صفحه اصلی / یک ششم واردات ایران در دستان امارات

یک ششم واردات ایران در دستان امارات

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از گمرک، بررسی آمار تجارت خارجی گمرک جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که بیش از یک ششم واردات ایران از طریق کشور امارات متحده عربی انجام می‌شود.
 بر اساس تازه‌ترین آمار گمرک ایران از تجارت خارجی هشت ماهه ایران در سال جاری ۲۳ میلیون و ۵۶۹ هزار تن به ارزش ۳۲ میلیارد و ۴۱۹ میلیون دلار به ایران وارد شده است که نسبت به سال گذشته از لحاظ وزنی هشت درصد و از لحاظ ارزش، ۱۷ درصد افزایش داشته است.
بر پایه این گزارش، در این مدت کشور چین سه میلیون و ۵۶ هزار تن کالا به ارزش هفت میلیارد و ۹۵۱ میلیون دلار به ایران صادر کرده است که از این حیث بزرگترین صادرکننده کالا به ایران به شمار می‌رود.
واردات ایران از چین از لحاظ ارزش ۲۲ درصد افزایش یافته است به طوری که در مدت مشابه سال گذشته شش میلیارد و ۵۰۶ میلیون دلار کالا و در سال جاری هفت میلیارد و ۹۵۱ میلیون دلار کالا از چین به ایران وارد شده است.
اما امارات متحده عربی که این روزها رابطه سیاسی خوبی با ایران ندارد، دومین شریک تجاری ایران در واردات است و در مدت هشت ماهه سال جاری موفق شده سه میلیون و ۶۵۰ هزار تن کالا به ارزش پنج میلیارد و ۷۴۹ میلیون دلار به ایران صادر کند.
مقایسه آمار واردات کالا امارات با سال گذشته حاکی از آن است که واردات کالا از این کشور هر چند از لحاظ وزنی با کاهش یک درصدی همراه بوده، اما از لحاظ ارزش واردات ۲۲ درصد افزایش یافته است. درعین حال واردات از چین بیش از ۲۳ درصد از کل واردات ایران در این مدت را شامل می‌شود.
سومین صادرکننده بزرگ کالا به ایران جمهوری کره است که ۹۷۸ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۱۶۲ میلیون دلار به ایران صادر کرده است. واردات از جمهوری کره نیز نسبت به مدت مشابه سال گذشته به لحاظ وزنی حدود چهار درصد افزایش داشته و به لحاظ ارزش تقریبا ثابت بوده است.
بیشترین واردات ایران بعد از جمهوری کره از کشور همسایه یعنی ترکیه بوده است. در این مدت یک میلیون و ۳۷۹ هزار تن کالا به ارزش دو میلیارد و ۸۲ میلیون دلار از ترکیه به ایران وارد شده که واردات از ترکیه نیز نسبت به هشت ماهه سال گذشته ۲۵ درصد رشد داشته است.
پنجمین کشور صادرکننده عمده کالا به ایران براساس آمار گمرک، آلمان است که در این مدت ۵۲۹ هزار تن کالا را به ایران صادر کرده است که ارزش آن به یک میلیارد و ۷۹۲ میلیون دلار می‌رسد. واردات از آلمان نیز رشد ۱۴ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته داشته است.

همچنین مطالعه کنید:

snap

سیگنال منفی به سرمایه‌گذاران خارجی

مینا حسینی  به گزارش کسب و کار نیوز، ژوبین علاقبند، مدیرعامل «اسنپ»، تاکنون سکوت اختیار کرده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *