صفحه اصلی / کمترین میزان موافقت نامه وتفاهم ترجیحی با کشورهای منطقه داریم

کمترین میزان موافقت نامه وتفاهم ترجیحی با کشورهای منطقه داریم

به گزارش کسب و کار نیوزبه نقل از ایرنا، رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن وکشاورزی ایران گفت: متاسفانه ما اکنون دربین کشورهای منطقه از نظر قرارداد ویا تفاهم تجارت با کشورهای همسایه، کمترین میزان تفاهم ترجیحی همکاری را داریم وتجارت آزاد وموافقت نامه ای در این ارتباط نیز نداریم.
غلامحسین شافعی افزود: درصورتی که رقبای ما از این مزیت بسیار مهم برخوردارهستند وباید توجه ویژه ای برای موافقت نامه های تجارت ترجیحی با کشورهای همسایه داشته باشیم ودراین میان مازندران می تواند نقطه متمرکز با کشورهای حاشیه دریای خزر باشد.
وی اظهار کرد: پیشنهاد ودرخواست جدی برای ایجاد بلوک اقتصادی تجار وبازرگانان میان اتاق های بازرگانی کشورهای حاشیه دریای خزر به منظور افزایش سطح صادرات داریم و با ایجاد این تشکل، تحول اقتصادی بسیار اساسی در امرصادرات محصولات مازاد تولیدی استانهای شمالی ایران انجام خواهد شد.
وی درپاسخ به این سوال که چرا مرکبات تولیدی ومازاد مازندران از سوی تجار وبازرگانان استان با استقبال کمتری برای صادرات مواجه است، پاسخ داد که بخش خصوصی باید در ابتدا خودش تلاش جدی در امر صادرات داشته باشد ومنتظر بخشنامه ویا ابلاغیه حمایتی دولت نباشد.
شافعی اضافه کرد، البته دولت نیز باید در فراهم کردن زیرساخت های لازم برای صادرات کالا از بخش خصوصی حمایت کند که متاسفانه وجود ندارد.
رئیس اتاق بازرگانی، صنایع ومعادن وکشاورزی ایران، دربخش دیگری با اشاره به اینکه درسال ۸۵ تسهیلات حمایتی بانکی برای صادرات تا ۲ ونیم درصد بود اما اکنون این میزان کاهش یافته است، گفت: متاسفانه در ۱۰ سال گذشته تسهیلات حمایتی ومالی دولت برای بخش صادرات به نیم درصد کاهش یافته و این موضوعی نیست که بخش خصوصی در آن تاثیر داشته باشد.
شافعی افزود: متاسفانه افزایش هزینه های حمل ونقل از مشکلات پابرجا برای فعالان بخش صادراتی کشور است که ادامه این روند باعث افزایش قیمت تمام شده برای بخش خصوصی وتجار وبازرگانان می شود.
وی ادامه دادکه تعرفه ترخیص کالا ایران گاهی ۲ تا ۳ برابر کالاهای رقبای خارجی ما است و علاوه بر آن بیشتر آنها در سازمان تجارت جهانی نیز عضو هستند واین میزان تعرفه های گمرکی اگر اصلاح ویا کاهش داده نشود، شاهد کاهش صادرات خواهیم بود.
شافعی برای آیین کلنگ زنی ساختمان جدید نمایندگی اتاق بازرگانی شهرستان آمل روز شنبه به این شهرستان سفر کرد.
وی در این مراسم گفت که ۶۱ اتاق و دفتر نمایندگی اتاق بازرگانی در استانها و شهرستانهای کشور راه اندازی شد.
ساختمان جدید این دفتر در زمینی به مساحت یکهزار و۷۷۰ متر مربع وبازیربنای یکهزار و۵۵۰ متر مربع در انتهای بلوار آزادگان آمل واقع شده و در سه طبقه ساخته خواهد شد.

همچنین مطالعه کنید:

فرصت طلبی اپلیکیشن های ایرانی از قطعی اینترنت

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، یکی از کاربران نقشه “ویز” در گفت و …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *