صفحه اصلی / کسب رتبه اول ارس در حوزه صادرات مناطق آزاد کشور

کسب رتبه اول ارس در حوزه صادرات مناطق آزاد کشور

 به گزارش کسب و کار نیوز، محسن خادم عرب‌باغی گفت: چهار مقصد برتر صادراتی ارس که بیشترین صادرات به آن کشورها صورت گرفته به ترتیب کشورهای ترکیه، جمهوری آذربایجان، ارمنستان و پاکستان بوده است.
عرب باغی با تاکید بر اینکه منطقه آزاد ارس در صادرات در بین مناطق آزاد کشور رتبه اول را بردست آورده است، افزود: میزان صادرات قطعی این منطقه از سال 1392 لغایت هفت ماه سال جاری در حدود 215 میلیون دلار بوده است.
وی با بیان اینکه پیش بینی می شود میزان صادرات این منطقه امسال در مقایسه با سال گذشته دو برابر و 100 درصد نیز افزایش یابد، گفت: مجموع صادرات تولید منطقه آزاد ارس نیز از بازه زمانی سال 1392 لغایت هفت ماه سال جاری بیش از 379 میلیون دلار بود و همچنین در این مدت مجموع صادرات حاصل از تولید به سرزمین اصلی به میزان 314 میلیون دلار بوده است.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس افزود: آلمان، اسپانیا، روسیه، گرجستان، ترکیه، امارت متحده عربی، پاکستان، عراق، ارمنستان، آذربایجان، قزاقستان، لهستان، افغانستان و… از جمله کشورهای هدف صادرات قطعی ارس هستند.
عرب‌باغی در ادامه با اشاره به اقلام صادراتی قطعی این منطقه نیز گفت: شمش و مغز بادام و گردو، زردآلو، نخ، مبلمان و انواع صفحات کابینت، تجهیزات پارک بازی کودکان، کیسه و رول پلاستیکی، شمش مس، اکسیدروی، پالت چوبی، پایه فلزی، بنزین، گازوئیل، روغن صنعتی، قیرنفت، پلی اتیلن و بشکه پلاستیکی، میله فولادی، لوازم آشپزخانه، فریزر خانگی، فرش ماشینی، کورز، تختخواب، بارکش کشاورزی، موتورسیکلت و … در کنار دیگر محصولات، اقلام صادراتی قطعی این منطقه را تشکیل می‌دهند.
پنج شرکت برتر صادراتی تولید منطقه آزاد ارس
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس آیچین تجارت ارس، آیدین تجارت ارس، پاراپلاستیک جلفای ارس، مدیترانه ارس و خزر نفت ارس را از جمله پنج شرکت برتر صادراتی تولید این منطقه اعلام کرد و افزود: از چندیـن دهـه قبـل بـه دلیـل وجـود گمـرک و شـبکه حمـل و نقـل ریلـی مابیـن جلفـا و کشـورهای مشـترکالمنافع، بازرگانـی در ایـن شـهر از رونـق خوبـی برخـوردار بـوده اسـت.
عرب‌باغی با تاکید بر اینکه سـازمان منطقـه آزاد ارس بـا تسـهیل در امـر سـرمایه گذاری و بهبـود فضـای کسـب و کار تـلاش می کنـد تـا زیرسـاخت های لازم را بـرای فعالیت هـای اقتصـادی در ایـن منطقـه فراهـم نمایـد، گفت: بـا توجـه به اینکه این منطقه اواخـر شـهریور ماه 83 رسماً فعالیت خویش را آغاز کرده ولی در اندک زمان یعنی در طول 13 سال، فعالیت‌هـای اقتصـادی و اشتغال آن قابل مقایسه با سایر مناطق آزاد نیست.
وی در ادامه با بیان اینکه هم اکنون نزدیک به 130 واحـد تولیدی صنعتـی در ایـن منطقه دایر است، افزود: در حال حاضر نزدیک به 500 شرکت فعال در حوزه‌های مختلف در وسعتی نزدیک به یک‌هزار هکتار در منطقه، در قالــب 135 هکتــار فــاز یــک صنعتــی، 260 هکتــار فــاز 2 صنعتــی، بیش از 400 هکتـار سـایت صنایـع سـنگین، حدود 50 هکتار صنایع پاک و100 هکتـار مربـوط بـه صنایـع خداآفریـن در اختیـار سـرمایه‌گذاران قـرار گرفتـه اسـت.
مدیرعامل سازمان منطقه آزاد ارس در خاتمه با بیان اینکه منطقه آزاد ارس با بیش از 50 هزار هکتار وسعت به عنوان صنعتی ترین منطقه آزاد ایران مطرح است، گفت: این منطقه در شمال غرب ایران و در همسایگی با کشورهای آذربایجان و ارمنستان و جمهوری خودمختار نخجوان واقع است.
 

همچنین مطالعه کنید:

internet

هدررفت منابع در ایجاد شبکه ملی اطلاعات

مینا حسینی به گزارش کسب و کار نیوز،  برخی پلتفرم‌ها در این روزهای مسدودسازی اینترنت …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *