صفحه اصلی /
Notice: Undefined offset: 0 in /var/www/vhosts/kasbokarnet.ir/httpdocs/wp-content/themes/sahifa/framework/functions/breadcrumbs.php on line 61
اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان از سوی نظام بانکی برای ایجاد اشتغال

اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان از سوی نظام بانکی برای ایجاد اشتغال

به گزارش کسب و کار نیوز به نقل از مهر، رئیس کل بانک مرکزی در صدر هیئت مدیران عامل نظام بانکی برای بازدید از مناطق زلزله زده و پیگیری ارائه تسهیلات به استان کرمانشاه سفر کرد 
رئیس کل بانک مرکزی، از اختصاص ۵۰ هزار میلیارد تومان از سوی نظام بانکی برای ایجاد اشتغال خبر داد.
ولی الله سیف امروز دوشنبه در شورای هماهنگی بانک های عامل کشور که در قصرشیرین برگزار شد، گفت: ۵۰ هزار میلیارد تومان از سوی نظام بانکی کشور برای ایجاد اشتغال اختصاص یافته است که آثار پایداری بر جا می گذارد و منجر به اشتغال و بازگشت شادابی به جوانان و مردم شود.  
رئیس کل بانک مرکزی افزود: ۲۰هزار میلیارد تومان هم برای تامین سرمایه در گردش بنگاه های کوچک اقتصادی زود بازده اختصاص یافته است.
وی با بیان اینکه کارگروه های مختلف باید همت جدی  برای ایجاد اشتغال داشته باشند، گفت: پارسال ۱۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان برای ۱۳ هزار واحد کوچک اشتغال زا اختصاص یافت.
سیف با بیان اینکه نظام بانکی پیشنهاد بازسازی کل مدارس آسیب دیده مناطق زلزله زده را داده است، گفت: دولت همه امکانات خود را به کار می بندد تا شرایط مناطق زلزله زده را تغییر دهد.
وی با تاکید بر اینکه باید تلاش کنیم به  مبحث اشتغال به طور  جدی بپردازیم، افزود: ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار از سوی نظام بانکی برای نوسازی خطوط در نظر گرفته شده است.
سیف تصریح کرد: با پیشنهاد بانک های عامل علاوه بر تسهیلات بلاعوض و تسهیلات برای سخت واحدهای اسیب دیده، ۱۰۰ میلیون ریال برای هر خانواده  زلزله زده تسهیلات قرض الحسنه درنظر گرفته شده است.
رئیس کل بانک مرکزی با بیان اینکه استمهال وام ها(تولیدی و مسکن) به مدت ۲ سال بدون پرداخت هزینه و بهره بعد از تایید ستاد ذیربط  صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: مهم ترین مسئله اشتغال است که اگر این امر تامین شود مابقی مشکلات حل می شود.
کمیته بانکی مناطق زلزله زده تشکیل شد
در جریان سفر هیئت بانکی به مناطق زلزله زده به دستور ولی اله سیف، کمیته ای به ریاست معاون نظارتی بانک مرکزی و با حضور رییس شورای هماهنگی بانک های دولتی و رییس کانون بانک های خصوصی تشکیل شد.
 در جریان سفر هیئت بانکی به مناطق زلزله زده به دستور ولی اله سیف، کمیته ای به ریاست معاون نظارتی بانک مرکزی و با حضور رییس شورای هماهنگی بانک های دولتی و رییس کانون بانک های خصوصی برای پیگیری و عملیاتی شدن تصمیمات نظام بانکی تشکیل می شود. این کمیته وظیفه نظارت بر تخصیص بهینه منابع بانکی در مناطق زلزله زده را برعهده دارد تا براساس اولویت بندی نیازها، منابع به صورت بهینه تخصیص داده شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود به کمک های خودجوش همکاران نظام بانکی پرداخت و گفت: علاوه بر تصمیمات رسمی نظام بانکی برای حمایت از آسیب دیدگان زلزله، همکاران بانک مرکزی و بانک ها و موسسات اعتباری در اقدامی خداپسندانه  که شایسته تقدیر و تشکر است، به جمع آوری کمک های نقدی و غیرنقدی اقدام کردند.
وی افزود: این صمیمیت و همیاری هموطنان در حادثه زلزله غرب کشور، بارها در در شرایط مختلف به صورت یکپارچه دیده شده است و خوشبختانه حضور مردم در کنار اخذ تصمیمات فوری و صحیح مسئولان جلوه ای از نوع‌دوستی ایرانیان در جهان را به نمایش گذاشت.
رییس شورای پول و اعتبار با اشاره به تصمیمات نظام بانکی در نخستین ساعات پس از حادثه زلزله تصریح کرد: بانک ها، وام‌های پرداخت شده در این مناطق را برای دو سال، بدون بهره و سود و هزینه امهال کردند و برای وام گیرندگان فرصت دوساله درنظر گرفتند. علاوه بر این با پیشنهاد همکاران، برای هر واحد مسکونی آسیب دیده، ده میلیون تومان وام قرض الحسنه پرداخت می شود.
سیف، با اشاره به مصوبه هیات دولت برای اعطای مبلغ ٧ هزار و ۶٧۵ میلیارد ریال تسهیلات به مناطق زلزله زده توسط نظام بانکی خاطرنشان کرد: با تشکیل اولین جلسه هیات دولت پس از این حادثه، تکالیفی از سوی هیأت محترم وزیران برای نظام بانکی تعیین شد که براساس آن، بازسازی اماکن مسکونی روستایی به تعداد ۱۱ هزار واحد و با سقف تسهیلات برای هر فقره ۲۵۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت پانزده ساله، بازسازی ۴۵۰۰ واحد اماکن مسکونی شهری تا سقف هر فقره ۳۵۰ میلیون ریال با دوره بازپرداخت پانزده ساله، تعمیر ۱۵ هزار واحد از اماکن مسکونی شهری و روستایی و تجاری تا سقف تسهیلات ۱۲۰ میلیون ریال برای هر فقره و با سود و کارمزد پنج درصد و بازپرداخت هفت ساله و نیز تأمین ۱۵ هزار و ۵۰۰ فقره تسهیلات قرض الحسنه تا سقف ۱۰۰ میلیون ریال برای تأمین هزینه لوازم خانگی و سایر هزینه های ضروری با دوره بازپرداخت پنج ساله برعهده شبکه بانکی گذاشته شد.
رییس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه، تلاش دولت و نظام بانکی برای تسهیل و تسریع در بازسازی هاست، گفت: سازمان برنامه و بودجه نیز بیش از  ٢ هزار و ٨٠٠ میلیارد ریال کمک بلاعوض برای بازسازی مناطق مسکونی و شهری و تعمیرات خدماتی درنظر گرفته است که در اختیار مردم این مناطق قرار خواهد گرفت. امیدواریم با پرداخت این مبالغ و تسهیلات شبکه بانکی، به زودی شرایط زندگی مردم آسیب دیده به حالت عادی بازگردد. 
سیف ضمن بیان این نکته که تمرکز نظام بانکی باید به بحث اشتغال باشد، خاطرنشان کرد: موضوع تامین مالی سرمایه در گردش بنگاه های کوچک و متوسط تجربه موفقی بود که می تواند در این مناطق نیز مورد استفاده قرار گیرد. بر این اساس، اقدام نظام بانکی در این مسیر ادامه پیدا خواهد کرد و امیدواریم اقتصاد کشور را در مسیر حرکت به سمت توسعه قرار دهد.
رییس شورای پول و اعتبار، برنامه نظام بانکی برای سال جاری را اعطای تسهیلات ۲۰ هزار میلیارد تومانی برای تامین سرمایه در گردش بنگاه های کوچک و تسهیلات متوسط و ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای نوسازی واحدهای تولیدی عنوان کرد و افزود:  ۲۰ هزار میلیارد تومان تسهیلات نیز به موضوع اشتغال اختصاص پیدا کرده است. مجموع ارقام درنظر گرفته شده بالغ بر ۵۰ هزار میلیارد تومان است که در کنار روند عادی اعطای تسهیلات بانکی به بخش های اقتصادی به صورت ویژه به موضوع اشتغال و تولید اختصاص می یابد.
رییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: باید تلاش کنیم مسأله «اشتغال» را در استان کرمانشاه حل کنیم، تمرکز دولت بر این موضوع، حلّال بسیاری از مشکلات خواهد بود و نظام بانکی برای انجام این مهم آمادگی خدمت دارد.
در این جلسه، تامین مالی برای ساخت مسکن، کمک به ساخت مراکز بهداشتی و بیمارستان، ساخت و بازسازی مدارس و اعطای تسهیلات اشتغال زایی برای مناطق زلزله زده از مهمترین محورهای گفت وگوی هیات بانکی در فرمانداری قصر شیرین برای حمایت از مردم آسیب دیده منطقه بود.

 

همچنین مطالعه کنید:

قدرت خرید مردم آب می‌رود

شایلی قرائی به گزارش کسب و کار نیوز، چون کارگران قدرت خریدی ندارند که بخواهند …

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *