه به عهده خریدار می باشد/ متراژ عرصه ۴۷۵/۵ مترمربع / پهنه  S۱۲۳(عملکرد در مقیاس منطقه) با حداکثر ۶ طبقه و ۳۴۰ درصد تراکم ساختمانی مجاز / رقم ۲۱میلیارد و ۶۰۰میلیون ریال».

همچنین مطالعه کنید:

قیمت هر کیلو ماهی سالمون نروژ ۱۷۵ هزار تومان

مهدی یوسف خانی رئیس اتحادیه پرنده و ماهی از کاهش ۳۰۰ تومانی نرخ مرغ نسبت به هفته …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *