صفحه اصلی / برای حضور زنان در حوزه های اقتصادی و سیاسی راه طولانی در پیش است

برای حضور زنان در حوزه های اقتصادی و سیاسی راه طولانی در پیش است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از ایرنا ,  معاون بررسی های راهبردی معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: روند پیشرفت و حضور زنان ایرانی در تمام حوزه های یکسان نبوده و به عنوان مثال در حوزه های اقتصادی و سیاسی برای حضورآنان راهی طولانی در پیش است.
 سوسن باستانی در دیدار با « کیونوروانتو» سفیر فنلاند و «سینی پولینا پوکونر» مشاور و رییس اداره پژوهش و برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه فنلاند ضمن توضیحاتی درباره آموزش زنان و دختران ایرانی در حوزه بهداشت و آموزش عالی به رشد 14 برابری حضور زنان و دختران در آموزش عالی طی 27 سال اخیر اشاره کرد و افزود: هم اکنون نیمی از دانشجویان دانشگاه ها را زنان و دختران تشکیل می دهند و حضور زنان در برخی رشته های تحصیلی مانند رشته پزشکی و مشاغل حوزه پزشکی از مردان بیشتر بوده است. 
باستانی اظهارداشت: تحقیقات در این زمینه برمبنای تفاوت های موجود و حوزه های مورد نیاز پژوهشی، شناسائی می شود و سیاستگذاری ها براساس یافته های تحقیقات صورت می گیرد و تاکید بیشتر بر عدالت جنسیتی است.
وی با اشاره به وجود رشته مطالعات زنان در دانشگاه های ایران تاکید کرد: تدریس رشته های مرتبط با حوزه زنان از20 سال گذشته آغاز شده و تعداد دانشجویان این رشته در فارغ التحصیلی خود، تحقیقات جامعی در موضوعات زنان و خانواده ارائه داده اند.
معاون بررسی های راهبردی معاونت رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: هم اکنون بیشتر تحقیقات و فعالیت های بخش پژوهشی این معاونت در حوزه های مورد نیاز زنان و خانواده با هدف برنامه ریزی و سیاستگزاری صورت می گیرد که می توان محورهای مهم آن را زنان سرپرست خانوار، اشتغال زنان دربخش های دولتی و خصوصی، مشارکت سیاسی زنان و مسائل حقوقی آنان دانست.
وی در زمینه اشتغال زنان در ایران تصریح کرد: در ایران نیز همانند سایر کشور ها فاصله میان زنان و مردان وجود دارد ولی تلاش و حرکت به سمت کاهش آنست. به طوری که طی سال های آتی می بایست 30 درصد پست های مدیریتی به زنان اختصاص یابد.
وی تاکید کرد: اکنون تعداد سازمان های غیردولتی فعال در امور زنان و خانواده بیش از 2 هزار سازمان است که در حوزه های آموزش، سلامت و محیط زیست فعال هستند دولت در تلاش است نقش سازمان های مردم نهاد را افزایش دهد و اداره امور را به مردم واگذارکند.
 نیمی از دانشجویان دانشگاههای فنلاند را دختران و زنان تشکیل می دهند
مشاور و رییس اداره پژوهش و برنامه ریزی سیاسی وزارت خارجه فنلاند به توضیح روند پیشرفت زنان فنلاندی پرداخت و گفت: این روند تدریجی بوده و به صورت انقلابی انجام نشده و در حالی که در سال 1905 زنان فنلاندی موفق به کسب حق رای شدند، اکنون نیمی از دانشجویان دانشگاه های فنلاند را دختران و زنان تشکیل می دهند و دستیابی به قدرت برابر در تمام حوزه ها دنبال می شود.
خانم پولیناپوکونر اظهارداشت: یکی از چالش های کنونی در فنلاند فقیرتر بودن مردان و پسران نسبت به زنان و دختران است، زیرا کیفیت کار زنان بیشتر است، اما این امر در درازمدت مشکل ساز خواهد بود و همه باید سهم خود را به جامعه ادا کنند.
در این دیدار سفیر فنلاند در ایران با اشاره به سابقه همکاری دو کشور، برای توسعه همکاری در برنامه های توانمندسازی زنان ابراز علاقمندی کرد و با اشاره به برگزاری دوسمینار اخیر در تهران در خصوص نقش زنان در حفظ صلح ومحیط زیست و نیز کودکان و صلح آن ها را بسیار مفید توصیف کرد. 
وی سفرنمایندگان زن مجلس ایران به فنلاند وبه العکس برای هم افزایی نقش زنان در حوزه قانونگذاری و تبادل تجربیات را با اهمیت و مثبت دانست.

همچنین مطالعه کنید:

لاستیک خودروهای پرمصرف در بازار نیست

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، تفاوت قیمت لاستیک از درب کارخانه تا …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *