صفحه اصلی / احیای فرهنگ وقف یکی از الزامات تمدن نوین اسلامی است

احیای فرهنگ وقف یکی از الزامات تمدن نوین اسلامی است

 به گزارش کسب و کار نیوز، حجت الاسلام علی محمدی روز سه شنبه در سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی در سالن اجلاس سران با اشاره به جایگاه وقف در فرهنگ اسلامی از مساجد، مراکز علمی و فرهنگی به عنوان موقوفاتی یاد کرد که در پیشرفت مسلمانان بسیار موثر بوده اند.
وی با اشاره به نقش مسجد در تمدن اسلامی گفت: خدا مساجد را برای ذکر خود قرار داده و اگر بخواهیم امت اسلامی با دین و زندگی کند باید به نقش مسجد توجه کرد و از صدر اسلام تاکنون مساجد نقش مهمی داشته اند.
محمدی افزود: حضرت امام خمینی(ره) نیز از مسجد به عنوان سنگر یاد کردند و در ایران 70 هزار مسجد وجود دارد.
رییس سازمان اوقاف گفت: مراکز علمی آموزشی و پژوهشی و همچنین کتابخانه‌ها از موقوفات هستند که در تمدن اسلامی جایگاه ویژه ای دارند و بیش از شش هزار و 800 موقوفه فرهنگی در ایران وجود دارد که به مردم خدماتی را ارائه می دهند.
وی همچنین از وجود 1400 موقوفه مربوط به مراکز بهداشتی و درمانی خبر داد و افزود: بیش از 800 نوع از نیات واقفین را بررسی کردیم که 570 هزار وقف نامه جزو فرهنگ ما مسلمانان است و اگر بخواهیم برای نسل حاضر نشانی از تمدن و فرهنگ اسلامی را معرفی کنیم به جز همین مساجد و اماکن مذهبی و مراکز پژوهشی چه چیزی داریم.
محمدی افزود: دشمنان اسلام زمانی که به کشورهای مسلمان حمله می کنند معمولاً این مراکز را مورد حمله قرار می‌دهند.
وی سنت حسنه وقف را زمینه ایجاد امنیت اجتماعی و برقراری عدالت دانست و گفت: در صدر اسلام هر یک از صحابه یک موقوفه داشت.
رئیس سازمان اوقاف افزود: از این رو معتقدیم احیای فرهنگ وقف یکی از الزامات برای احیای تمدن نوین اسلامی است.
وی با اشاره به سخنان رهبر معظم انقلاب در 12 سال گذشته گفت: اگر مسلمانان بخواهند عزت دوران گذشته را به دست آورند باید نسبت به تولید علم و فن‌آوری تلاش بیشتری کنند.
محمدی پیشنهاد داد تا دبیرخانه مستقلی برای بررسی نقش وقف در ایجاد تمدن نوین اسلامی و حفظ و استمرار آن ایجاد شود و به صورت تخصصی به آن پرداخته شود.
سی و یکمین کنفرانس بین المللی وحدت اسلامی روز سه شنبه با حضور حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رییس جمهوری در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی ایران(سالن اجلاس سران) و 500 میهمان خارجی آغاز به کار کرد.
در کنفرانس امسال کمیسیون های تخصصی «موقعیت کنونی جهان اسلام و راهکارهای فعال کردن مؤلفه‌های فرهنگ وتمدن ساز»، «ویژگی‌های تمدن نوین اسلامی و تمایز آن از غرب»، «طرح‌های احیاگران جهان اسلام جهت تمدن سازی نوین اسلامی»، «نقش خودباوری مسلمانان و اتحادیه‌های تقریب نهاد در تشکیل تمدن نوین اسلامی»، «مساعی حمیده» و «تمدن نوین اسلامی به مثابه راهبرد وحدت اسلامی» و «انساب نبوی» تشکیل و مباحث کارشناسی به تبادل نظر گذاشته خواهد شد.
همچنین در حاشیه این کنفرانس نشست «اتحادیه جهانی علمای مقاومت»، «اتحادیه جهانی سادات» و «اتحادیه جهانی زنان مسلمان» برگزار می شود.
میهمانان کنفرانس وحدت اسلامی روز گذشته (دوشنبه) در مرقد حضرت امام خمینی (ره) حضور یافته و ضمن نثار تاج گل به مقام بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران ادای احترام کردند.
قرار است فردا(چهارشنبه) و در دومین از روز برگزاری این کنفرانس میهمانان داخلی و خارجی همزمان با آخرین روز از هفته وحدت و سالروز میلاد پیامبر اعظم(ص) رهبر معظم انقلاب دیدار کنند.
 

همچنین مطالعه کنید:

معافیت مالیاتی مافیای کنکور در پوشش انتشاراتی

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، در این حالت، با توجه به اینکه …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *