صفحه اصلی / آمار ابتلا به ایدز رو به افزایش است

آمار ابتلا به ایدز رو به افزایش است

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل  از ایلنا ، حسن قاضی‌زاده هاشمی، وزیر بهداشت در همایش روز جهانی ایدز، با اشاره به اقدامات مسئولان در حوزه ایدز، گفت: مسیر طولانی و سختی را دنبال کرده‌ایم. تلاشی که در طول سال‌ها به ویژه یک سال گذشته انجام شده قابل قدرشناسی است و از همه پزشکان، کارشناسان و مدیران تشکر می‌کنم.
او ادامه داد: علی‌رغم همه این تلاش‌ها هنوز مشکل جدی است. بیش از ۱۰ هزار نفر در حال درمان هستند. ۱۰ میلیون نفر زیر پوشش خدمات مراقبت سلامت قرار گرفتند، شناسایی بیش‌تر شد و افراد بیش‌تر مراجعه کردند. به ما اجازه دادند بیشترسراغ کانون‌های آسیب برویم و حضورمان جدی‌تر شد.
هاشمی افزود: حدود ۳۱۶ هزار زن باردار را مورد مشاوره قرار دادیم و ۲۴۸ هزار آزمایش انجام شد، ۷۴ خانم باردار مبتلا شناسایی شدند و ۹۷ درصد نوزادان سالم به دنیا آمدند. محققین برای گام چهارم برای کنترل و نظارت و درمان ایدز در تلاش هستند.
وزیر بهداشت گفت: اولین بار ۳۰ سال قبل از زبان خطیب نماز جمعه، مرحوم هاشمی رفسنجانی در مورد ایدز شنیدم و پیش خودم گفتم خداروشکر غرب ناشی از بی‌دینی و بی‌اخلاقی گرفتار این بیماری شده است. هیچ‌گاه فکر نمی‌کردم کشور ما به علت دلایل بروز این بیماری، شاهد حتی یک مورد ابتلا باشد. اما علی‌رغم تمام تلاش‌ها آمار ابتلا به آن رو به افزایش است.
او تاکید کرد: اگر این تلاش‌ها نبود معلوم نبود در چه شرایطی قرار داشتیم. البته نیازی به مقایسه نیست. فکر ‌می‌کنم در بحث آسیب‌های اجتماعی برای نسل، اگر انسان از غصه دق کند و بمیرد، در کشور جا دارد. ایدز، فحشا و اعتیاد نه زیبنده تمدن چند هزار ساله است نه زیبنده انقلاب اسلامی.
هاشمی گفت: بخشی از آن به سیاست‌مداران برمی گردد و بخشی به مردم. مردم هم بی‌توجه شدند و همه چیز را از دولت می‌خواهند.من صرف نظر از باورهای مردم می‌گویم، به خاطر سلامت خودشان، باید مراقب فرزندان خود و روابطشان باشند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: این کارنامه، کارنامه زشتی است. اعتیاد، طلاق از هر سه، چهار نفر و ایدز اتفاق خوبی نیست. باید حرف بزنیم، البته من هم با بی‌عفتی مخالفم و باید برای صحبت کردن، هنر به خرج دهیم. ایدز با سیگار و قلیان و تریاک متفاوت است و فراگیری‌اش مصیبت بزرگی است.  فکر نکنید عده‌ای لاابالی به ایدز مبتلا می‌شوند، همه مردم در معرض هستند.
او ادامه داد: این‌که سال دیگر در این مراسم از افزایش آمار نگوییم، دست وزارت بهداشت نیست. ما آخر خط هستیم و خانواده‌ها در اول خط هستند. اگر خدمات وزارت بهداشت، بهورزان و مراقبین سلامت نبود، وضعیت ما از برخی کشورهای آفریقایی هم بدتر بود. کار دست جوانان و پدر مادرهاست. این درد فقط برای همسایه نیست.
هاشمی گفت: مسئولین موضوع اشتغال، رفاه اجتماعی، فقر و اقتصاد را باید در صدر برنامه‌های خود قرار دهد. هیچ وقت مدیران از من درخواست پول برای کنترل ایدز نکردند، هر چه بوده همکاری و حمایت بوده است.
 

همچنین مطالعه کنید:

gandom

خرید تضمینی گندم در بودجه سال آینده افزایش می یابد

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از تسنیم، در بند ۱۴ ماده واحده …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *